„Zielona granica” z najlepszym otwarciem roku dla polskiego filmu w kinach!

Film „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland od kilku tygodni wywołuje wielkie emocje w polskim społeczeństwie. Produkcja poruszająca tematykę sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, trafiła w miniony piątek do polskich kin i wiemy już, ilu widzów zdecydowało się na jej zobaczenie. Film osiągnął najlepsze otwarcie dla polskiego filmu wśród tegorocznych premier.

„Zielona granica” z najlepszym otwarciem dla polskiego filmu w 2023 roku

Spory szum wokół nowego filmu Agnieszki Holland przełożył się na frekwencję w kinach i w pierwszy weekend wyświetlania „Zieloną granicę” obejrzało 137 435 widzów, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu otwarć polskich filmów w 2023 roku.

Do tej pory największą popularnością wśród polskich filmów cieszył się podczas weekendu otwarcia tytuł „Heaven in Hell”, który zobaczyło w trzy dni 109 tys. widzów. Na podium znajdowały się jeszcze filmy: „Teściowie 2” z widownią na poziomie 86 tys. oraz „Na twoim miejscu” z wynikiem wynoszącym 69 tys. widzów. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki polskich produkcji, film Holland osiągnął całkiem solidny rezultat i możemy zakładać, że w kolejnych tygodniach będzie zaliczał raczej małe spadki.

W rankingu wszystkich premier uwzględniających też zagraniczne tytuły „Zielona granica” ląduje jednak na dalekim, dwunastym  miejscu, odstając wyraźnie od tegorocznych liderów takich jak „Barbie” (466 tys. widzów), drugi „Kot w butach” (305 tys. widzów) czy „Szybcy i Wściekli 10” (276 tys. widzów) i „Opennheimer” (250 tys. widzów).

Koniecznie sprawdź też:

O czym opowiada film „Zielona granica”? Obsada produkcji

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym.

W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

Obsadę „Zielonej granicy” tworzą m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Jalal Altawil, Beji Djanati Atai czy Mohamed Alarashi. Wraz z Holland scenariusz do filmu napisał Maciej Pisuka („Jesteś Bogiem”) oraz Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk

zdj. Kino Świat / Agata Kubis