Seksowny, ekscytujący, zmysłowy – dzięki takim filmom czujemy, że żyjemy. „Challengers” z Zendayą ocenione

Luca Guadagnino znów podbił serca krytyków. Jego nowy film, komediodramat „Challengers” z główną rolą Zendayi, doczekał się pierwszych recenzji – wynika z nich, że produkcja doskonale równoważy elementy namiętnego romansu, ekscytującego sportowego widowiska i błyskotliwego dramatu. Zerknijcie na najciekawsze głosy.

Krytycy pod wrażeniem „Challengers”. Zendaya z niesamowitą rolą

Postać grana przez gwiazdę „Diuny: Części drugiej” to Tashi Duncan, wschodząca gwiazda wielkoszlemowego tenisa, która wdaje się w skomplikowaną intrygę miłosną z dwojgiem sportowców — Patrickiem granym przez Josha O'Connora („The Crown”) i Artem w interpretacji Mikea' Faista znanego z „West Side Story”. Podczas gdy relacja z początku wydaje się jedynie erotyczną zabawą, z czasem ich więzy przeradzają się w coś znacznie więcej. W „Challengers” Luce Guadagnino najbardziej zależało na uchwyceniu fizyczności aktorów i przede wszystkim zmysłowości i pożądania, które z niej wynikają – czytaliśmy w zapowiedziach.

Krytycy za oceanem niemal jednogłośnie twierdzą teraz, że włoski filmowiec – twórca „Do ostatniej kości” i „Call Me By Your Name” – ponownie zaproponował widzom unikalne kinowe doświadczenie. „Challengers to stylowy dramat, buzujący od napięcia, wywołujący dreszcze. Pierwszoplanowe trio błyszczy, zaś jego obłędną seksualną energię odczuwamy przez cały film... ale to Zendaya tworzy tu kreację, za którą zostanie zapamiętana” – pisał o filmie amerykański krytyk Dave Lee.

Zendaya Challengers

Magazyn Entertainment Weekly i serwis Geek Girl Authority chwalą przede wszystkim reżyserską rękę Guadagnino: „to fascynujący filmowiec, mający bardzo wiele do powiedzenia. W ramach Challengers, ten wszechstronny twórca proponuje nam trochę rozrywki – w jego perspektywie tenis staje się czymś ekscentryczym, czymś podniecającym i przede wszystkim – czymś, co potrafi zachwycić”  czytamy w jednej z recenzji. „Od strony reżyserskiej Challengers to eksperyment: świeży, wyzwalający, żywiołowy” – wtórowano w innej.

Sprawdź też: Wes Anderson znów zbiera imponującą obsadę. Prace na planie nowego filmu już ruszyły

Produkcję znakomicie ocenił też serwis Film School Rejects: „Challengers to dzieło z prawdziwego zdarzenia: szczere, wnikliwe, pozytywnie wyczerpujące. Z kina wyjdziecie z uśmiechem, zadowoleni, mokrzy od stóp do głów – to, moi drodzy, jest prawdziwa potęga kina” – czytamy w recenzji Roba Huntera. David Rooney z The Hollywood Reporter dodaje z kolei: „Challengers to kino błyskotliwe, uwodzicielskie i kipiące od seksualnej energii – to zarazem najbardziej rozrywkowy film w dotychczasowym dorobku Guadagnino, jego najlżejsze dzieło, w pełni oddane dobrej zabawie”.

Zendaya Challengers pierwsze recenzje

„Reżyser u szczytu swoich możliwości” – określono Włocha na łamach Empire Magazine – „Guadagnino doskonale bawi się w prawdziwie sadystyczną eksplorację obsesji, której nie sposób poskromić”. Recenzent serwisu Discussing Film ocenił z kolei, że dzięki aktorskiemu trio i energii narracji „Challengers” staje się jednym z tych filmów, dzięki którym „czujemy, że żyjemy”.

Choć pozytywne głosy o filmie dominują w dotychczasowych recenzjach, znalazło się też paru krytyków, dla których seans „Challengersów” wiązał się z rozczarowaniem. „Guadagnino nie ma wyczucia do dramaturgii – chętniej wpada w tryby rodem z opery mydlanej. W innych momentach układa tu najbardziej przereżyserowany film od czasu Ambulansu Michaela Baya” – napisał o produkcji Brian Orndorf z serwisu Blu-Ray.com. „Niespójny i pusty film... Historia kina nauczyła nas tego, że celem opowiadania o miłosnych trójkątach jest to, że każda z zaangażowanych weń postaci okazuje się choć trochę interesująca, odrobinę czarująca, może nieco zabawna. Nie znajdziemy tu niczego w tym stylu” – dodał z kolei krytyk Jim Schembri.

Challengers” już wkrótce w kinach. Kiedy premiera w Polsce?

Mimo kilku nieprzychylnych głosów, ocena filmu w serwisie Rotten Tomatoes (przeliczona na podstawie 71 opinii) wynosi obecnie rewelacyjne 96%. Z kolei jeśli uwzględnimy tylko teksty od tak zwanych „topowych krytyków”, średnia ocena „Challengers” wynosi 8,90 w dziesięciostopniowej skali, a wynik procentowy – równiutkie 100%.

Sprawdź też: Autor nowego filmu z Zendayą zaadaptuje kultowy kryminał. Główną rolę zagra Austin Butler

W Polsce premierę filmu „Challengers” zaplanowano już na 26 kwietnia. Scenariusz do produkcji napisał Justin Kuritzkes, z którym reżyser Luca Guadagnino już planuje kolejny wspólny projekt. Będzie nim dramat zatytułowany „Pedał”, w którym główną rolę zagra Daniel Craig. Więcej informacji o tym filmie w tym miejscu.

Challengers opinie o filmie

Źródło: Rotten Tomatoes / zdj. Warner Bros. Pictures