„Flash” to najlepszy film superbohaterski? Krytycy są innego zdania

Wszystko stało się jasne. Po tygodniach wyjątkowo pozytywnych opinii krążących po mediach społecznościowych i nazywania „Flasha” jednym z najlepszych superbohaterskich filmów wszech czasów, w końcu poznaliśmy pełnoprawne recenzje krytyków. Więc jak recenzenci przyjęli nową produkcję z budzącym kontrowersje Ezrą Millerem?

Flash to najlepszy film superbohaterski?

Przypomnijmy, że David Zaslav przekonywał kilka tygodni temu wszystkich, że „Flashto najlepszy film o superbohaterach, jaki widział”. Pod koniec kwietnia nowe widowisko Warnera zachwyciło widzów zebranych na specjalnym pokazie na ComiConie, a do mediów społecznościowych przedostały się entuzjastyczne opinie zapowiadające najlepszą odsłonę DCEU. Chwalono reżyserię, humor i udane przemycenie do filmu wielu nawiązań do dziedzictwa DC, ale ogromnym uznaniem cieszył się również sam Ezra Miller, który miał świetnie wywiązać się z zadania przedstawienia różnych wersji Barry'ego Allena. Cóż, po pojawieniu się pełnoprawnych recenzji możemy stwierdzić, że entuzjazm pierwszych opinii o filmie ponownie okazał się nieco przesadzony.

Sprawdź też: Arcydziełem nowa część „Transformersów” nie zostanie. Oceny krytyków i finałowy zwiastun.

W serwisie Rotten Tomatoes film zebrał na ten moment 54 recenzje, z których 39 oznaczono jako świeże”, co oznacza, że odsetek pozytywnych opinii wynosi 72%. Zdecydowanie gorzej „Flash” wypada w oczach tak zwanych topowych krytyków. Na 16 recenzji pozytywnie ocenia go tylko 8, co daje 50% pozytywnych ocen. W przypadku wszystkich recenzentów średnia ocena wynosi 6,30 w dziesięciostopniowej skali. Przy uwzględnieniu tylko ocen od topowych krytyków wynik spada do 5,70. Z kolei w serwisie Metacritic film oceniło jak na razie 21 krytyków i ich opinie rozłożyły się niemal po połowie. Dziesięciu stwierdziło, że ich odczucia po seansie były pozytywne, a jedenastu miało negatywne odczucia po obejrzeniu widowiska. Średnia nota filmu wynosi natomiast 58 punktów w stupunktowej skali.

Część krytyków przyznaje, że film nie jest może najlepszym filmem superbohaterskim w historii, ale jest jedną z lepszych, o ile nie najlepszą, odsłoną filmowego DCEU. Chwalą przede wszystkim aktorskie występy Ezry Millera, który zgodnie z pierwszymi opiniami, świetnie sprawdza się w podwójnej roli Barry'ego Allena, jak i Michaela Keatona za udany powrót do roli Mrocznego Rycerza. Sporo uwagi w pozytywnych recenzjach poświęca się też humorowi oraz temu, że produkcja potrafi przykuć do ekranu zarówno historią bohaterów, jak i samą akcją. Niektórzy z recenzentów zwracają też uwagę na masę nawiązań, która ucieszy fanów DC Comics, ale inni krytycy zauważają, że filmowy „Flash” niebezpiecznie ugina się pod naporem wszelkich gościnnych występów i mrugnięć okiem do miłośników poprzednich produkcji oraz komiksów. Ma to negatywny wpływ na sam scenariusz i tempo opowiadanej historii. Nie brakuje też głosów, że trudno czerpać przyjemność z filmu, w którym główną rolę – i to podwójną – gra aktor budzący tak ogromne kontrowersje.

flash oceny rotten tomatoes.png

zdj. Warner Bros.