Tak powstawała bomba atomowa. Cillian Murphy, Matt Damon i Emily Blunt w zwiastunie „Oppenheimera” od Nolana

Tego odliczania już nic nie powstrzyma. Od premiery nowego filmu Christophera Nolana, twórcy trylogii „Mrocznego Rycerza” i „TENET” dzielą nas nieco ponad dwa miesiące. Zobaczcie nowy zwiastun produkcji „Oppenheimer” z gwiazdorską obsadą, której przewodzi Cillian Murphy znany z serialu „Peaky Blinders”.

Christopher Nolana opowiada o powstaniu bomby atomowej „Oppenheimer” z nowym zwiastunem

Najnowszy film Nolana bazuje na książce „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej”, za którą odpowiadają Kai Bird oraz Martin J. Sherwin. Fabuła filmu będzie rozgrywała się zarówno w latach 20. XX wieku, tj., czasach studenckich Oppenheimera, jak i w okresie poprzedzającym śmierć fizyka, czyli w latach 60. 

Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej „Manhattan”. Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Sprawdź też: Tak będzie wyglądała platforma Max. HBO pokazało nowy serwis streamingowy.

W roli Oppenheimera zobaczymy Cilliana Murphy'ego („Ciche miejsce 2”). W filmie wystąpili także Robert Downey Jr. („Iron Man”) w roli Lewisa Straussa, przewodniczącego komisji energii atomowej, Matt Damon („Jason Bourne”) jako generał porucznik Leslie Groves, dyrektor projektu Manhattan oraz Benny Safdie („Cząstki kobiety”) w roli wybitnego fizyka Edwarda Tellera. Obsadę uzupełniają Florence Pugh, Rami Malek, Dane DeHaan, Josh Hartnett, Jack Quaid, Matthew Modine, Aiden Ehrenreich, Kenneth Branagh oraz Emily Blunt.

Kinowy debiut „Oppenheimera” zapowiedziano w kinach na 23 lipca tego roku. 

zdj. Universal Pictures