Który film o Indianie Jonesie jest najlepszy? Pierwsze miejsce Was zaskoczy

Stało się. Czterdzieści dwa lata po debiucie na dużym ekranie z rolą Indiany Jonesa żegna się Harrison Ford. W kinach możecie oglądać już piąty i jednocześnie ostatni film o przygodach zadziornego archeologa. To doskonała okazja, aby sprawdzić, jak wszystkie produkcje z serii oceniane są przez krytyków i widzów. Dajcie znać w komentarzu, jak wygląda Wasz ranking serii stworzonej przez George'a Lucasa i Stevena Spielberga.

Który film o Indianie Jonesie jest najlepszy? „Poszukiwacze zaginionej Arki” czy „Ostatnia krucjata”?

Ranking otwiera najnowsza odsłona serii, za którą odpowiada James Mangold. W oczach krytyków film zasłużył tylko na 68% pozytywnych recenzji. Sami widzowie są jednak na „Artefaktu przeznaczenia” zdecydowanie łagodniejsi i w ich rankingu film zająłby miejsce na ostatnim stopniu podium! Co może niektórych zadziwić, pierwsze miejsce okazało się być bezsprzecznie zarezerwowane dla pierwszej odsłony serii, czyli „Poszukiwaczy zaginionej Arki” z 1981 roku.

Sprawdź też: Tom Cruise i kino akcji, czyli DUET IDEALNY. Recenzujemy nowe „Mission: Impossible”.

Wśród krytyków film zebrał aż 93% pozytywnych ocen i zasłużył sobie na imponującą notę 9,3 w dziesięciostopniowej skali. Widzowie wystawili natomiast 96% pozytywnych głosów i średnią notę 4,5 w pięciostopniowej skali. W każdym możliwym aspekcie film osiągnął najwyższy wynik spośród wszystkich produkcji o Indianie. Co na to fani „Ostatniej krucjaty”?

Wszystkie cztery filmy z serii o Indianie Jonesie obejrzycie na platformie Disney+. Filmy dostępne są w rozdzielczości 4K z systemem obrazu Dolby Vision.

Sprawdź też: Czy będzie drugi sezon serialu „Silos”? Będzie i to SZYBKO.

ANNUAL_BREADTH_UPDATE_DIS_Display_970x250_V2-PL (1).jpg

5. „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”

 • Ocena według krytyków: 68% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 89% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 3

Indiana Jones i Artefakt przeznaczenia jest wyreżyserowanym przez Jamesa Mangolda (Cop Land, Przerwana lekcja muzyki, Le Mans '66) filmem przygodowym, stanowiącą piątą główną odsłonę kultowego cyklu o perypetiach słynnego archeologa i poszukiwacza skarbów. Akcja tytułu toczy się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Doktor Henry Jones Junior, preferujący jednak pseudonim Indiana, zostawił awanturnicze lata za sobą i skupia się na pracy uniwersyteckiej. Zło jednak nie śpi. Byli naziści zostają zatrudnieni przez rząd USA. Mają oni zagwarantować Zachodowi zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim w wyścigu kosmicznym. Wkrótce okazuje się jednak, że jeden z nich, Jürgen Voller, zaangażowany w program lądowania na Księżycu, pragnie przemodelować świat według własnej wizji. Powstrzymać może go jedynie Indiana, któremu towarzyszy jego córka chrzestna, Helena.

4. „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”

indiana jones ranking filmow (4).jpg

 • Ocena według krytyków: 77% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 53% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 5

Steven Spielberg I George Lucas przypominają największego łowcę przygód wszechczasów w filmie pełnym „sensacyjnych, zapierających dech kulminacji” (Roger Ebert, Chicago Sun-Times). „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” pokazuje, jak Indy (Harrison Ford) rywalizuje z błyskotliwą i piękną zarazem agentką (Cate Blanchett) w poszukiwaniu mistycznej, wszechpotężnej kryształowej czaszki Akatora w wyprawie pełnej „wspaniałej zabawy” (Claudia Puig, USA Today). Współdziałając ze zbuntowanym młodym motocyklistą (Shia LaBeouf) i swą pierwszą miłością Marion (Karen Allen), Indy zabiera Was w pełną przygód wyprawę w ekscytującej tradycji klasycznych filmów o Indianie Jonesie.

3. „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”

indiana jones ranking filmow (1).jpg

 • Ocena według krytyków: 77% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 82% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 4

Indy (Harrison Ford), jego pomocnik Short Round (Ke Huy Quan) wraz z piosenkarką Willie Scott (Kate Capshaw) przeskakują od szybkiej akcji nad Himalajami do pościgu samochodowego, by na końcu podjąć się mrożącej krew w żyłach ucieczki z kopalni w Indiach. Trzymajcie się mocno, kiedy najlepszy na świecie bohater kina akcji zabierze Was na pełną przygód eskapadę bez trzymanki!

2. „Indiana Jones i ostatnia krucjata”

indiana jones ranking filmow (3).jpg

 • Ocena według krytyków: 84% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 94% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 2

 Nie ma nic bardziej ekscytującego niż próba dotrzymania kroku rodzinie Jonesów. Hitlerowscy wrogowie Indy’ego wracają i porywają jego ojca, profesora Henry'ego Jonesa seniora (Sean Connery), aby zmusić go do pomocy w poszukiwaniu Świętego Graala. Podążając szlakiem z Ameryki do Wenecji i na pustynie Ziemi Świętej, Indy (Harrison Ford) musi ocalić swojego ojca, ocalić Graala i ocalić dzień w tej nieprzerwanej, pełnej akcji przygodzie, którą doceni cała Wasza rodzina!

1. „Poszukiwacze zaginionej Arki”

indiana jones ranking filmow (2).jpg

 • Ocena według krytyków: 93% pozytywnych recenzji
 • Ocena według widzów: 96% pozytywnych głosów
 • Miejsce w rankingu widzów: 1

Indy (Harrison Ford) i jego dawna ukochana Marion Ravenwood (Karen Allen) unikają pułapek, walczą z hitlerowcami i próbują hipnotyzować węże w swej niesamowitej pogoni dookoła świata za mistyczną Arką Przymierza. Przeżyjcie następujące jedna za drugą kulminacje, odkrywając esencję prawdziwej przygodowy z jedynym w swoim rodzaju Indianą Jonesem!

zdj. Lucasfilm