Najlepszy odcinek wszech czasów obchodzi urodziny! Od 10 lat nikt mu nie dorównał!

10 lat temu byliśmy świadkami jednego z najbardziej przełomowych momentów w historii seriali. Widzowie śledzący na bieżąco historię Waltera White'a zobaczyli wówczas moment tragicznego upadku bohatera granego przez Bryana Cranstona. Do dzisiaj żaden z pokazywanych w telewizji czy streamingu odcinków nie zdołał dorównać do poziomu, który zaprezentował nam „Ozymandiasz

Najlepszy odcinek wszech czasów. „Ozymandiasz” z „Breaking Bad” ma już 10 lat!

15 września 2013 roku na antenie stacji AMC wyemitowano odcinek, który zmienił oblicze serialowego świata i na zawsze zapisał się w historii telewizji jako jedno z największych arcydzieł tego medium. Mowa oczywiście o czternastym epizodzie finałowego sezonu serialu „Breaking Bad”, zatytułowanym „Ozymandiasz”. Odcinek był wręcz wybuchową kulminacją historii Waltera White'a (Bryan Cranston), nauczyciela chemii, który po diagnozie raka płuc postanowił produkować i sprzedawać metamfetaminę, aby zapewnić przyszłość swojej rodzinie. W czternastym odcinku piątej serii obserwujemy, jak decyzje podejmowane przez ostatnie lata przez głównego bohatera doprowadzą do tragicznych wydarzeń, a on sam traci wszystko to, co kochał najbardziej.

Za scenariusz do odcinka „Ozymandiasz” odpowiada Moira Walley-Beckett, a jego wyreżyserowaniem zajął się Rian Johnson, późniejszy twórca filmów „Ostatni Jedi” oraz „Na noże”. Duet pracował już wcześniej przy „Breaking Bad” i odpowiadał wspólnie za odcinek Mucha z trzeciego sezonu, który również uznawany jest za jeden z najlepszych rozdziałów z historii Waltera i Jessego. Sama Moira Walley-Beckett będąca też jedną z producentek serialu odpowiadała w sumie za scenariusze do 10 odcinków na przestrzeni wszystkich pięciu serii. Za „Ozymandiasza” odebrała statuetkę Emmy, a w sumie jako producentka i scenarzystka może pochwalić się trzema takimi nagrodami za pracę przy „Breaking Bad”.

10 lat odcinka, który zachwycił świat. Do czego nawiązuje tytuł „Ozymandiasza”?

hank-breaking-bad-smierc-ozymandiasz.jpg

Ozymandiasz” jako jedyny odcinek serialu w historii zdobył idealną ocenę w serwisie IMDB. Przy ponad 200 tysiącach głosów widzowie oceniają go na 10 na 10! Nigdy wcześniej i nigdy później żaden inny epizod nie mógł pochwalić się takim perfekcyjnym rezultatem. Odnotujmy jednak, że niedawno blisko powtórzenia tego wyniku był trzeci odcinek finałowego sezonuSukcesji”. Przy 33 tysiącach głosów może on pochwalić się w tym momencie wynikiem 9,9 w dziesięciostopniowej skali. Jeśli chcielibyście wrócić po latach do „Ozymandiasza” to możecie po niego sięgnąć za pośrednictwem platformy Netflix, która jako jedyna pokazuje w Polsce wszystkie odcinki serialu „Breaking Bad”.

Tytuł odcinka nawiązuje do sonetu napisanego w 1818 roku przez angielskiego poetę romantycznego Percy'ego Shelleya. Wiersz poruszał kwestię tego, jak bezlitosny dla ludzi potrafi być czas i skupiał się na historii spustoszenia, którego dokonuje na dziedzictwie nawet największych przedstawicieli naszego gatunku oraz na najtrwalszych i potężnych imperiach. Kpił z arogancji i pychy potężnych przywódców, którzy wierzyli, że ich panowanie będzie trwało w nieskończoność, a ostatecznie i tak popada w zapomnienie.

Sprawdź też:

zdj. AMC