Co nowego na 4K UHD? – animacje Disneya i Universala, „Sherlock Holmes” i inne

Co wydarzyło się na rynku wydań 4K UHD w ciągu ostatnich siedmiu dni? Czy ponownie doczekaliśmy się interesujących zapowiedzi od dystrybutorów oraz preorderów na steelbooki i kolekcjonerskie wydania? Sprawdźcie wszystkie nowości, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Horrory i inne europejskie produkcje na 4K UHD od Blue Underground

Na amerykańskim rynku pojawił się w ostatnich dniach wyłącznie jeden komunikat od firm odpowiadających za wydawanie filmów na fizycznych nośnikach. Dystrybutor Blue Underground zapowiedział na 25 sierpnia premierę wydań 4K UHD z włoskimi horrorami „The New York Ripper” i „Dom przy cmentarzu”. Dodatkowo Blue Underground zapowiedziało, że niedługo ogłoszonych zostanie kolejnych pięć premier 4K UHD z klasycznymi filmami, wśród nich mają znaleźć się między innymi filmy „Jeszcze raz Pearl Harbor” z 1980 roku oraz belgijski horror „Daughters of Darkness”.

269504_front.jpg 11773_tn.jpg

Animacje od Disneya, Foxa i Universala zmierzają na 4K UHD?

W niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie zapowiedziach mówi się z kolei, że Disney przygotowuje się do wypuszczenia wydań 4K UHD z kolejnymi swoimi animacjami. Tym razem nowa pula ma objąć takie tytuły jak: „Kurczak Mały”, „Rodzinka Robinsonów”, „Piorun”, „Roboty”, „Horton słyszy Ktosia”, a także „Epoka lodowcowa” i „Epoka lodowcowa 2: Odwilż” należące do Foxa. Do zaprezentowania swoich animacji w jakości 4K przymierza się także Universal chcący wydać na najnowszym nośniku takie klasyki jak: „Madagaskar” (części 1-3), „Pingwiny z Madagaskaru” i „Mrówka Z”.

Do tego swoje zapowiedzi na wydania 4K UHD dorzuciły amerykańskie sklepy: na Hdmoviesource.com wystartował preorder na wydanie z animacją „Scoob!”, która 15 maja debiutowała w cyfrowej dystrybucji, a także zapowiadane już wcześniej wydanie 4K UHD z filmem „Maska Zorro” (premiera 25 maja) i steelbooka z animacją „Trolle 2”. Preorder na animowane przygody Scoobiego pojawił się także na Target.com i Bestbuy.com.

„Pogromcy duchów” i „Imperium kontratakuje” w steelbookach

Na brytyjskim rynku w czwartek Zavvi ogłosiło, że w ten weekend wystartują preordery na kolekcjonerskie steelbooki z pierwszą i drugą częścią serii „Pogromcy duchów”. Zamówienia na pierwszą część można składać od soboty, a na drugą od dzisiaj od godziny 18:45. Przypomnijmy, że w pierwszej części na płycie dostępna będzie polska wersja językowa. Zavvi zapowiedziało również, że niedługo wystartuje preorder na steelbooka 4K UHD z piątym epizodem „Gwiezdnych wojen” pod tytułem „Imperium kontratakuje”, ale dokładna data jego uruchomienia nie została póki co ujawniona – możemy jednak zakładać, że sklep poinformuje nas o niej w ciągu najbliższych dni.

 

„Flash Gordon” w steelbooku także we Francji

Na pozostałych rynkach europejskich Włosi zapowiedzieli na 10 czerwca premierę swojego wydania z filmem „The Blues Brothers” i ujawnili, że dwa tygodnie później zadebiutuje wydanie 4K UHD z filmem „Top Gun”. We Francji na 5 sierpnia zapowiedziano premierę steelbooka 4K UHD z filmem „Flash Gordon”.

„Sherlock Holmes” i „Full Metal Jacket” w czerwcu na 4K

W Niemczech dystrybutor Camera Obscura ogłosił natomiast, że jeszcze w tym roku na 4K UHD ukaże się francuski film „Gwendoline” z 1984 roku, w którym zagrali Tawny Kitaen, Zabou Breitman i Brent Huff. Tamtejszy Amazon udostępnił w tym czasie możliwość składania preorderów na edycje 4K UHD z filmami „Sherlock Holmes”, „Sherlock Holmes: Gra cieni” i „Full Metal Jacket” – wszystkie z nich zadebiutują także 25 czerwca. Niemcy doczekali się także swoich zapowiedzi kolekcjonerskiej edycji i steelbooka z filmem „Flash Gordon” (premiera 8 sierpnia) oraz wydań 4K UHD z popularnymi filmami z Tomem Cruise'em w roli głównej, czyli: „Top Gun”, „Szybki jak błyskawica” i „Wojna światów” (polska wersja językowa) – premiera 2 lipca. Z niepotwierdzonych jeszcze informacji pojawiły się pogłoski, że 26 czerwca u naszych zachodnich sąsiadów ma zadebiutować wydanie 4K UHD z filmem „Wybrany”.

5p0bdczj.jpg

Polskie wydanie 4K UHD z filmem „1917” z systemem HDR10

Na polskim rynku swoje majowe premiery potwierdził Monolith, który na 18 maja przygotował między innymi wydanie 4K UHD z filmem „1917”. Dzięki oficjalnej okładce uzyskaliśmy potwierdzenie, że w polskiej edycji znajdziemy system obrazu HDR w postaci formatu HDR10.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Disney / Warner Bros.