„Gwiezdne wojny” będą jak „Wilkołak nocą”? Scenarzysta „Solo” zaintrygowany nowym formatem Marvela

Czy „Gwiezdne wojny” mogłyby sprawdzić się w formacie zaproponowanym przez wytwórnię Marvel Studios przy okazji krótkometrażowych filmów „Wilkołak nocą” i „Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta”? W nowym wywiadzie wspomina o tym Jonathan Kasdan, współscenarzysta „Hana Solo”, sugerując, że w skróconej formie łatwiej byłoby powrócić do postaci z tamtego spin-offu.

Głównym zamysłem formatu Marvel Special Presentation jest wprowadzanie do oferty streamingowej Disneya specjalnych produkcji o charakterze sezonowym – „Wilkołak” (nasza recenzja w tym miejscu) pojawił się na Disney+ na parę tygodni przed Halloween. Skrócona, epizodyczna formuła pozwala też na opowiadanie historii utrzymanych w tonie, który mógłby okazać się zbyt eksperymentalny dla pełnoprawnych widowisk kinowych, czy podejmujących mniej znane postacie z komiksowego uniwersum. 

Do tego rodzaju opowieści z MCU odniósł się w rozmowie z The Hollywood Reporter Jonathan Kasdan. Współscenarzysta jedynego filmu z kanonu „Gwiezdnych wojen”, który nie sprawdził się w międzynarodowym box-offisie przyznał, że krótkometrażowy, streamingowy format wydaje się dobrą propozycją w kontekście powrotu do części postaci kosmicznej sagi George'a Lucasa. Kasdan zaadresował w ten sposób liczne fanowskie inicjatywy nagłaśniające powrót Hana Solo w potencjalnym sequelu – scenarzysta zasugerował, że choć obecnie nie ma planów na powrót do ulubionego bohatera w interpretacji Aldena Ehrenreicha, format Special Presentation mógłby okazać się ciekawą „niszą” dla mniejszych opowieści tego uniwersum.

Sprawdź też: Tak mógł wyglądać pierwszy teaser „Kształtu wody”. Guillermo del Toro pokazał alternatywną zapowiedź oscarowego romansu

Szczerze to nie mam pojęcia [co z kontynuacją „Solo”]. Zawsze boję się zapytać o to Kathy [Kennedy] bo ona zawsze wie, jak mnie przejrzeć. Dobrze wie, jak bardzo chciałbym opowiedzieć więcej tych opowieści. W ostatnich miesiącach najbardziej zainteresował mnie wspaniały „Wilkołak nocą”, jako potencjalna forma opowiadania [dla „Gwiezdnych wojen”]... Byłbym naprawdę zachwycony, gdyby Lucasfilm zapożyczył formę krótkich nowelek dla części swoich historii. Z całą pewnością to wydaje się dobrym miejscem, w którym część bohaterów mogłaby dalej się rozwijać. 

Warto przypomnieć, że nie tylko Kasdan deklaruje potencjalny powrót do wycinka odległej galaktyki zapoczątkowanego w „Hanie Solo”. W ubiegłym roku gotowość do ponownego wcielenia się w Qi'rę, pierwszą miłość ulubionego przemytnika, która pod koniec pierwszego filmu przejęła kontrolę nad syndykatem Crimson Dawn, zgłosiła Emilia Clarke. Podobnie otwarty na powrót do kreacji z widowiska Rona Howarda jest też Alden Ehrenreich. W rozmowie z Joshem Horowitzem z 2020 roku gwiazdor przyznał, że spodobałaby mu się perspektywa kontynuowania postaci, którą jego Solo staje się pod koniec spin-offu

Wróciłbym. Ale to musiałaby być poprawna wersja [tej postaci]. (...). To, co uwielbiam w jego postaci pojawia się tak naprawdę dopiero pod koniec tego. Wiesz, moment, w którym staje się tym gościem, gościem, którego wszyscy uwielbiamy. To byłoby ciekawe móc ruszyć dalej, od tej chwili. Więc zobaczymy. Myślę, że aktualnie [twórcy] są tak odkrywczy w sposobach eksplorowania świata „Gwiezdnych wojen” – prezentują różne historie w całej palecie odmian – że może na jakimś etapie znajdzie się i ciekawa interpretacja [dalszych przygód Solo]. Zobaczymy. Kto wie?

Sprawdź też: „Klub Północny” już się nie spotka. Netflix anulował serię Mike’a Flanagana po pierwszym sezonie

Dodajmy, że swoim najnowszym projektem Jonathan Kasdan powrócił do innej kultowej marki Lucasfilmu. Mowa o debiutującej w ubiegłym tygodniu w ofercie Disney+ serii „Willow”. W dobrze przyjętej (w serwisie Rotten Tomatoes film zebrał 83% przychylnych opinii krytyków) kontynuacji hitowej przygodówki fantasy z 1988 roku w głównej roli powrócił Warwick Davis. W chwili obecnej na platformie streamingowej znajdźcie dwa pierwsze odcinki serialu. Premierę trzeciego epizodu, napisanego przez Wendy Mericle („Tajemnice Smallville”) i Johna Bickerstaffa („Westworld”) zaplanowano na najbliższą środę, 7 grudnia.

Źródło: The Hollywood Reporter / zdj. Disney