„Zielona granica” bez szans na Oscara. To „Chłopi” będą reprezentowali Polskę!

Polski Instytut Sztuki Filmowej wybrał polską produkcję, która będzie walczyła o nominację do przyszłorocznych Oscarów. W rywalizacji o miano najlepszego filmu zagranicznego Polskę będzie reprezentowała produkcja „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Chłopi” polskim kandydatem do walki o Oscara!

Wiemy już, że to film „Chłopi” będzie polskim kandydatem do walki o Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję podjęła sześcioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Decyzja nie była jednogłośna i zapadła stosunkiem głosów 4:2.  Tak komisja argumentowała swoją decyzję:

Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.

Koniecznie sprawdź też:

Oscarową shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny poznamy 21 grudnia. Finalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku. Laureatów Oscarów za najlepsze filmowe osiągnięcia 2023 roku poznamy w niedzielę 10 marca 2024 roku. W Polsce będzie to noc z niedzieli na poniedziałek 11 marca.

zdj. Next Film