Zmarł Roger Kastel, autor słynnych plakatów do „Szczęk” i „Gwiezdnych wojen”

W wieku 92 lat odszedł Roger Kastel, artysta mający w dorobku grafiki do najsłynniejszych widowisk w historii kina, między innymi „SzczękStevena Spielberga – to właśnie nowojorski ilustrator odpowiadał za słynny i wielokrotnie kopiowany plakat z kolosalnym rekinem.   

Nie żyje Roger Kastel, autor legendarnych plakatów do „Szczęk” i „Gwiezdnych wojen

O śmierci Kastela poinformowano na łamach jego oficjalnej strony internetowej. „Straciliśmy naszego następnego kreatywnego brata” – skomentował jego odejście Drew Struzan, ilustrator, którego równie słynne prace wykorzystywano przy takich filmach jak „Powrót do przyszłości”, „Skazani na Shawshank” czy „Indiana Jones”. „Pośród wielu wspaniałych prac Roger Kastel podarował nam ikoniczny plakat do Szczęk. Jestem zasmucony. Czy moglibyśmy wyciągnąć z tej sytuacji lekcję, by bardziej cenić naszych żyjących artystów”? 

Roger Kastel urodził się w roku 1931 w White Plains w stanie Nowy Jork. Karierę ilustratora rozpoczął jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej: naukę w liceum łączył z dodatkowymi lekcjami w słynnej szkole Arts Students League na Manhattanie. Po powrocie z wojny w Korei w pierwszej połowie lat 50. Kastel utrzymywał się głównie z freelancerskich zleceń od agencji reklamowych, ale już w roku 1960 do sprzedaży trafiła pierwsza książka z zaprojektowaną przez niego okładką. Pełnoprawnym przełomem w karierze okazała się jednak dopiero praca wykonana z myślą o wydanej w 1974 roku powieści „Szczęki” Petera Benchleya, która przykuła uwagę kierowników wytwórni Universal Pictures i zapewniła Kastelowi kolejne zlecenia ze strony Hollywood. „Przygotowałem wstępny szkic. Wydawca powiedział mi Świetna sprawa, niech tylko rekin będzie bardziej realistyczny i większy. Znacznie większy! ” – wspominał ilustrator, omawiając pracę nad grafiką do „Szczęk” w ramach dokumentu „The Shark Is Still Working”.

Do kolejnych dzieł artysty należały między innymi plakaty do „Gwiezdnych wojen: Imperium kontratakuje”, „Niewidzialnego człowieka” i „Na wschód od Edenu”.

Szczęki plakat Roger Kastel.JPG

Roger Kastel Imperium Kontratakuje.JPG

Źródło: Deadline / Bloody Disgusting / zdj. Universal / Disney