„Strefa interesów” to najlepszy film o Holocauście? Gdzie go obejrzeć? Kiedy premiera?

Strefa interesów” zgarnęła ostatnio dwie statuetki BAFTA, a niedługo powalczy o pięć Oscarów. Ostatnio produkcja opowiadająca o Holocauście doczekała się też uznania ze strony samego Stevena Spielberga. Kiedy będzie miała premierę w Polsce i gdzie będzie można ją obejrzeć?

O czym opowiada „Strefa interesów”? Film chwalony przez Spielberga

Film „Strefa interesów”, zeszłoroczny laureat nagrody Grand Prix przyznawanej podczas festiwalu w Cannes został ostatnio okrzyknięty najlepszym brytyjskim i zagranicznym filmem roku na nagrodach BAFTA, a w marcu powalczy o pięć Oscarów. Polsko-brytyjska koprodukcja „Strefa interesów”, przy której jako zdjęciowiec pracował Łukasz Żal to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. 

Sprawdź też: „Strefa interesów” z datą premiery w streamingu. Gdzie i kiedy obejrzymy ją w Polsce?

Film przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Sprawdź też: „Na skraju jutra 2” musi poczekać. Tom Cruise chce powalczyć o pierwszego Oscara.

Film pochwalił ostatnio sam Steven Spielberg, który uważa, że „Strefa interesów” jest najlepszym filmem o Zagładzie Żydów od czasu jego „Listy Schindlera”.

Strefa interesów to najlepszy film o Holocauście od czasu mojego własnego. Odwala kawał dobrej roboty w uświadamianiu widzów, zwłaszcza w temacie banalności zła” – przekonywał legendarny reżyser. Przy okazji Spielberg pochylił się na tym, jak po przeszło trzech dekadach patrzy na swoją „Listę Schindlera” i okazuje się, że film pozostaje w oczach reżysera jego najlepszym dziełem. „To najlepszy film, jaki kiedykolwiek zrobiłem. Nie powiem, że to najlepszy film, jaki kiedykolwiek zrobię, ale na ten moment jest to dzieło, z którego jestem najbardziej dumny”.

Film przyniósł Spielbergowi dwa Oscary: za najlepszy film roku oraz najlepszą reżyserię. W sumie produkcja zebrała aż siedem wyróżnień, w tym dla Johna Williamsa za muzykę oraz Janusza Kamińskiego za zdjęcia.

Film „Strefa interesów” gdzie obejrzeć? Kiedy premiera na Netflix?

Strefa interesow film gdzie obejrzec kopia

Mimo że na niektórych rynkach film debiutował już w zeszłym roku, to w Polsce zobaczymy go dopiero w marcu. „Strefa interesów” pojawi się w kinach 8 marca, czyli zaledwie na dwa dni przed rozdaniem Oscarów.

To oznacza, że na debiut filmu w streamingu trzeba będzie poczekać przynajmniej do drugiej połowy 2024 roku – niewykluczone, że premiera przypadnie dopiero na przełom 2024 i 2025 roku. „Strefa interesów” w najbliższych miesiącach nie pojawi się w żadnej platformie streamingowej takiej jak Netflix czy HBO Max.

Sprawdź też: Weekend zaczyna się od premier na Prime Video! Cenione klasyki i nowości z 2023 roku.

Nie mamy jeszcze nawet pewności, w którym z serwisów produkcja będzie pokazywana w pierwszej kolejności. Najprawdopodobniej będzie to jednak jeden z dwóch serwisów: HBO Max lub CANAL+ Online.  Wcześniej, gdzieś w okolicach lata tego roku film może natomiast trafić do serwisów VOD, gdzie będzie można obejrzeć go za dodatkową opłatą.

źródło: hollywoodreporter.com / filmozercy.com / zdj. Gutek Film