To mężczyźni odpowiadają za toksyczność fandomu „Gwiezdnych wojen”? Wiele kobiet zmaga się z atakami

Na chwilę przed premierą nowego serialu osadzonego w świecie „Gwiezdnych wojen”, który już na etapie zwiastunów wzbudzał wiele skrajnych reakcji w środowisku fanów do sprawy fandomu i jego toksyczności postanowiła ponownie odnieść się prezes Lucasfilmu.

Za toksyczność fandomu „Gwiezdnych wojen” odpowiadają mężczyźni? Tak twierdzi Kathleen Kennedy

Prezes Lucasfilm Kathleen Kennedy ponownie poruszyła kwestię omawianej od lat toksyczności fandomu „Gwiezdnych wojen”. W nowym wywiadzie dla The New York Times szefowa studia omawiała między innymi zbliżającą się premierę serialu „Gwiezdne wojny: Akolita”, który już po wypuszczeniu pierwszego zwiastuna spotkał się z falą negatywnych komentarzy ze strony sporej części fanów uniwersum stworzonego przez George'a Lucasa.

Prezes Lucasfilmu stwierdziła, że ​​zdaje sobie sprawę, że to przede wszystkim kobiety pracujące przy projektach „Star Wars” są często atakowane w Internecie. Według Kennedy źródłem tego zjawiska jest to, że fandom „Gwiezdnych wojen” jest zdominowany przez mężczyzn. O  atakach w mediach społecznościowych często wspominały w poprzednich latach między innymi Daisy Ridley grająca główną bohaterkę nowej trylogii oraz Kelly Marie Tran wcielająca się w jedną z drugoplanowych postaci w ostatnich filmach. W poprzednim roku pod ostrzałem fanów znalazła się natomiast Moses Ingram, którą mogliśmy oglądać w serialu o Obi-Wanie.

Teraz część fanów obrało sobie za cel Leslye Headland, która jest pierwszą kobietą pełniącą funkcję showrunnerki serialu „Gwiezdnych wojen”. W jej produkcji pojawiaa się wiele nowych postaci, a większość z nich to kobiety grane przez takie aktorki jak: Dafne Keen, Amandla Stenberg, Carrie Ann-Moss czy Jodie Turner-Smith.

„Myślę, że wiele kobiet, które wkracza w świat Gwiezdnych wojen, zmaga się z [toksycznymi atakami fandomu] nieco częściej [niż mężczyźni]” – twierdzi szefowa studia Lucasfilm i dodaje:  „Wynika to z tego, że baza fanów jest tak mocno zdominowana przez mężczyzn, a czasami są atakowane w sposób, który może być dosyć osobisty... Funkcjonowanie w tych gigantycznych franczyzach w czasach mediów społecznościowych i z tym poziomem oczekiwań, jest przerażające”.

Premiera serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” odbędzie się na Disney+ już 4 czerwca tego roku. Na start do widzów trafią dwa odcinki.

źródło: nytimes.com / zdj. Lucasfilm