Czy „Diuna 3” powstanie? Reżyser stawia kluczowy warunek

Druga część Diuny” świetnie radzi sobie w kinach, ale studio Warner Bros. cały czas nie zdecydowało się na oficjalne ogłoszenie planów na stworzenie trzeciej odsłony mającej dopełnić trylogię Denisa Villeneuve'a. Sam reżyser też podchodzi na razie do stworzenia „Mesjasza Diuny” z dużą dozą ostrożność. Stwierdził nawet, że film zdecyduje się zrealizować tylko pod warunkiem wypełnienia kluczowego warunku.

Denis Villeneuve nakręci „Diunę 3” tylko wtedy gdy...

Od kilku tygodni „Diuna: część druga” podbija kina na całym świecie i zarobiła już na swój budżet, więc studio Warner Bros. może być pewne, że film przyniesie zyski. Jeszcze przed premierą filmu mówiło się, że włodarze wytwórni są gotowi dać zielone światło na nakręcenie trzeciej części serii, która miałaby zakończyć historię Paula Atrydy. O projekcie cały czas powtarzał też sam Denis Villeneuve, ale reżyser przestrzegał, że po kilku latach spędzonych wyłącznie na ekranizowaniu powieści Franka Herberta chce teraz odpocząć od pustynnego uniwersum i przed nakręceniem „Mesjasza Diuny” stworzyć zupełnie inny projekt.

Sprawdź też: HBO Max znika z Polski! Termin premiery Max potwierdzony! Będzie plan z reklamami!

Teraz Denis Villeneuve widząc, jak świetnie przez ogół przyjęta została druga część „Diuny”, zaczął jeszcze ostrożniej podchodzić do perspektywy realizacji trzeciego filmu i coraz mocniej przyzwyczajać widzów, że minie trochę czasu, zanim wrócimy na pustynną planetę. W najnowszym wywiadzie reżyser posunął się wręcz do stwierdzenia, że nakręci „Mesjasza Diuny” tylko wtedy, gdy będzie miał pewność, że jest lepszy od drugiej części.

„Diuna 3” – kiedy premiera? Film nie powstanie w pośpiechu

Diuna 3 czy powstanie

„Jeśli mamy wrócić, to musi to być autentyczne, musi być prawdziwe. Jeśli kiedykolwiek zrobię Mesjasza Diuny, to dlatego, że będzie lepszy niż część druga. Inaczej tego nie zrobię”. Chociaż scenariusz do filmu ma być już prawie gotowy, to nie jest to pierwszy raz, kiedy kanadyjski twórca przestrzegał widzów przed parciem do szybkiej realizacji filmu. „Nie brakuje chęci, by nakręcić trzeci film” – Villeneuve zapewniał niedawno w wywiadzie dla The Times, ale dodawał przy tym: „Hollywood jest pod tym względem niebezpieczne: ludzie zaczynają ekscytować się na myśl o dacie premiery, nie myślą o jakości”.

Sprawdź też: „Problem trzech ciał” – recenzja serialu science fiction. Wszystkie grzechy Netfliksa.

Przygotowania do „Diuny 3” już trwają i szanse na jej zrealizowanie są wysokie, bo filmu chce zarówno reżyser, jak i wytwórnia, ale z wypowiedzi Villeneuve'a płynie jasny przekaz: nie liczcie na to, że film zostanie zrealizowany w pośpiechu i że zobaczycie go na dużym ekranie w ciągu najbliższych lat. Najwcześniej premiery moglibyśmy spodziewać się w 2027 roku. Jest jednak duża szansa, że film pojawi się jeszcze później.

zdj. Warner Bros.