Kto zagrał kultowych bohaterów „Znachora”? Porównujemy klasyczną i nową obsadę

Znachor” to jeden z najpopularniejszych polskich filmów, który cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród milionów widzów w całym kraju. Historia profesora Rafała Wilczura, który po utracie pamięci staje się tytułowym znachorem na polskiej wsi, doczekała się właśnie nowej ekranizacji za sprawą platformy Netflix. Która obsada wypadła lepiej? Czy w produkcji od streamingowego giganta dostrzegacie postacie, które wypadają lepiej na tle poprzedniej wersji?

Obsada nowego „Znachora”. Kogo obsadzono w filmie od platformy Netflix?

W nowej produkcji roli profesora Rafała Wilczura oglądamy Leszka Lichotę, z kolei w postać Marysi wcieliła się Maria Kowalska, a Hrabiego Czyńskiego zagrał Ignacy Liss, a Zośkę Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie Netfliksa wystąpili również Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Koniecznie sprawdź też:

Profesor Rafał Wilczur: Jerzy Bińczycki, Leszek Lichota

znachor rafal wilczur.jpg

Profesor Rafał Wilczur – znany i ceniony chirurg, który po stracie żony i córki w wyniku pobicia traci pamięć i tożsamość. Pod imieniem Antoni Kosiba staje się uzdrowicielem ludzi na  polskiej wsi. W rolę Wilczura wcielili się Jerzy Bińczycki i Leszek Lichota. 

Maria Jolanta Wilczur: Anna Dymna, Maria Kowalska

znachor marysia.jpg

Maria Jolanta Wilczur – córka profesora Wilczura, która poznaje hrabiego Czyńskiego, z którym się zaręcza. Nie wie, że jej prawdziwym ojcem jest Znachor. W rolę Marii Wilczur wcieliły się Anna Dymna i Maria Kowalska.

Hrabia Leszek Czyński : Tomasz Stockinger, Ignacy Liss

znachor hrabia czynski.jpg

Hrabia Leszek Czyński – bogaty i przystojny arystokrata, który zakochuje się w Marii Wilczur i prosi ją o rękę. W rolę hrabiego Czyńskiego wcielili się Tomasz Stockinger i Ignacy Liss.

Lekarz Pawlicki: Andrzej Kopiczyński, Adam Nawojczyk

znachor Lekarz Pawlicki .jpg

Lekarz Pawlicki – miejscowy lekarz zajmujący się rodziną hrabiego Czyńskiego. Odmawia pomocy rannej Marysi, a następnie oskarża Antoniego Kosibę o kradzież narzędzi chirurgicznych. W rolę lekarza Pawlickiego wcielili się Andrzej Kopiczyński i Adam Nawojczyk.

Sonia/Zośka: Bożena Dykiel, Anna Szymańczyk

znachor sonia zoska.jpg

Sonia/Zośka – zakochuje się w Antonim Kosibie. W nowym filmie Netfliksa została przedstawiona jako właścicielka młyna, w którym zatrudnia się Antoni. W rolę Soni/Zośki wcieliły się Bożena Dykiel i Anna Szymańczyk.

Hrabina Eleonora Czyńska: Maria Homerska, Izabela Kuna

znachor hrabia eleonora czynska.jpg

Hrabina Eleonora Czyńska – matka hrabiego Czyńskiego, która jest dumna ze swojego pochodzenia i majątku. Nie zgadza się na małżeństwo syna z Marią Wilczur, ponieważ uważa ją za niegodną jego stanu. W rolę hrabiny Czyńskiej wcieliły się Maria Homerska i Izabela Kuna.

Hrabia Stanisław Czyński: Igor Śmiałowski, Mikołaj Grabowski

znachor hrabia stanislaw czynski.jpg

Hrabia Stanisław Czyński – ojciec hrabiego Czyńskiego. Jest bardziej tolerancyjny i przyjazny niż jego żona. Popiera związek syna z Marią Wilczur. W rolę hrabiego Czyńskiego wcielili się Igor Śmiałowski i Mikołaj Grabowski.

Artur Barciś jako Wasylko i Kamerdyner państwa Czyńskich 

znachor artur barcis.jpg

Artur Barciś – wcielił się w filmie z 1982 roku w syna Prokopa, Wasylka, który nie mógł chodzić w wyniku źle zrośniętych kości po złamaniu. Antoni Kosiba postanawia pomóc chłopakowi i ponownie łamie mu nogi, aby je odpowiednio nastawić. W najnowsze ekranizacji Netfliksa Barciś pojawił się natomiast jako kamerdyner państwa Czyńskich. Z kolei rola Wasylka została przekształcona na rolę Michała, któego zagrał Łukasz Szczepanowski. 

Profesor Dobraniecki: Piotr Fronczewski, Mirosław Haniszewski

znachor profesor dobraniecki.jpg

Profesor Dobraniecki– współpracownik profesora Wilczura na oddziale chirurgi. W filmie z 1982 roku to on rozpoznaje w Antonim Kosibie swojego dawnego przyjaciela. W produkcji Netfliksa przedstawiony jest natomiast jako postać negatywna, człowiek, który zazdrościł Wilczurowi sławy i nie pomógł mu w najważniejszych momentach. W rolę profesora Dobranieckiego wcielili się Piotr Fronczewski, Mirosław Haniszewski.

zdj. Netflix / Bartosz Mrozowski / Zespół Filmowy Zodiak / TVP