Lucasfilm znów przepisuje kanon. Kultowa bohaterka „Wojen Klonów” wraca z martwych

Nie można powiedzieć, że nie żyje, skoro nie było widać ciała – takie założenie sprawdziło się w „Gwiezdnych wojnach” przy takich postaciach jak Darth Maul, czy Imperator Palpatine. Nowy zwiastun animowanego serialu „Parszywa zgraja” (org. „The Bad Batch”) wskazuje jednak, że w Lucasfilmie pod batutą Dave'a Filoniego nikt nie może uchronić się od powrotu zza grobu

Fani „Mrocznego ucznia” zapłakali. Asajj Ventress pojawi się w serialu o klonach komandosach

Lucasfilm niejednokrotnie już posunął się do retconowania wydarzeń, które za zgodą wytwórni przedstawiono na łamach pozaekranowych historii z kanonu „Gwiezdnych wojen”. Nie tak dawno doszło do tego przy okazji animowanej antologii „Opowieści Jedi”, która opowiedziała inną wersję powojennych losów Ahsoki Tano, przedstawionych pierwotnie w uwielbianej przez fanów powieści kanadyjskiej pisarski E.K. Johnston

Teraz, w ramach nowego sezonu „Gwiezdnych wojen: Parszywej zgrai”, wytwórnia odbierze finałowy wydźwięk innej książce zaliczającej się do kanonu historii z odległej galaktyki. Mowa o „Mrocznym uczniu” Christie Golden, a więc powieści, która posłużyła jako ostateczne pożegnanie Asajj Ventress, bohaterki znanej najlepiej widzom „Wojen Klonów”. W książce wydanej niecałą dekadę temu (a w Polsce – w roku 2016) Golden podarowała zaciekłej przeciwniczce Republiki i byłej wiedźmie z Dathomiry ostateczne domknięcie jej wątku. Szansa na ostateczne odkupienie win i przejście na Jasną Stronę Mocy połączyła się z poświęceniem życia w obronie rycerza Jedi i głównego bohatera powieści, Quinlana Vosa.

Gwiezdne wojny Mroczny uczeń

W zakończeniu Vos i Obi-Wan Kenobi udają się na Dathomirę, do siedziby zakonu Sióstr Nocy, do którego Ventress niegdyś należała, w celu pogrzebania odkupionej bohaterki. W ostatnich zdaniach pojawia się sugestia, że duchy wiedźm przyjęły upadłą wojowniczkę. 

Decyzja o włączeniu Asajj w wydarzenia trzeciego sezonu „Parszywej zgrai” świadczy jednak, że ceniony przez fanów moment z powieści wkrótce utraci na znaczeniu – nawet jeżeli scenarzyści animacji odnajdą „logiczny” sposób, by ponownie wprowadzić ją do świata żywych. Fabularną spójność z wydarzeniami „Mrocznego ucznia” obiecał fanom wkrótce po premierze zwiastuna producent i główny reżyser serialu, Brad Rau. „Nie chcielibyśmy niczego zaspoilerować, ale fani powinni wiedzieć, że nowa opowieść o Ventress będzie spójna z wydarzeniami Mrocznego ucznia” – czytamy w wywiadzie na oficjalnej stronie „Gwiezdnych wojen”. Czy dalsze losy Asajj uzasadnią jednak ujęcie jej zasłużonego ostatecznego epilogu z powieści? – na to pytanie fani odpowiedzą sobie po obejrzeniu nowego sezonu „Zgrai”.

Dodajmy jednak, że w biografii Asajj Ventress znalazł się już jeden powrót zza grobu. Przed skreśleniem dawnego kanonu wskutek przejęcia „Gwiezdnych wojen” przez Disneya, historia Siostry Nocy zakończyła się w komiksie Hadena Blackmana i Briana Chinga z 2005 roku. W tamtej serii Ventress zmarła w ramionach Obi-Wana Kenobiego wskutek ran odniesionych w pojedynku z Hrabią Dooku. Dopiero później okazało się, że bohaterka weszła w istocie w leczniczy trans Mocy, przebudziła się na pokładzie okrętu Republiki i postanowiła raz na zawsze porzucić galaktyczny konflikt. Jej dalsze losy nie zostały wówczas wyjaśnione.

Sprawdź też: Na Netflix trafi kolejny świetny serial od HBO Max! Wywalczymy nowy sezon?

Parszywa Zgraja powraca za miesiąc. Zwiastun finału animacji z „Gwiezdnych wojen” 

Gwiezdne wojny Parszywa zgraja sezon 3

W ramach najnowszego zwiastuna potwierdzono, że serial „Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja” powróci już w lutym tego roku, zaś trzeci sezon zakończy historię oddziału eksperymentalnych klonów. Animowany serial koncentruje się na historii klonów wprowadzonych do świata George'a Lucasa w ostatnim sezonie „Wojen Klonów”. Akcja „Bad Batch” rozgrywa się po upadku Republiki i zakonu Jedi, wkrótce po sformowaniu przez Dartha Sidiousa żelaznego galaktycznego reżimu. 

Członkowie drużyny Clone Force 99, każdy z nich mocno odróżniony od braci z byłej Armii Republiki, posiadają wyjątkową umiejętność czyniące ich niezwykle skutecznym żołnierzami. W pierwszym sezonie zobaczyliśmy, że bohaterowie nie zdołali dopasować się do mocno odmiennego od Republiki charakteru militarnej potęgi Imperium i postanowili poszukać w galaktyce własnej ścieżki. Wraz z nimi w stronę nowych przygód ruszyła Omega, żeński klon Jango Fetta.  

Na początek finałowego sezonu do subskrybentów usługi Disney+ powędrują aż trzy nowego odcinki serii (zatytułowane kolejno: „Confined”, „Parts Unknown” i „Shadow of Tantiss”). Dokładny termin premiery serii to 21 lutego.

Sprawdź też: Wiemy już, jak Netflix wyjaśni pojawienie się nowego Geralta w 4. sezonie „Wiedźmina”

 W obsadzie głosowej serialu powracają Dee Bradley Baker (w roli żołnierzy-klonów), Michelle Ang (jako Omega), Ming-Na Wen (jako Fennec Shand), Ian McDiarmid (Imperator Palpatine), Jimmi Simpson (Dr. Hemlock), Gwendoline Yeo (Nala Se), Corey Burton (Cad Bane) i Nika Futterman (Asajj Ventress). Jako scenarzyści za „Parszywą zgraję” odpowiadają między innymi Dave Filoni, Jennifer Corbett, Gursimran Sandhu, Christopher Yost oraz Matt Michnovetz

źródło: Screen Rant / zdj. Disney / Lucasfilm / Del Rey