Jane Campion i jej „Psie pazury” na ostatniej prostej po Oscara. Znamy laureatów Amerykańskiej Gildii Reżyserów

Sezon filmowych nagród powoli wchodzi w decydującą fazę. Za nami 74. gala rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W tym roku statuetka za reżyserię filmu fabularnego powędrowała w ręce Jane Campion odpowiadającej za film „Psie pazury”.

Jane Campion i „Psie pazury” o krok od Oscara

Wyróżnienie przez Gildię Reżyserów sprawia, że Jane Campion stała się już murowanym faworytem w wyścigu po tegorocznego Oscara za najlepszą reżyserię. Od 1948 roku Amerykańska Akademia Filmowa tylko osiem razy nagrodziła w kategorii Najlepszy reżyser innego twórcę niż Gildia reżyserów. W ostatnich dziesięciu latach zdarzyły się tylko dwa takie wyjątki.

Sprawdź też: Oscary 2022: „Psie pazury” – recenzja filmu. Toksyczna męskość, choroby zakaźne i BDSM, czyli wszystko, co kochamy w westernach.

W 2019 roku laureatem Gildii Reżyserów był Sam Mendes za film „1917”, a Oscara odebrał ostatecznie Bong Joon Ho za film „Parasite”. Natomiast w 2013 roku Ben Affleck, który otrzymał statuetkę Amerykańskiej Gildii Reżyserów, nie został nawet nominowany w kategorii reżyserskiej do Oscara. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie film Afflecka został wybrany przez Akademię najlepszym filmem roku. Dla Jane Campion pozytywną wiadomością jest także zeszłoroczny triumf Chloé Zhao, którą Gildii Reżyserów wyróżniła za „Nomadland”. Chwilę później reżyserka stała na scenie, odbierając Oscara za swój film.

W kategorii reżyserskiego debiutu zgodnie z przewidywaniami nagrodzona została Maggie Gyllenhaal za swój pełnometrażowy film „Córka” z Olivią Colman w roli głównej.

W pozostałych z najważniejszych kategorii wyróżnieni zostali Mark Mylod za reżyserię serialu dramatycznego „Sukcesja”,Lucia Aniello za reżyserię jednego z odcinków komediowego serialu „Hacks” oraz Barry Jenkins za wyreżyserowanie miniserialu „Kolej podziemna”.

Nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów 2022:

Najlepszy reżyser filmu fabularnego
Jane Campion za „Psie pazury”

Najlepszy reżyserski debiut
Maggie Gyllenhaal za „Córka”

Najlepszy reżyser w serialu dramatycznym
Mark Mylod za serial „Sukcesja” odc. All the Bells Say”

Najlepszy reżyser w serialu komediowym
Lucia Aniello za serial „Hacks” odc. There Is No Line”

Najlepszy reżyser w filmie telewizyjnym lub miniserialu
Barry Jenkins za serial „Kolej podziemna”

Najlepszy reżyser filmu dokumentalnego
Stanley Nelson za „Attica”

zdj. Kirsty Griffin / Netflix