Nowa wersja „Z Archiwum X” nadal w planach! Co z powrotem Muldera i Scully?

Wzmiankowana jeszcze w pierwszej połowie tego roku odświeżona wersja serialu „Z Archiwum X” nadal znajduje się w planach realizacyjnych Disneya. Z nowego raportu dowiadujemy się, że za przyszłą serię wciąż odpowiada Ryan Coogler, twórca „Czarnej Pantery” i „Creeda”. Co z powrotem kultowych bohaterów cyklu: Muldera (David Duchovny) i Scully (Gillian Anderson)?

Disney chce zrobić nowe „Z Archiwum X

Przypomnijmy, że informacje o nowym podejściu do serialowego klasyka zdradził pod koniec marca tego roku sam Chris Carter, który w 1993 roku powołał do życia Muldera i Scully. Podczas wywiadu twórca oryginalnego serialu zasugerował on, że „Z Archiwum X” najpewniej doczeka się rebootu – to również on jako pierwszy powiązał z projektem Ryana Cooglera, noszącego się z zamiarem zrestartowania serialu z różnorodną obsadą.

Koniecznie przeczytaj też: „Nie martw się, kochanie” obejrzymy na Netfliksie. Warner sprzeda na Netflix także „Barbie”?

Wiele miesięcy po pierwszych doniesieniach, drobna aktualizacja projektu pojawiła się na łamach serwisu Bloomberg. W raporcie poświęconym planom największych platform streamingowym czytamy, że nowe „Z Archiwum X” rzeczywiście powstaje – najwyraźniej jako oryginalna produkcja platformy Disney+. Coogler, dwukrotnie nominowany do Oscara filmowiec odpowiadający przede wszystkim za obie części „Czarnej Pantery”, nadzoruje przygotowania jako główny producent.

Co z Mulderem i Scully? Klasycznego duetu może zabraknąć w nowym „Archiwum X”

David Duchovny Gillian Anderson

Pod nieobecność oficjalnych informacji o planach castingowych wobec nowej inkarnacji serialu musimy opierać się na wypowiedziach samych aktorów. O powrocie do kreacji Foxa Muldera gwiazdor „Z Archiwum X”, David Duchovny, opowiedział z zeszłym roku. Wspomniał wówczas, że do roli agenta FBI powróci wyłącznie w mało prawdopodobnej sytuacji, w której na ekranie miałby spotkać się z Gillian Anderson, grającą Danę Scully. „Nie jest to coś, czego potrzebuję obecnie w swoim życiu. Zabierać się za taki projekt. Być może na horyzoncie pojawi się nowa iteracja serialu, już bez naszej dwójki. (...) Ten serial ma sens tylko wtedy, gdy zaangażowani są w niego Chris [Carter] i Gillian”.

Z kolei aktorka wyraźnie wskazała, że nie bierze obecnie pod uwagę ponownego związania się z klasyczną rolą: „Pracowałam przy tym serialu przez tak wiele lat... Co więcej, skończyło się to dość niefortunnie (...) Tak czy inaczej, to już przeszłość” – Anderson wyjaśniała na łamach Variety w kwietniu 2022 roku.

Drobne nadzieje na jej udział w projekcie rodzi w zasadzie wyłącznie wypowiedź, w której aktorka sygnalizowała konieczności przekazania pierwszoplanowych ról nowemu pokoleniu. „Jakiekolwiek rozmowy [w sprawie następnego sezonu lub serialu] mogłoby mieć miejsce dopiero po zatrudnieniu nowej grupy scenarzystów. Moglibyśmy przekazać pałeczkę [innym bohaterom], tak by całość wydawała się świeża i progresywna”. Kto wie, być może właśnie serial Cooglera okaże się dobrym sposobem na to, by ostatecznie i w dobrej formie pożegnać słynną parę agentów?

Sprawdź też: Netflix szaleje! Będą nowe seriale w świecie „Peaky Blinders” i „Wednesday”!

Pierwszy sezon słynnego serialu „Z Archiwum X” debiutował w 1993 roku na antenie stacji Fox. Produkcja, w której główne role zagrali DuchovnyAnderson przetrwała 11 sezonów i dobiegła końca w 2018 roku. Serial opowiadający o duecie agentów FBI zmagających się z nadprzyrodzonymi zjawiskami i globalnym spiskiem wywalczyła 16 statuetek Emmy i 5 Złotych Globów oraz doczekała się dwóch kinowych spin-offów.

Wszystkie odcinki celebrowanej produkcji odnajdziecie obecnie w ofercie serwisu streamingowego Disney+. Obok 218 odcinków serialu platforma udostępnia też oba pełnometrażowe filmy, „Z Archiwum X: Pokonać przyszłość” (1998) oraz „Z Archiwum X: Chcę wierzyć” (2008).

źródło: Bloomberg / zdj. FX / Disney