„Wywiad z wampirem” i „Czarownice z rodu Mayfair” to dopiero początek. W planach następne adaptacje Anne Rice

Jesienią tego roku AMC przedstawi widzom swojej platformy streamingowej nową wersję „Wywiadu z wampirem”. Serial to jednak zaledwie początek nowego telewizyjnego uniwersum planowanego przez tę stację. O planach wobec literackiego dorobku Anne Rice, pisarki odpowiedzialnej za oryginalne powieści o wampirach, opowiedział w nowym wywiadzie Dan McDermott, jeden z kierowników AMC Studios. 

Stacja AMC pozyskała prawa adaptacyjne do powieści z serii „Kroniki wampirów” i „Dzieje czarownic z rodu Mayfair” jeszcze w połowie 2020 roku. „Zawsze marzyłam, by zobaczyć światy moich dwóch największych serii zjednoczonych pod jednym dachem – tak by filmowcy mogli eksplorować rozległe i powiązane z sobą uniwersum moich wampirów i wiedźm” – komentowała wówczas Anne Rice. Choć Rice czuwała nad rozwojem pierwszych projektów wynikłych z kontraktu, jako ich główna producentka, pisarce nie było dane zobaczyć, jak prezentować się będzie telewizyjna ekranizacja pierwszej z adaptowanych powieści, czyli „Wywiadu z wampirem”. Pisarka zmarła w grudniu ubiegłego roku, na skutek komplikacji po wylewie. 

Teraz, dowiedzieliśmy się, że AMC liczy na długotrwałe rozwijanie na ekranie świata zapoczątkowanego w powieściach Rice. Przypomnijmy, że ujawniono już, że poza „Wywiadem z wampirem”, w przygotowaniach jest produkcja oparta na „Dziejach czarownic z rodu Mayfair”, której gwiazdą będzie Alexandra Daddario. Ostatnio do obsady dołączył też Jack Huston, znany z „Zakazanego imperium” i ostatniego sezonu „Fargo”. W nowej rozmowie Dan McDermott przyznał, że projektów opartych na opowieściach o wampirach i wiedźmach jest znacznie więcej. Za kilka lat w ofercie AMC+ może znaleźć się aż sześć tytułów osadzonych w uniwersum Rice.

Szykujemy też inne projekty [poza „Wywiadem” i „Czarownicami”]. Obecnie są one jeszcze nieoficjalne. Ale na przestrzeni następnych pięciu, czy sześciu lat liczymy na pokazanie pięciu albo sześciu nowych seriali w tym uniwersum. Będziemy mieli okazję, by wykorzystywać postacie z różnych serii, (...) brać drugoplanowe postacie, a może nawet główne z jednej, czy dwóch serii i robić dla nich odrębną serię osadzoną w świecie Anne Rice. (...) Na potrzeby jednego serialu moglibyśmy – wzorem „Avengersów” – połączyć bohaterów z paru różnych serii i opowiedzieć oryginalną historię, wykorzystując ich tło i ich mitologię. Celem jest uhonorowanie wszystkiego, co składa się na materiał źródłowy i te postacie (...). 

Sprawdź też: Ruszyły prace nad scenariuszami do prequela „To”. Serial opowie o początkach Pennywise’a

Warto dodać, że na dwa główne cykle w pisarskim dorobku Anne Rice składa się łącznie osiemnaście powieści. Główne role w nowym „Wywiadzie z wampirem” grają Sam Reid (grający wampira Lestata de Lioncourt – w oryginalnym filmie wcielił się w niego Tom Cruise), znany przede wszystkim z „Gry o Tron” Jacob Anderson (w roli Louisa de Pointe du Lac), Bailey Bass („Avatar 2”), jako Claudia, Chris Stack i Eric Bogosian. Za kamerą części odcinków stoi Alan Taylor („Rodzina Soprano”). Na pierwszy sezon serialu ma złożyć się osiem odcinków. Jako showrunner i główny scenarzysta serialem zajął się Rolin Jones („Perry Mason”). Jednym z producentów jest też Mark Johnson, mający w dorobku serial „Breaking Bad”. Dokładna data premiery nie została jeszcze ujawniona.

zdj. AMC