Statyści zostaną wyparci przez cyfrowe podobizny? Wytwórnie chcą skanować aktorów na masową skalę

Po tym, jak w sieci ukazały się kontrowersyjne wieści o skanowaniu twarzy statystów, do którego doszło na planie „WandaVision”, wymóg zgody na stworzenie cyfrowej repliki aktora został dodany do formularza jednego z głównych serwisów rekrutacyjnych branży. W obecnej wersji strony, żaden statysta nie może ubiegać się o pracę, jeśli nie wyrazi akceptacji, że jego wizerunek może zostać przetworzony w każdym dostępnym medium.

Wieści o niepokojącym procederze za kulisami serialu Marvela i Disney+ pojawiły się w mediach na początku tego miesiąca. W raporcie serwisu NPR napisano wówczas, że jedna z aktorek pojawiających się w tle „WandaVision” została podczas produkcji zeskanowana przez pracowników wytwórni – za pozowanie nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia, ani informacji, co do przeznaczenia trwającego około kwadransa skanu (więcej informacji o tej sprawie przeczytacie w tym miejscu)

Najwyraźniej właśnie na fali kontrowersji, która wylała się na Disneya po opublikowaniu relacji aktorki, zmiany w procedurze rekrutowania statystów pojawiły się w serwisie Central Casting, będącym główną bazą ofert pracy dla statystów. W formularzu rekrutacyjnym na tej stronie pojawiła się wzmianka uświadamiająca osobę składającą aplikację, że jego „wizerunek, głos, podobizna” i tak dalej mogą zostać wykorzystane bez żadnych ograniczeń, w ramach każdego istniejącego medium. Dodajmy, że brak wyrażenia zgody na tę klauzulę wyklucza możliwość przesłania formularza. 

Sprawdź też: „Idol” już nie powróci. Najbardziej kontrowersyjny serial roku skasowany przez HBO

Zerknijcie na pełną treść informacji od Central Casting

Central Casting formularz.JPG

Kwestia kreowania cyfrowych podobizn statystów pojawiła się w wielu poprzednich doniesieniach związanych z trwającym w Hollywood strajku. W jednym z wywiadów negocjator SAG-AFTRA wspomniał, że studia chcą płacić statystom standardową „dniówkę” za skany twarzy i sylwetki, które będą mogły wykorzystywać „przez całą wieczność”. Na te twierdzenia przedstawiciele wytwórni odpowiedzieli z kolei, że cyfrowe repliki mają być wykorzystywane wyłącznie przy produkcji, w której dany statysta bierze udział – nie przy innych projektach. W artykule NPR dotyczącym procederu za kulisami „WandaVision” wskazano przy tym, że większość aktorów, która spotkała się do tej pory z takimi praktykami, musiała podpisać specjalną umowę o zachowaniu poufności

 Źródło: Discussing Film / zdj. Universal Pictures