„Tenet” z najniższym wynikiem CinemaScore od czasu „Prestiżu”

W przeciągu dwóch ostatnich dekad Christopher Nolan realizował high-conceptowe widowiska, które spotykały się z uznaniem ze strony zarówno krytyków, jak i globalnej widowni. Nie inaczej jest w przypadku „Tenet”, choć tym razem film Nolana nie spotkał się z jednolitymi zachwytami. W serwisie CinemaScore agregującym wyniki ankiet przeprowadzanych na obszarze dwudziestu pięciu największych miast w Stanach Zjednoczonych widowisko doczekało się oceny „B”, co stanowi dobry, ale i najsłabszy odbiór dzieła reżysera od czasu „Prestiżu” w 2006 roku.

Spośród filmów Nolana, najwyższymi ocenami w serwisie cieszą się przygody Batmana – „Batman: Początek”, „Mroczny Rycerz” oraz „Mroczny Rycerz powstaje”. Nieco niższy („A-”) wynik zarejestrowano w kontekście „Dunkierki”, zaś „Incepcja” i „Interstellar” oceniono na „B+”. „Tenet” współdzieli z „Prestiżem” nieco niższe oznaczenie „B”. Dodajmy, że w serwisie Rotten Tomatoes widowisko zostało ocenione podobnie zarówno przez krytyków, jak i widownię (oba wyniki wynoszą kolejno 74% i 79%). 

Naszą recenzję filmu znajdziecie w tym miejscu. „Tenet” zadebiutował na rynku światowym 26 sierpnia. Film pojawił się wówczas w 70 krajach, w tym w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Korei, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także Polsce. Tydzień później, czyli 3 września film wszedł do wybranych amerykańskich kin, zaś 4 września zaliczył debiut w Chinach.

Główne role w „Tenet” zagrali Robert Pattinson, Elizabeth Debicki i John David Washington. W obsadzie filmu są również: Michael Caine, Kenneth Branagh, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson i Clémence Poésy. Autorem zdjęć do filmu jest Hoyte van Hoytema, stały współpracownik Nolana, który pracował między innymi przy „Dunkierce” i „Interstellar”, a montażem zajmie się Jennifer Lame. Stworzeniem scenografii zajmie się z kolei Nathan Crowley, a kostiumami Jeffrey Kurland.   

Źródło: CinemaBlend / zdj. Warner Bros.