Trzynaście komiksów - właśnie tyle premierowych pozycji ukaże się we wrześniu nakładem wydawnictwa Timof Comics. Mało tego, uczestnicy tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier będą mogli spotkać autorów części tych tytułów. Poznajcie szczegóły!
Wrześniowe premiery Timof Comics
Okres od czerwca do sierpnia był dla Timofa istną ciszą przed burzą. Co prawda trafiły wówczas do sprzedaży dwa głośne tytuły (przy okazji przypomnę, że niedawno przeprowadziłem wywiad z tłumaczką jednego z nich), ale wyraźnie dało się odczuć, że wydawnictwo przygotowuje się na MFKiG. Oczekiwanie na szczegóły dobiegło końca i trzeba przyznać, że festiwalowo-wrześniowe premiery Timof Comics robią wrażenie nie tylko ilością.
Z trzynastu tytułów aż dwanaście trafi do sprzedaży podczas festiwalu. Większość z tych pozycji to komiksy polskie, co jest niemałym powodem do zadowolenia - tym bardziej, że obok dobrze znanych nazwisk znajdziemy też debiutantów. Mowa o Basi Majkowskiej i Zofii Karabeli. Pierwsza z wymienionych autorek odpowiadała za stworzenie „Małpy”, space opery skupionej na relacjach międzyludzkich, a druga przygotowała „Best Zombies Forever”, czyli opowieść drogi w obliczu apokalipsy zombie. Obie twórczynie pojawią się na MFKiG.
Uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać także Katarzynę „Zavkę” Zawadkę oraz Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, czyli autorów kolejno „Promieni Xi” i drugiego zbioru publikowanych na łamach „Dużego Formatu” pasków z serii „Polska mistrzem Polski”. Dzieło Zavki zapowiada się jako kolejne w ofercie Timofa postapo o ekologicznym przesłaniu, tym razem ukazanym w charakterystycznym dla artystki stylu. Natomiast „Polska mistrzem Polski” może przypaść do gustu tym, którzy chcieliby w satyryczny sposób powspominać wydarzenia z kilku ostatnich lat. Podczas MFKiG swoją premierę będą miały również komiksy „O najntisach, miłości, kobiecości i młodości” (tym razem Wojciech Glanowski przygląda się pokoleniu, które dorastało w latach 90.), „Oddalenie” (Paweł Garwol pobudza umysły odbiorców), „Ostatni Blaki” (Mateusz Skutnik po latach powraca do Blakiego) i drugi tom „Sławy” (Łukasz Wnuczek po raz kolejny zabiera czytelników do świta słowiańskich mitów).
Równie dobrze zapowiadają się komiksy zagranicznych twórców. Na łamach „Harlemu” Mikaël ponownie zabierze nas na wyprawę do dawnego Nowego Jorku. W „Smoczym Paryżu” raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o talencie Joanna Sfara i Tony’ego Sandovala. Warto przy okazji dodać, że drugi z wymienionych artystów pojawi się na MFKiG. Co prawda tym razem Igor Barańko nie zawita do Łodzi, ale podczas festiwalu do sprzedaży trafi drugi tom jego „Wdówki”. Ostatnia z nowości to stworzona pod redakcją Marjane Satrapi antologia „Kobieta życie wolność” poświęcona pamięci Irance pobitej na śmierć przez policję obyczajową. Wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie zbioru znajdziemy m.in. takie nazwiska jak: Joann Sfar, Lewis Trondheim, Winshluss czy Paco Roca.
To nie koniec wrześniowych premier Timof Comics. Już po MFKiG do sprzedaży trafi kolejna „Ćma”. Może i w Łodzi nie będzie nowego zeszytu, ale za to do Miasta Włókniarzy przybędą twórcy związani z serią (Tomasz Grodecki, Tomasz R. Borkowski, Rafa Janko i Kacper Wilk). Festiwal odwiedzą także osoby, których komiksy Timof wydał wcześniej, czyli Luko Czakowski (m.in. „Kwiaty Samobójców”), Łukasz Godlewski (m.in. „Kapitan Wrona”) i Erik Svetoft („Spa”). Poniżej możecie zapoznać się z opisami nowości przygotowanymi przez wydawcę.
AKTUALIZACJA: Program tegorocznej edycji MFKiG ujawnił, że festiwal odwiedzą także Wojciech Glanowski („O najntisach, miłości, kobiecości i młodości”) oraz Mateusz Skutnik („Ostatni Blaki”). Fani „Ćmy” będą mieć powody do zadowolenia - w Łodzi jednak pojawi się najnowszy zeszyt serii.
„Promienie Xi”
Dwanaście lat temu doszło do wydarzenia, które zniszczyło świat, jaki znaliśmy. Anomalie klimatyczne, mutacje i zanikająca pamięć to nasza nowa rzeczywistość. Świat został podzielony na strefy. Jedną z nich jest las. Dla niektórych to bezpieczna kryjówka, dla innych miejsce wielu tajemnic. Rośnie tam roślina o niezwykłych właściwościach, a pewien zagubiony przedmiot nie dociera do celu. Po lesie krąży demoniczne zło – wciąż żywe, choć ukryte. Jest też szkoła. Podobno stało się tam coś, czego nikt nie chce pamiętać.
„Małpa”
W niedalekiej przyszłości ludzkość wyrusza na podbój gwiazd. Z powstaniem pierwszych kolonii na nowych, obcych światach, rodzą się nowe konflikty. Pragnienie niepodległości mieszkańców poszczególnych planet ściera się z galaktycznymi aspiracjami kolebki człowieka – Korony. Na tle tych przełomowych wydarzeń, jeden człowiek z całych sił stara się wykuć przyszłość dla siebie, swojej matki i grupy podobnych mu wyrzutków. Jak daleko się posunie, by osiągnąć upragniony cel? Może z każdą decyzją i pechowym zbiegiem okoliczności zacznie tracić go z oczu, a jedyne, co pozostanie, to instynkt przetrwania. By nie zatracić samego siebie.
„Kobieta życie wolność”
Mieć w Iranie dwadzieścia lat i umrzeć za prawa kobiet. 16 września 2022 roku w Iranie Mahsa Amini została pobita na śmierć przez policję obyczajową, ponieważ „niedostatecznie” zakryła włosy hidżabem. Ta fala protestów przemieniła się w bezprecedensową rewolucję feministyczną, wspieraną przez mężczyzn. Pierwszą taką rewolucję na świecie!
Marjane Satrapi zebrała trzech specjalistów: Farida Vahida, politologa, Jean-Pierre’a Perrina, doświadczonego reportera, Abbasa Milaniego, historyka oraz siedemnaście największych talentów komiksowych, aby opowiedzieć o tym wydarzeniu, niezwykle ważnym dla Iranu, ale także dla każdej i każdego z nas.
„Smoczy Paryż”
Paryż, rok 1900. Już od tysiąca lat smoki żyją w ukryciu przed wszystkimi, skamieniałe w przedstawiających je posągach i rzygaczach. Legenda głosi, że tylko ofiara istoty wyższej magii może ochronić Paryż przed ich gniewem i zachować czar, który utrzymuje je we śnie. Ale kiedy pewna syrena, skazana na ten ponury los, zostaje w ostatniej chwili ocalona przez hawajską królową, która uległa jej czarowi, złowieszczy cień smoków ponownie pada na Miasto Światła. Jednocześnie, w katakumbach u podnóża Notre-Dame i w cieniu przebudzenia tysiącletniego zła, rodzi się romans…
A gdyby smoki zaatakowały Paryż czasów Belle Époque? Z tego surrealistycznego przypuszczenia wyobraźnia Joanna Sfara i Tony’ego Sandovala utkała płótno przygody, walk, poświęceń, miłości oraz humoru; folklorystyczna podróż, swawolna i wyzwoleńcza, pełna plansz o zapierającej dech w piersiach, epickiej urodzie.
„Harlem”
New York City, 1931. Walka o utrzymanie swojego królestwa przeciwko wszystkim przeciwnościom losu wymaga czegoś więcej niż odwagi. Zwłaszcza komuś obcemu. Obcemu o hebanowej skórze. Zwłaszcza jeśli jest kobietą.
„Wdówka” tom 2
Wędrowny kozak i filozof Ignacy Rybokoń, zatrzymał się w cichym i spokojnym Wczorajszym Chutorze. Jednak wioska, otoczona tajemnicą i czarami, wcale nie okazała się tak spokojna, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. „Wdówka” to nowa seria Igora Barańko, autora „Maksyma Osy” i „Dżihadu”. To kozacki thriller mistyczny i erotyczny, lekko zakręcony, z mnóstwem szalonych bójek i zostającym w pamięci poczuciem humoru.
„Ostatni Blaki”
Po dziesięciu latach Blaki powraca! Nie do pomyślenia, ale w międzyczasie rzeczywiście dziesięć lat przeleciało… Czy jest sens jeszcze do tej serii powracać po tak długiej przerwie? Cóż, wszyscy jesteśmy starsi, świat jest inny, okoliczności są inne, tylko Blaki ten sam. To jak te stare kapcie, te najwygodniejsze.
„Sława” tom 2
Mirko dowiaduje się więcej o swoim przekleństwie, ale wciąż błądzi, próbując odnaleźć drogę do domu. Na każdym kroku napotyka nowe wyzwania i pakuje się w kolejne tarapaty. To jednak nie koniec niebezpieczeństw – Wołchw znajduje się w sytuacji bez wyjścia, zmuszony stawić czoła nieznanemu zagrożeniu. Tymczasem Jarko dostaje nową misję, która wpędza go w poważne kłopoty, zmuszając do walki o przetrwanie. Sława odkrywa dużą część swojej przeszłości, która rzuca nowe światło na jej tajemniczą tożsamość. Każde z nich mierzy się z własnym losem, niepewni, co przyniesie przyszłość…
„Polska Mistrzem Polski 2”
Trzeba sobie to jasno powiedzieć – nie da się żyć w Polsce i uniknąć kontaktu z paskiem. Przez kilka ostatnich lat Polacy byli codziennie smagani paskiem grozy TVP. I niezależnie od tego, czy w treść owego paska wierzyli, czy też skręcało ich na drugą stronę, gdy go czytali, to u jednych i drugich na koniec pojawiały się łzy: przerażenia lub bezsilności. Osławiony paskowy z TVP nie był, niestety, jedyną plagą, która nawiedziła Polskę i świat w ostatnich latach: pandemia wirusa Covid-19, wybuch wojny w Ukrainie, kryzys klimatyczny, to tylko wybrane przykłady.
Co w tej sytuacji można poradzić? Ludzkość na przestrzeni dziejów wypracowała wiele koncepcji terapeutycznych. Jedną z nich w prostych słowach streścić można tak: czym się strułeś, tym się lecz. I w tym właśnie duchu pragniemy zaproponować lekarstwo na wyżej wymienione bolączki i dolegliwości – jest nim, jakże by inaczej: pasek. Tym razem satyryczny, komiksowy. Chcemy zaznaczyć, że nie jest to terapia eksperymentalna – pasek Polska Mistrzem Polski był regularnie aplikowany w cotygodniowych porcjach Czytelnikom Dużego Formatu, a teraz, po raz drugi, trafia w opakowaniu zbiorczym, które pozwoli Państwu dawkować lekarstwo według indywidualnych potrzeb.
„Oddalenie”
Obraz jest opowieścią. Skazaną, już u swojego zarania, na wielość interpretacji. Wydumaną przez pierwotnego człowieka, jako sposób na komunikację, nośnik wiedzy, zapis historii, element rytuału. W czasach, w których słowa, zapisane lub zwerbalizowane, zdominowały przepływ informacji, sekwencja obrazów, tworzących spójną opowieść, nie może liczyć na równą słowom popularność. W masowej świadomości postrzegana jest jako zbyt pierwotna, niedoskonała, nieprecyzyjna i wieloznaczna. Zbyt często jest traktowana bardziej jako element a nie samodzielna forma. „Pierwotny” przodek słów, dziki, niekiełznany, wymagający myślenia, interpretacji i zaangażowania tych części naszego umysłu, których w naszej cywilizacji, przeładowanej oceanem, podanych „na tacy” informacji, oduczyliśmy się używać. Oddalenie jest kolejną, niezwykle udaną próbą, pobudzenia tych naszych rozleniwionych zakamarków umysłu. Początkiem i końcem. Dzień dobrym i do widzenia.
„O najnitsach, miłości, kobiecości i młodości”
Ludzie Pokolenia X, których okres dojrzewania przypada na burzliwe lata dziewięćdziesiąte, starzeją się, co skłania ich do snucia wspomnień. W tym sentymentalnym komiksie przenosimy się do samego początku ostatniej dekady XX wieku, by wziąć udział w rozważaniach autora o jego pierwszej fascynacji kobiecością i wpływie, jaki wywarła na jego dojrzałe życie.
„Best Zombies Forever”
Dwie najlepsze przyjaciółki próbują przetrwać podczas apokalipsy zombie, aż w końcu jedna z nich zostaje ugryziona. Ruszają do Warszawy, aby znaleźć doktora, który mógłby pomóc, nim transformacja w potwora dobiegnie końca. Po drodze postanawiają zatrzymać się w miejscach, które zawsze chciały razem odwiedzić, póki jest to jeszcze możliwe.
„Ćma: Epizod 9”
Komiks z przyszłości! Ćma opuszcza retrofuturystyczną Warszawę XX-lecia międzywojennego na rzecz… tej naszej, współczesnej. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Przygotujcie się na przygodę na styku czasu i materii! „Małżeństwo fotografii i obrazu. Niemalże nieme. Eksperyment. Po prostu komiks, który zawsze chciałem przeczytać”. - Tomasz Grodecki (scenarzysta)
Zdj. Timof Comics