Nowe „Igrzyska śmierci” z Rachel Zegler nie powtórzą sukcesu serii z Jennifer Lawrence

Za trzy tygodnie do kin zawita film „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”. Produkcja z Rachel Zegler w roli głównej jest prequelem cyklu z Jennifer Lawrence, ale najnowsze analizy wskazują na to, że nie będzie mu nawet blisko do finansowego sukcesu osiągniętego przez pierwowzór z laureatką Oscar.

„Igrzyska śmierci” z Rachel Zegler nie będą kasowym hitem. To będzie najsłabsze otwarcie serii

Debiutująca w 2012 roku seria „Igrzyska śmierci” została wielkim kinowym przebojem i na przestrzeni czterech odsłon zebrała od widzów z całego świata ponad 3 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że wytwórnia Legendary zdecydowała się na powrót do świata wykreowanego w powieściach przez Suzanne Collin. Nikt oczywiście nie zakładał, że film będący prequelem dotychczasowej historii o Katniss Everdeen będzie miał szanse na przebicie sukcesu poprzednich produkcji, ale wydaje się, że włodarze studia liczyli na nieco lepszy wynik, niż ten, który obecnie sugerują prognozy.

Na trzy tygodnie przed premierą mówi się o otwarciu w granicach 50 mln dolarów w amerykańskich kinach. Byłoby to oczywiście najsłabsze otwarcie w całej franczyzie i jednocześnie ponad trzykrotnie mniejsze od wyniku pierwszych „Igrzysk śmierci” sprzed jedenastu lat – film zgromadził 152 mln dolarów w trzy dni przy budżecie wynoszącym 78 mln dolarów. Na wyprodukowanie „Ballady ptaków i węży” wydano z kolei 100 mln dolarów. Do osiągnięcia finansowego sukcesu potrzebne jest więc około 200 mln dolarów, bo do studia trafia mniej więcej 50% ze sprzedanych biletów.

Obecnie najsłabsze otwarcie zaliczyła finałowa część cyklu, która zgromadziła tylko 102 mln dolarów w trakcie pierwszego weekendu przy jednocześnie największym budżecie (160 mln dolarów). Na niekorzyść najnowszej serii działa nie tylko fakt, że tego typu produkcje skierowane do nastolatków najlepsze czasy mają już za sobą, ale także trwający cały czas strajk aktorów uniemożliwiający głównym gwiazdom promowanie widowiska.

Takiej Violi Davis jeszcze nie widzieliśmy. Fragment „Ballady ptaków i węży

Viola Davis Hunger Games

Kampania promocyjna filmu działa już na pełnych obrotach, a jej najnowszym owocem jest wypuszczony właśnie fragment przedstawiający jedną ze scen z udziałem Violi Davis („Suicide Squad”) i Petera Dinklage'a („Gra o Tron”).

Obok obecnych w powyższym klipie Dinklage'a (jako Casca Highbottom, dziekan Akademii) oraz Davis (Volumnia Gaul, twórczyni Igrzysk) w obsadzie „Ballady ptaków i węży” są też: Tom Blyth jako młody Snow, Lauren Marsden jako Mayfair Lipp, córka burmistrza Lippa Josh Andrés Rivera jako Sejanus Plinth, jeden z mentorów Drugiego Dystryktu, Jason Schwartzman jako Lukrecjusz Lucky Flicerkman, Hunter Schafer jako Tigris Snow oraz Rachel Zegler.

Jako reżyser za film odpowiada Francis Lawrence pracujący przy trzech filmach głównej serii. Scenariuszem zajął się Michael Arndt, czyli autor filmu „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia

zdj. Lionsgate