„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

Końcem listopada na sklepowe półki trafiło wydanie Blu-ray z „Polowaniem” – nowym thrillerem studia Blumhouse, z głównymi rolami Betty Gilpin i Hilary Swank. Wydanie z błękitnym krążkiem, które trafiło na polski rynek nakładem Filmostrady, mieliśmy przyjemność objąć naszym patronatem medialnym. Teraz zapraszamy Was do lektury naszej recenzji.

„Polowanie” (2020), reż. Craig Zobel

(dystrybucja w Polsce: Filmostrada)

Film:

W sierpniu ubiegłego roku na Twitterze Donalda Trumpa pojawiła się seria wpisów, w ramach których prezydent USA określił hollywoodzkich filmowców mianem „rasistów w najwyższym stopniu”, posługujących się w swoim postępowaniu „złością i nienawiścią”. Choć w tweetach nie znalazła się bezpośrednia wzmianka o „Polowaniu”, źródła blisko Trumpa wskazały, że owym „stworzonym by szerzyć chaos” filmem była właśnie kolejna produkcja studia Blumhouse. Prezydent oczywiście filmu nie widział, bo ten miał na tym etapie na koncie zaledwie jeden pokaz przed testową publicznością. Do zwyczajowej tyrady w mediach społecznościowych popchnęło go zatem nie to, o czym film w istocie jest, a o czym – jak tłumaczył scenarzysta Damon Lindelof – Trumpowi doniesiono. Prawda jest taka, że film Craiga Zobela nie wspomina o czerwonoczapeczkowcach ani jednym słowem i nie jest nawet w połowie tak kontrowersyjny, jak sugerowałby to typowy wybuch rychłego eks-prezydenta. Co więcej, jeśli „Polowanie” skutecznie uderza w kogokolwiek, to w obie strony socjopolitycznych skrajności – alt-rightowych piwniczniaków i pseudoliberalne snołflejki.

W „Polowaniu” grupa „zwykłych Amerykanów” (określonych tu mianem deplorables) zostaje przymuszona do udziału w sadystycznej grze surwiwalowej. Systematycznie odstrzeliwani konserwatywni bohaterowie usiłują przedostać się przez przygotowaną przez liberalne elity zasadzkę. Role odwracają się z krwawym skutkiem, gdy do gry dołącza tajemnicza Crystal (Betty Gilpin).

Summa summarum udział Lindelofa w „Polowaniu” zaskakuje. Nie przez wzgląd na wspomniane podteksty, bo showrunner ubiegłorocznego „Watchmen” nigdy nie stronił od oblekania swoich produkcji w ostry komentarz społeczny. Dziwi raczej przeciętny sposób wykonania. Lindelof, znany nie tylko z kontynuacji komiksu Alana Moore'a, ale i głośnego serialu „Pozostawieni”, napisał do „Polowania” scenariusz, ale w tym przypadku jego przekaz pozostaje co najwyżej mętny, zaś sama satyra – niewyważona i diabelnie ostentacyjna.

Dla porówniania, z tematu konfliktów klasowych udanie żartował w zeszłym roku thriller „Zabawa w pochowanego”, zaś ekonomiczne dysproporcje w formie ciekawego horroru skomentował Jordan Peele w „To my”. W „Polowaniu”, którego bodaj jedynym w pełni udanym szyderstwem jest ożywienie pokręconych teorii spiskowych, do opisania szerszej problematyki dochodzi nadmiernie dosłownie. Lindelof tłumaczył, że ideą filmu było wskazanie, że w teksturę każdego społeczeństwa wpisana jest skłonność do szafowania krzywdzącymi osądami. „Polowanie” objaśnia swoją zasadniczą tezę w formie topornego dialogu przy końcu filmu, mającego jednocześnie uzasadnić niewprawnie wkomponowaną symbolikę z Orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”. W pozostałym zakresie film próbuje tłumaczyć się na bieżąco, ale ironiczny i autotematyczny dowcip to w tym przypadku odwrotność łyżki dziegciu w beczce miodu. Innymi słowy: słabo, jak na scenariusz twórcy, który nie raz już przecież zaobserwował i wprawnie opisał współczesne bolączki.

polowanie-bd-01-min.png

Szczęśliwie „Polowanie” zachowuje pewne walory kina rozrywkowego. Choć historię skonstruowano raczej tak, by w pełni nasycić przenośnię i pozostaje ona do samego końca ilustracją tezy aniżeli tworem samoczynnym, odnajdą się w filmie zwłaszcza miłośnicy b-klasowych akcyjniaków. Obok wprawnego manipulowania fabularnymi oczekiwaniami, nie brakuje tu dynamicznych scen akcji, nakręconych i połączonych ze sobą tak, by skutecznie powalczyły o uwagę widowni. Z kolei choreografia niektórych starć i towarzyszące im ruchy kamery przywodzą na myśl lepsze produkcje studia Blumhouse (w pewnym momencie „Polowanie” kopiuje na przykład technikę, z użyciem której filmowano fragmenty „Ulepszenia” Leigh Whannella). W filmie znalazła się też wyrazista obsada, choć większość zaangażowanych aktorów pojawia się w charakterze niemal epizodycznym. Najlepiej wypada wcielająca się w główną bohaterkę Betty Gilpin, której naekranowe dziwactwa i charyzma w stylu zachlapanego krwią Asha z „Martwego zła” eksponują, czym film mógłby się stać przy lepszym scenariuszu i bardziej ukierunkowanej reżyserii.

„Polowanie” broni się w zasadzie wyłącznie jako nieszczególnie bystra czarna komedia i pokazówka dla tych aktorów, którzy 1) mieli wystarczająco dużo czasu ekranowego, 2) zrozumieli, o co chyba, być może, najprawdopodobniej chodziło Lindelofowi i Zobelowi. Jeśli chodzi zaś o filmowe przenośnie zachęcające do powstrzymania jadu i spojrzenia w lustro, to nietrudno byłoby znaleźć lepszą alternatywę i seansu „Polowania” sobie oszczędzić.

2+
Film

Obraz:

Za stronę wizualną „Polowania” odpowiada Darran Tiernan. W neutralnej wizualnie produkcji nie znalazło się miejsca ani na wizualne ekscesy, ani słabostki: zakłócenia obrazu czy artefakty. Z elementów zwracających uwagę przy seansie zapamiętałem umiarkowanie interesującą od strony fotograficznej scenę otwierającą film oraz rzutujące na całą produkcję rozsmakowanie w szczegółowym rozlewie krwi. Rozwijając warto powiedzieć, że pierwsza scena poprawnie eksponuje, jak film radzi sobie przy ograniczonym oświetleniu. Ujęcia zrealizowane w niższym kluczu charakteryzują się poprawnie zrekonstruowanym, żywym nasyceniem kolorów, zaś zaciemnione obszary kadru generują głęboką czerń. Nieco później film rezygnuje z eksponowania kolorystyki, stosując raczej stonowane barwy. Trudno doszukać się w nich elementów wartych wyróżnienia – zarówno na plus, jak i na minus – wypada więc zakwalifikować całościowią paletę jako poprawny standard. Podkreślmy, że ponieważ film lubuje się w brutalności, kamera nierzadko zatrzymuje się na wszelkiego rodzaju odrażających elementach charakteryzacji i makabrycznych rekwizytach, oddanych na Blu-rayu w hiperwyraźnych detalach. Podobnie wyraźnie wypadają „zwyczajne” atrybuty widowiska: kostiumy, detale twarzy, scenograficzne drobiazgi.

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

„Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite] „Polowanie” – recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Elite]

Wykres bitrate'u wideo na płycie Blu-ray

Poniżej prezentujemy wykresy bitrate'u video recenzowanej płyty Blu-ray, a dodatkowo także bitrate obrazu filmu „Polowanie dostępnego w polskiej bibliotece serwisu iTunes dla posiadaczy urządzeń Apple TV i Apple TV 4K w rozdzielczości 4K i Full HD. Pamiętajcie, że w przypadku filmu 4K został użyty inny kodek.

Po kliknięciu w obrazek przejdziecie do narzędzia, w którym można wyłączyć wybrany wykres i sprawdzać bitrate w konkretnym miejscu.

the-hunt-2020-bitrate-bd-it.png

4
Obraz

Dźwięk:

Polowanie” trafiło na krążki Blu-ray zaopatrzone w transfer DTS-HD MA 7.1. Zapis dźwięku przedstawiony w polskim wydaniu jest z pewnością jego najlepszym elementem, a ponieważ w „Polowaniu” nie brakuje scen akcji, film z dużą dozą prawdobieństwa zapamiętamy właśnie przez wzgląd na to, jak rekreuje audialny dynamizm przedstawionego świata. Od pierwszych minut, obfitujących w wybuchające granaty, serie z karabinów maszynowych i przecinające przestrzeń kadrową strzały z kuszy, odznacza się zwłaszcza przestrzenność i głębia zapisu. Znakomicie wypadają również naturalne dźwięki środowiskowe i wszelakie drobne dźwiękowe akcenty składające się na „hałas” świata filmu. Dialogi wpisują się w teksturę odpowiednio wyraziście, podobnie słabiutki soundtrack, który raz za razem przejmuje w teksturze pierwsze skrzypce.

Warto wspomnież również o rodzimym zapisie dźwięku. Wersję lektorską zawarto na krążku w wersji DTS 5.1, co stanowi wciąż nietypowy jak na polski rynek ewenement. Jakościowo dźwięk jest zrozumiale przytłumiony, ale wciąż mamy tu do czynienia z wysokim standardem, zwłaszcza w odniesieniu do przestrzenności. Efektu dopełnia dobrze dobrany głos lektora, któremu zarzucić można co najwyżej parę drętwo odczytanych kwestii.

5
Dźwięk

Dodatki:

polowanie-bd-menu-min.png

W wydaniu Blu-ray „Polowania znalazło się miejsce na bardzo niewielki i nieszczególnie oryginalny zestaw dodatków. Otrzymujemy tu w w zasadzie trzy minidokumenty, które mogłyby posłużyć (i być może posłużyły) jako tradycyjne materiały promocyjne filmu, skrojone na YouTube.

Warto dodać, że każdy z dodatków został wzbogacony o polskie napisy.

  • Tworzenie „Polowania” (5 minut)
  • Atena kontra Crystal: Łowca czy ofiara? (3 minuty)
  • Sceny śmierci – analiza (3 minuty)
3
Dodatki

Opis i prezentacja wydania:

„Polowanie” wylądowało na półkach zapakowane w klasyczne pudełko Elite. Grafika na przedniej okładce pochodzi z plakatu filmu, z tyłu zobaczymy kilka przykładowych kadrów, opis i informację o dodatkach specjalnych. W pozostałym zakresie nie ma w gruncie rzeczy, o czym opowiadać – wydanie prezentuje się estetycznie i zupełnie poprawnie.

4
Opakowanie

Podstawowe informacje z raportu BDInfo:

Disc Title: THE_HUNT
Disc Size: 30,171,658,240 bytes
Length: 1:30:02.021 (h:m:s.ms)
Size: 27,033,274,368 bytes
Total Bitrate: 40.03 Mbps

VIDEO:

Codec Bitrate Description
----- ------- -----------
MPEG-4 AVC Video 27268 kbps 1080p / 23.976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

AUDIO:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
DTS-HD Master Audio English 4949 kbps 7.1 / 48 kHz / 4949 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)
DTS Audio Polish 768 kbps 5.1 / 48 kHz / 768 kbps / 24-bit

SUBTITLES:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
Presentation Graphics English 38.435 kbps
Presentation Graphics Polish 26.906 kbps

Pełny raport BD-info dostępny jest pod odnośnikiem: „Polowanie” – raport BDInfo z płyty 2D (autor: Kirek).

Specyfikacja wydania

Dystrybucja

Filmostrada

Data wydania

26.11.2020

Opakowanie

Elite

Czas trwania [min.]

90

Liczba nośników

1

Obraz

Aspect Ratio: 16:9 - 2.39:1

Dźwięk oryginalny

DTS-HD MA 7.1 angielski

Polska wersja

DTS 5.1 polski (lektor: Andrzej Leszczyński), napisy

Podsumowanie:

Atrakcyjna prezentacja dźwiękowa, dobrze oddana strona wizualna i kiepściutki zestaw materiałów dodatkowych. Rodzime wydanie „Polowania” oferuje w zasadzie wszystko, czego potrzebujecie, by w pełni docenić doświadczenie zaprojektowane przez duet Craiga Zobela i Damona Lindelofa. Film przemówi do wybranych entuzjastów zarówno gatunku social thrillera, jak i umyślnie kiczowatej i przerysowanej konwencji. Ci zaś, którzy oczekują produkcji na poziomie najciekawszych pozycji studia Blumhouse w rodzaju „Uciekaj!”, będą najpewniej rozczarowani, bowiem „Polowaniu” znacznie bliżej do poprzeczki „Nocy oczyszczenia”.

Kompletne informacje na temat wydania Blu-ray z filmem „Polowanie” znajdziecie na Filmoskopie.

+2
Film
4
Obraz
5
Dźwięk
3
Dodatki
4
Opakowanie
+3
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Gdzie kupić?

zdj. Filmostrada / Universal / zdjęcia własne