Tom Kane, aktor z „Wojen klonów” i „Bad Batch”, zakończył karierę przez komplikacje po udarze

Tom Kane, aktor znany przede wszystkim z roli narratora otwierającego odcinki „Gwiezdnych wojen: Wojen Klonów” zrezygnował z dalszej kariery w następstwie przeżytego w ubiegłego roku udaru mózgu. W ramach animacji Lucasfilmu, Kane przez lata udzielał swojego głosu postaciom Yody i admirała Yularena

Aktora usłyszeliśmy w szeregu projektów Lucasfilmu: grach (między innymi serii „Battlefront”), seriach animowanych i filmach. Kane wystąpił między innymi w „Ostatnim Jedi” Riana Johnsona, podkładając głos admirałowi Ackbarowi. Poza „Gwiezdnymi wojnami”, aktor ma w dorobku zróżnicowane role w ramach animacji Marvela. Na przestrzeni lat, Kane wcielał się w takie postacie jak Doctor Doom, Iron Man, Magneto, czy Ultron.

O wymuszonym przejściu na emeryturę poinformowała na Facebooku córka aktora, Sam Kane

Udar mózgu wymusił na moim ojciu przejście na wcześniejszą emeryturę. Zaburzenia mowy są zbyt poważne. Nie potrafi już dobrze czytać i wypowiadać słów, które by chciał, a jest to kluczowe przy okazji pracy jako aktor głosowy. Jego problemy określane są jako apraksja, co oznacza, że ma kłopoty z płynnym przechodzeniem z jednego dźwięku, sylaby, czy słowa do innego. Zaburzona jest ruchowość szczęki, ust i języka, funkcje wymagane, by poprawnie wypowiadać słowa. Wie dobrze, co chciałby powiedzieć, wie, co się dzieje, ale słowa są uwięzione w jego głowie, a gdy się z niej wydostają – są zbyt niewyraźne, by je zrozumieć. 

Nieco dalej, córka aktora informuje, że mimo doznanego urazu, Kane wciąż jest w stanie komunikować swoje myśli niewerbalnie.

Chwała Bogu, że [ojciec] jest aktorem i że radzi sobie doskonale w kalambury. 

Ostatnią rolą, którą Kane podjął w ramach uniwersum „Gwiezdnych wojen”, był głos narratora, który wprowadził widzów do serialu animowanego „The Bad Batch”, niebezpośredniego sequela „Wojen klonów”.

źródło: Comicbook / zdj. Disney