Martin Scorsese bije oscarowy rekord! Żaden żyjący reżyser tego nie osiągnął

To była tylko formalność. Wraz z ogłoszeniem nominacji do 96. gali rozdania Oscarów do historii tych nagród przeszedł właśnie Martin Scorsese. Twórca „Czasu krwawego księżyca” został najczęściej nominowanym reżyserem wśród żyjących twórców.

Martin Scorsese z 10. nominacją do Oscara. To rekordowy wynik

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła dzisiaj nominacje do 96. edycji rozdania Oscarów. Wraz z nimi do historii nagród przeszedł Martin Scorsese. Legendarny reżyser ma w tej chwili więcej nominacji do Oscara dla najlepszego reżysera niż ktokolwiek inny na świecie. Żaden żyjący reżyser nie może pochwalić się 10 nominacjami do tych nagród, a Scorsese osiągnął ten wynik dzięki wyróżnieniu jego pracy przy filmie „Czasu krwawego księżyca”.

W zeszłym roku ówczesny wynik Scorsesego został wyrównany przez Stevena Spielberga, który otrzymał dziewiątą nominację za pracę przy filmie „Fabelmanowie”. Dzisiaj Twórca „Milczenia” wysunął się jednak na samodzielne prowadzenie w tym wyścigu. Jak na razie Scorsese przy dziesięciu nominacjach dla najlepszego reżysera tylko jeden raz mógł cieszyć się z wygranej w tej kategorii. W 2006 roku Akademia nagrodziła go Oscarem za film „Infiltracja”.

Sprawdź też: Oscary już z nowymi zasadami. Będzie więcej różnorodności rasowej i osób LGBT+.

Lily Gladstone i Martin Scorsese na planie filmu Czas krwawego ksieżyca 

Jeśli liczymy więc zwycięstwa, to pod tym względem Spielberg nadal ma przewagę nad Scorsese, bowiem dwukrotnie zdobywał najważniejsze wyróżnienie dla reżysera, za filmy „Lista Schindlera” z 1994 roku i „Szeregowiec Ryan” z 1999 roku.

W całej historii kina był tylko jeden reżyser, który miał na koncie ponad 10 nominacji do Oscara w tej kategorii. To William Wyler, który był dwunastokrotnie nominowany i trzy razy cieszył się z wygranej. Wyróżniono go za prace przy filmach „Ben Hur”, „Najlepsze lata naszego życia” i „Pani Miniver”. Aby cieszyć się z drugiego Oscara Scorsese musiałby pokonać w tegorocznym wyścigu takich twórców jak: Justin Triet, Jonathan Glazer, Yorgos Lanthimos i Christopher Nolan.

zdj. depositphotos / Apple