Daniel Pemberton „Proces Siódemki z Chicago” – przegląd ofert soundtracku [CD]

21 maja 2021 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafił soundtrack z nominowanego do Oscara w sześciu kategoriach filmu „Proces Siódemki z Chicago” (do obejrzenia na platformie Netflix). Płyta ukazała się nakładem Universal Music Polska. Poniżej szczegóły wydania CD muzyki, której kompozytorem jest Daniel Pemberton.

O filmie

„Proces Siódemki z Chicago” w reżyserii Aarona Sorkina [„Ludzie honoru" (1992), „The Social Network” (2010), „Gra o wszystko” (2017)] opowiada o jednym z najsłynniejszych w historii Ameryki procesie. Pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestów, wśród których znaleźli się między innymi Abbie Hoffman (Sacha Baron Cohen), Jerry Rubin (Jeremy Strong), Tom Hayden (Eddie Redmayne) i Bobby Seale (Yahya Abdul-Mateen II), oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek.

W filmie, do którego scenariusz napisał sam Sorkin (laureat Oscara i nagród Emmy), występują Yahya Abdul-Mateen II, Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt, Michael Keaton, Frank Langella, John Carroll Lynch, Eddie Redmayne, Mark Rylance, Alex Sharp, Jeremy Strong, Noah Robbins, Danny Flaherty, Ben Shenkman, Kelvin Harrison Jr., Caitlin Fitzgerald, Alice Kremelberg, John Doman, J.C. MacKenzie, Damien Young, Wayne Duvall, C.J. Wilson. Za produkcję odpowiadają Marc Platt, Stuart Besser, Matt Jackson i Tyler Thompson, a producentami wykonawczymi są Laurie MacDonald, Walter Parkes, Marc Butan, Anthony Katagas, James Rodenhouse, Nia Vaziran.

„Proces Siódemki z Chicago" – przeczytaj naszą recenzję filmu.

O soundtracku

Wytwórnie fonograficzne Varèse Sarabande i Universal Music Polska zapraszają do wysłuchania albumu „The Trial of the Chicago 7” (Music from the Netflix Film). Na krążku oprócz score'u znalazły się także trzy premierowe utwory Celeste, w tym piosenka promująca OST, wyróżniona nominacją do Oscara, pt. „Hear My Voice”. Jej autorami są Celeste (słowa) i Daniel Pemberton (muzyka i słowa).

Muzykę ilustracyjną do filmu napisał Daniel Pemberton. Nominowany do Złotego Globu i Oscara brytyjski kompozytor jest autorem ścieżek dźwiękowych do wielu znanych produkcji z ostatnich lat („Kryptonim U.N.C.L.E." „Król Artur: Legenda miecza", „Wszystkie pieniądze świata", „Ocean's 8", „Spider-Man Uniwersum", „Enola Holmes"). Pracował m.in. z takimi reżyserami jak Danny Boyle, Ridley Scott, Aaron Sorkin, Darren Aronofsky, Edward Norton, Louis Leterrier i Guy Ritchie.

Celeste to brytyjsko-jamajska wokalistka i kompozytorka soulowa, która wygrała zarówno BRITS Rising Star Award, jak i BBC Music Sound of 2020. Od 2017 wydała dwie EP-ki i koncertowała m.in. z Janelle Monae, Neneh Cherry i Michaelem Kiwanuką. Uważana za jedną z największych muzycznych nadziei 2020 roku m.in. przez takie media jak „The Guardian”, „Vogue”, „NME”, „GQ”, MTV, Vevo i Amazon Music. Występowała m.in. na Glastonbury, Primavera Sound, Field Day oraz Rock En Seine.

Daniel Pemberton: „Gdy po raz pierwszy spotkałem Aarona Sorkina, by porozmawiać o pomysłach na film, on już miał cały plan w głowie. Wiedział, w których momentach muzyka powinna być mocna i głośna, a w których powinna przybrać subtelniejszy ton. Chciałem zestawić ze sobą te dwa światy – od ograniczeń sali sądowej do chaosu protestów. Do tych scen zrealizowałem jedne z ulubionych fragmentów ścieżki.”

Zaproszona do udziału w nagraniach soundtracku Celeste tak wspomina prace nad „Hear My Voice”: „Jestem niezmiernie wdzięczna, że mogę być częścią tak aktualnego i ważnego filmu. Wraz z Danielem chcieliśmy skomponować utwór, który ma znaczenie oraz przekaz tak mocny jak film Sorkina. On jest wizjonerem i możliwość dodania cegiełki do tego projektu jest prawdziwym zaszczytem.”

Pemberton dodaje: „Jedną z rzeczy, jakiej nauczyłem się od Aarona, jest jego wizja na piosenkę, która ma kończyć film, która może zostawić nas z poczuciem nadziei oraz możliwości, światła w tunelu. Chciałem napisać coś, co uchwyci ideały protestu oraz ideę, że każdy ma głos oraz może dać światu coś od siebie. Każdy głos ma prawo być usłyszany. Tak narodził się pomysł na „Hear My Voice”.”

„Wiedziałem od razu, że chcę współpracować z Celeste, bo jej głos jest jednym z najbardziej magicznych wokali, jakie słyszałem w ostatnich czasach. Fantastycznie rozbrzmiewa w utworze, wyraża wolność, bunt oraz nadzieję. Każdy, kto zajmuje się sztuką lub pragnie zmiany, marzy o tym, by każdy miał prawo być wysłuchanym. Jestem niezmiernie dumny, że razem stworzyliśmy piosenkę z mocnym, a zarazem prostym przekazem prosto z serca. Jest on bardzo aktualny nie tylko w odniesieniu do tamtych wydarzeń, ale i współcześnie” – dodaje kompozytor.

Proces Siódemki z Chicago - okładka soundtracku CD (front)

Proces Siódemki z Chicago - okładka soundtracku CD (tył)

Tracklista:

1. Hear My Dream – Daniel Pemberton & Celeste (1:25)
2. We’re Going To Chicago (6:17)
3. The Trial (4:38)
4. Conspiracy Office (1:12)
5. My Life (1:33)
6. Sequestering The Jury (1:18)
7. Meet The Police (0:52)
8. Take The Hill (Hear My Screams) (6:14)
9. Riot Aftermath (1:40)
10. Don’t Stand (2:19)
11. Star Witness (2:31)
12. Motion Denied (3:30)
13. Blood On The Streets (7:01)
14. Trial Day 151 (3:11)
15. Stand Up (The Chicago 7) (3:41)
16. Hear My Voice – Celeste (3:05)
17. Take The Hill (Hear My Screams) – Celeste (3:19)

Czas trwania płyty: 53:46

Soundtrack „The Trial of the Chicago 7” do posłuchania tutaj i na Spotify.

Gdzie kupić?

źródło: zdj. główne Netflix / materiały prasowe Varèse Sarabande / Universal Music Polska