Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy - Edycja Kolekcjonerska - prezentacja i porównanie

Przedstawiamy Wam prezentację najnowszego wydania filmu Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy. We wpisie znajdziecie również krótkie rozważania o tym, które z wydań dostępnych w Polsce warto wybrać.

Przebudzenie Mocy zadebiutowało na nośnikach Blu-ray w kwietniu tego roku i od razu doczekało się aż czterech wydań, a w tym steelbooka. Po niespełna siedmiu miesiącach do sklepów trafiło kolejne wydanie z tym filmem, które reklamowane jest  jako kolekcjonerska edycja z nowymi, obszernymi materiałami dodatkowymi. Czy warto postawić je na półce? Przekonacie się o tym w poniższym wpisie.

PB031622.JPG

Materiały dodatkowe

Na początek zerknijmy na dodatki. W pierwszych czterech edycjach filmu wydanych w kwietniu na płycie z filmem nie zostały umieszczone żadne dodatki. W wydaniu kolekcjonerskim znajdziemy tę samą płytę, ale wzbogaconą wyłącznie o komentarz reżysera filmu J.J. Abramsa. Niestety nie zostały dołączone do niego polskie napisy, więc stanowi to wartość dodaną jedynie dla osób dobrze znających język angielski. W przypadku oddzielnej płyty z dodatkami sytuacja wygląda bardzo podobnie. Do materiałów, które znalazły się w pierwszym wydaniu, we wznowieniu dołączono dosłownie pięć kilkuminutowych materiałów i trzy sceny niewykorzystane.

Dodatki wspólne dla obu wydań:

  • Za Kulisami Przebudzenie Mocy: Filmowa Podróż / Secrets of The Force Awakens: A Cinematic Journey (01:09:14)
    - Rozdział pierwszy
    - Rozdział drugi
    - Rozdział trzeci
    - Rozdział czwarty
  • Przebudzenie scenariusza: ekipa czyta skrypt / The Story Awakens: The Table Read (00:04:01)
  • Ożywienie filmowych stworów / Crafting Creatures (00:09:34)
  • Budowa BB-8 / Building BB-8 (00:06:03)
  • Scenariusz walki: epicki pojedynek / Blueprint of a Battle: The Snow Fight (00:07:02)
  • ILM: Magia efektów specjalnych / ILM: The Visual Magic of the Force (00:07:55)
  • John Williams: Wyzwania kompozytora / John Williams: The Seventh Symphony (00:06:51)
  • Sceny Niewykorzystane / Deleted Scenes
    - Finn i mieszkaniec osady / Finn and the Villager (00:00:31)
    - Wiadomość z Jakku / Jakku Message (00:00:47)
    - X-Wing osiąga prędkość nadświetlną / X-Wings Prepare for Lightspeed (00:00:22)
    - Kylo szuka Sokoła Millennium / Kylo Searches The Falcon (00:00:50)
    - Pościg / Snow Speeder Chase (00:00:48)
    - Finowi nic nie będzie / Finn Will Be Fine (00:00:23)
  • Moc zmian / Force for Change (00:03:22)

Nowe materiały dodatkowe:

  • Opowieść o mocy dźwięków / Foley: A Sonic Tale (00:04:02)
  • Brzmienia Gwiezdnych wojen / Sounds of the Resistance (00:07:15)
  • Galaktyczna moda / Dressing the Galaxy  (00:06:27)
  • Wizyta w zbrojowni / Inside the Armory (00:08:17)
  • Złomiarka i Szturmowiec – Daisy Ridley i John Boyega / The Scavenger & The Stormtrooper: A Conversation with Daisy Ridley and John Boyega (00:11:45)
  • Sceny Niewykorzystane / Deleted Scenes
    - Leia i Ruch Oporu / Leia & The Resistance (00:00:17)
    - Unkar Plutt na zamku Maz katany / Unkar Plutt at Maz's Castle (00:00:50)
    - Walka w tunelu /Tunnel Standoff (00:01:00)

Jedyny godny uwagi materiał: Za Kulisami Przebudzenie Mocy: Filmowa Podróż / Secrets of The Force Awakens: A Cinematic Journey, szczegółowo opisujący proces powstawania filmu, znajdziecie zarówno w nowym, jak i starym wydaniu. Resztę materiałów dodatkowych stanowią krótkie klipy dosyć pobieżnie zahaczające o przedstawiane kwestie i należy traktować je co najwyżej jako ciekawostkę. Wszystkie materiały dodatkowe posiadają polskie napisy. Wyjątkiem jest jedynie wspomniany wcześniej komentarz J.J. Abramsa. Jeśli macie już w kolekcji któreś z pierwszych wydań Przebudzenia Mocy, ale umieszczone w nim materiały dodatkowe nie zaspokoiły Waszej ciekawości, to wznowienie również tego nie zrobi.

Opakowanie

Jak widać, dołączone materiały dodatkowe nie są zbyt mocnym argumentem, który mógłby kogokolwiek zachęcić do kupna tego wydania. Czy inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o sam wygląd i walory estetyczne?

PB031650.JPG

Edycja Kolekcjonerska to kartonowe pudełko, w które włożony został digi-pack z płytami. Samo pudełko wykonano z cienkiego kartonu, na którym wyraźnie widać ślady po palcach i wszelkie zarysowania. Na froncie umieszczono trójwymiarową grafikę, ale zupełnie nie wykorzystuje ona swojego trójwymiarowego potencjału. Pod względem estetycznym lepiej wypada digi-pack ze świetną grafiką pod nakładką z płytami. Zastanawiam się tylko, co stało się z drugą ręką Rey podczas jej walki z Kylo Renem? Ktoś wybrał dosyć niefortunny kadr z tej sceny i jak już to zauważycie, będzie Was to dręczyło za każdym razem, kiedy spojrzycie na wydanie. :)

Obraz i dźwięk

Pozostają nam zatem do rozpatrzenia jeszcze techniczne aspekty wydania. W nowym wydaniu nie zastosowano nowego transferu, który jest oczywiście zupełnie zbędny, bo obraz prezentuje się świetnie. Nie dołączono także żadnych nowych ścieżek dźwiękowych. I tutaj jej już czego żałować, bo o ile angielski dźwięk DTS-HD High Resolution 7.1 wypada znakomicie, tak polski Dolby Digital 5.1 jest zbyt cichy i źle wyważony. Kwestie dialogowe są zbyt ciche, a efekty dźwiękowe zbyt głośne. Wielka szkoda, że dystrybutor nie zdecydował sie wykorzystać tej okazji na dołączenie polskiej ścieżki w lepszym formacie.

Istotnym walorem tego wydania jest natomiast film w wersji 3D. Nie miałem, co prawda, jeszcze okazji obejrzeć go w tej wersji w całości, ale rzuciłem okiem na kilka scen i naprawdę zrobiły na mnie wrażenie. Nie przepadam za trójwymiarowymi efektami i staram się unikać seansów w tym formacie, ale tutaj 3D wydaje się w końcu spełniać swoją rolę i być jak najbardziej na miejscu. W końcu to Gwiezdne Wojny. Nie tylko powietrzne pojedynki myśliwców są dobrze wykorzystane, ale świetnie czuć również głębię w scenach z galaktyczną mapą, która zdaje się wypełniać cały pokój, czy w scenie kiedy Rey przyciąga swój miecz świetlny.

Podsumowanie

Czy zatem warto sięgnąć po to wydanie lub wymienić na nie jedno z wcześniejszych? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Edycja Kolekcjonerska posiada zarówno wady, jak i zalety, tak samo zresztą jak wydanie w steelbooku (brak tytułu na grzbiecie, brak połysku) i wszystko zależy od Waszego indywidualnego zapatrzenia na film i kwestie kolekcjonerskie. Nie mogę z czystym sumieniem go polecić, ale jeśli jesteście fanami nowych Gwiezdnych Wojen i lubicie format 3D, to warto rozważyć zakup tej edycji. Jeśli macie już w kolekcji zwykłego amaraya lub steelbooka i spełniają one Wasze oczekiwania, to odpuście wymianę. Mamy nadzieję, że w podjęciu decyzji pomogą Wam poniższe zdjęcia i prezentacje wideo.

Na naszym forum znajdziecie temat poświęcony serii Gwiezdne Wojny, gdzie możecie dołączyć do dyskusji oraz znaleźć aktualne informacje o wszystkich wydaniach Blu-ray. Wydanie dostępne jest również na Filmoskopie. Gorąco zachęcamy do korzystania z listy życzeń, dzieki której możecie na biężaco kontrolować ceny interesujących Was wydań.

Gdzie kupić?

Gandalf.com.pl 126.94 zł
MediaMarkt.pl
139.00 zł
Saturn.pl 139.00 zł
Bluedvd.pl
 149.79 zł - 134.81 z kodem 771-XG88-99NU.
Empik.com 149.99 zł

Zdjęcia wydania (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

PB031642.jpg PB031647.jpg

PB031644.jpg PB031641.jpg

PB031650.jpg PB031652.jpg

PB031657.jpg 

Porównanie z wydaniem w steelbooku

PB031628.jpg PB031633.jpg 

PB031635.jpg PB031666.jpg

PB031676.jpg PB031679.jpg

Prezentacje wideo

źródło: Galapagos / Disney