Disney sporo zarobił na „Gwiezdnych wojnach”, ale inne marki radzą sobie lepiej

Disney nabył markę „Star Wars” za 4 mld dolarów dwanaście lat temu i dowiedzieliśmy się właśnie, ile przez ten czas był w stanie wyciągnąć z popularnej franczyzy stworzonej przez George'a Lucasa. Mimo potężnego potencjału i sporych zysków „Gwiezdne wojny” nie są wcale najbardziej rentowną marką w katalogu Disneya.

Ile Disney zarobił na „Gwiezdnych wojnach”? Są bardziej rentowne marki

Disney od lat ma w zwyczaju nabywanie głośnych marek. Jeszcze w 2006 roku rozrywkowy gigant ogłosił zakup studia animacyjnego Pixar od Steve’a Jobsa za 7,4 mld dolarów. Trzy lata później w ręce Disneya trafił Marvel za 4,24 mld dolarów, a kolejne cztery lata później studio dopięło transakcję na zakup „Gwiezdnych wojen”. Od 2012 roku marka stała się własnością Disneya, który zapłacił za nią 4 mld dolarów. Wszystkie trzy franczyzy generują od lat wielkie przychody dla spółki i obok oryginalnych produkcji Disneya są najbardziej rozpoznawalnymi markami w ofercie firmy.

Sprawdź też: Zaskakujący powrót do „Gwiezdnych wojen”! Patty Jenkins jednak wyreżyseruje nowy film?

W marcu tego roku studio pokusiło się o ujawnienie, jak bardzo rentowne są poszczególne marki i wynik może być niektórych zaskoczeniem. Okazuje się, że „Gwiezdne wojny” od momentu, w którym zostały przejęte przez Disneya, wygenerowały dla firmy około 12 mld dolarów przychodów. Taki wynik sprawia jednak, że marka George'a Lucasa nie znajduje się na pierwszym miejscu najbardziej rentownych franczyz. Co więcej, nie ma jej nawet w pierwszej trójce, jeśli chodzi o najbardziej opłacalne franczyzy dla Disneya. Świat „Star Wars” wyprzedzają zarówno „Avengersi”, „Toy Story”, jak i „Kraina lodu”!

Disney ile zarobił 

Współczynnik rentowność „Gwiezdnych wojen” wynosi 2,9. Tymczasem zgodnie z marcowym raportem Disneya dla akcjonariuszy trzy franczyzy z największym zwrotem z inwestycji to: „Kraina lodu” z imponującym wynikiem na poziomie 9,9, „Toy Story” z wynikiem wynoszącym 5,5 oraz Avengersi z rezultatem na poziomie 3,3. Przy takich wynikach trudno się dziwić, że studio zamierza wrócić zarówno do świata Elsy, jak i Chudego.

Sprawdź też: Marvel rezygnuje z kontynuacji trzech serii! „Eternals 2” i „Kapitan Marvel 3” nie powstaną.

W planach są już zarówno „Kraina lodu 3”, jak i „Toy Story 5”. Pierwsza z tych franczyz przy zaledwie dwóch filmach przyniosła z biletów 2,85 mld dolarów przy łącznym budżecie produkcyjnym wynoszącym tylko 300 mln dolarów. Dwie ostatnie części „Toy Story” to z kolei przychód 2,14 mld dolarów przy koszcie produkcyjnym w kwocie 400 mln dolarów.

Od 2015 roku Disney wypuścił do kin pięć filmów ze świata „Gwiezdnych wojen”. Tak prezentują się ich wyniki:

  • „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” (2019) – 1,077 mld dolarów przy budżecie 275 mln dolarów
  • „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” (2018) – 392 mln dolarów przy budżecie 275 mln dolarów
  • „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” (2017) – 1,33 mld dolarów przy budżecie 317 mln dolarów
  • „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” (2016) – 1,058 mld dolarów przy budżecie 200 mln dolarów
  • „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” (2015) –  2,071 mld dolarów przy budżecie 245 mln dolarów

zdj. Disney