„Sex Education” wróciło na Netflix. Czy będzie piąty sezon? Co ze spin-offami?

Serial „Sex Education” wrócił właśnie na platformę Netflix z czwartym sezonem. Czy popularna produkcja o przygodach Otisa i jego przyjaciół z liceum powróci z piątą serią? Czy to koniec seksualnej edukacji? A może doczekamy się spin-offów o innych bohaterach? O to wszystko, co wiemy o przyszłości „Sex Education”.

Czy „Sex Education” powróci z piątym sezonem? Dlaczego serial się kończy?

Sex Education” to jedna z popularniejszych i najbardziej cenionych oryginalnych produkcji Netfliksa opowiadająca o perypetiach nastolatków związanych z ich pierwszymi doświadczeniami seksualnymi, pierwszymi miłościami i wszystkim, co związane z dojrzewaniem. Serial zadebiutował w 2019 roku i od razu zdobył uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes pozytywnie ocenia go 95% krytyków, a wśród widzów wynik ten wynosi 92%. Od czwartku, 21 września na platformie Netflix możemy oglądać czwarty sezon serialu i niestety dla fanów, będzie to zarazem ostatni rozdział ich ulubionej opowieści.

W lipcu tego roku potwierdzono oficjalnie, że „Sex Education”, dobiegnie końca wraz z premierą czwartej serii. Twórczyni serialu, Laurie Nunn, poinformowała widzów, że podjęła decyzję o zakończeniu „Sex Education” po czwartym sezonie, ponieważ uznała, że jest to naturalny moment na pożegnanie się z bohaterami

„W miarę jak krystalizowały się wątki i historie nowego sezonu, stało się jasne, że to właściwy czas na zakończenie szkoły” – wyjaśniła podczas tegorocznego Tudum. Autorka przekonywała, że historie zaczęły zmierzać ku końcowi, a postacie znalazły się w miejscu, z którego była naprawdę zadowolona. „Czułam się szczęśliwa z ich powodu i miałam wrażenie, że w tym momencie powiedziałam wszystko, co chciałam o nich powiedzieć” – dodała na koniec.

Możemy zakładać, że jednym z czynników wpływających na decyzję o zakończeniu „Sex Education” po czwartym sezonie było też to, że część głównej obsady zdecydowała się na rozstanie z produkcją i postanowiła skupić się na innych projektach. Jeszcze przed premierą nowej serii dowiedzieliśmy się, że z serialem na pewno rozstają się Emma Mackey (Maeve) i Ncuti Gatwy (Eric). Już w czwartym sezonie postać Maeve zeszła nieco na dalszy plan opowieści, a aktorka zapowiadała, że przy ewentualnym przedłużeniu serialu na piąty sezon nie powróci do roli. O rozstaniu się z projektem po czwartym sezonie mówił też Ncuti Gatwa. Aktor wcielający się w Erica porzucił projekt Netfliksa ze względu na swoje zobowiązania związane z przejęciem roli Doktora Who. Już na etapie trzeciego sezonu z serialem rozstali się natomiastPatricia Allison (Ola Nyman), Simone Ashley (Olivia Hanan), Tanya Reynolds (Lily Iglehart) oraz Anne-Marie Duff (matka Maeve).

Sex Education” może wrócić za sprawą spin-offów. Ale kiedy to się stanie?

czy-bedzie-piaty-sezon-sex-education-czy-powstana-spin-offy-netflix-premiera-min.jpg

Brak planów na stworzenie piątego sezonu serialu nie musi jednak oznaczać, że już nigdy nie wrócimy do świata liceum Moordale obecnego w pierwszych trzech sezonach lub Cavendish Sixth Form College, które poznaliśmy w czwartej serii. Laurie Nunn daje nadzieje fanom na powrót do znajomych miejsc za sprawą ewentualnych spin-offów. Twórczyni serialu otwarcie sugeruje, że możemy kiedyś ponownie odwiedzić te miejsca za sprawą spin-offów serialu, które opowiedzą o innych postaciach lub aspektach życia seksualnego młodych ludzi.

Nunn przestrzega jednak widzów, że szybko do takiego powrotu nie dojdzie i na razie chce się skoncentrować na innych projektach, żeby odpocząć nieco od „Sex Education”. „Zdecydowanie robię sobie przerwę i myślę teraz o innych rzeczach” – wyjaśnił Nunn. „Ale Moordale to naprawdę bogaty świat, a pisanie o nastolatkach zawsze sprawia mi mnóstwo frajdy. Jestem więc pewna, że w tym świecie zawsze istnieje potencjał, by odkryć coś więcej”. Mamy więc perspektywę powrotu do świata „Sex Education”, ale za sprawą serialu, który skupiałby się na nowych bohaterach i opowiadał zupełnie nowe historie. Wygląda więc na to, że z głównymi gwiazdami dotychczasowych sezonów pożegnaliśmy się na dobre właśnie za sprawą najnowszych odcinków. Nie możemy oczywiście wykluczyć, że aktorzy zechcą jeszcze kiedyś powrócić do świata „Sex Education”, ale wszystko wskazuje na to, że stanie się to dopiero po wielu latach lub – co bardziej prawdopodobne – w ramach gościnnych ról w spin-offie.

Sprawdź też:

 

zdj. Netflix