Zakończenie „Diuny 2” mocno różni się od książki. Co zmieniono?

W kinach wyświetlany jest już film „Diuna: część druga”. To dobry moment, aby przyjrzeć się temu, jakie zmiany względem książkowego pierwowzoru w swoim filmie wprowadził Denis Villeneuve. Część z nich to wyjątkowo istotne ingerencje w materiał źródłowy Franka Herberta.

„Diuna 2” – co zmieniono w filmie względem książki?

Oczywiście w tekście znajdziecie kluczowe informacje na temat fabuły filmu „Diuna: część druga” oraz pierwszego tomu książki Franka Herberta. Zdradzamy też niektóre informacje z drugiej części sagi zatytułowanej „Mesjasz Diuny”, która (przynajmniej w teorii) ma posłużyć jako materiał źródłowy dla „Diuny 3”.

Druga część filmowej „Diuny” na pewno nie należy do najwierniejszych ekranizacji w historii kina. Film unika oczywiście wielu wątków i bohaterów, którzy przewinęli się na kartach powieści. Brak niektórych z nich został już ujawniony przy okazji pierwszego filmu i wynika oczywiście z ograniczonego metrażu kinowych widowisk. Żeby wiernie przenieść wszystkie wydarzenia opisane przez Franka Herberta w pierwszym tomie, potrzebny byłby cały sezon serialu składający się najlepiej z 10 a może nawet 12 odcinków.

Sprawdź też: Kiedy „Diuna 2” trafi na HBO Max? Nowy film Warnera wchodzi do kin.

W przypadku kinowych widowisk potrzebowalibyśmy z kolei przynajmniej trylogii, aby w miarę wiernie oddać wydarzenia opisane w pierwszej „Diunie”. Pomijanie drugoplanowych wątków nie jest jednak tak istotne jak zmiany w kluczowych fragmentach historii i charakterach postaci, które wprowadza druga część filmowej „Diuny”. Poniżej skupiamy się na najważniejszych z nich.

Kilkuletnie wydarzenia skondensowane do kilku miesięcy

diuna czesc druga opinie o filmie

Zacznijmy od tego, że film skondensował mocno wydarzenia opowiedziane w drugiej części powieści Herberta. W pierwszym tomie Paul (Timothee Chalamet) spędził u Fremenów około 5 lat. Podczas budowania swojej pozycji wśród rdzennych mieszkańców Arrakis na świat przyszła zarówno Alia, czyli córka Księcia Leto i Jessiki, jak i syn Paula i Chani, któremu nadano imię po dziadku. Tymczasem film skondensował całą historię do zaledwie kilku (maksymalnie kilkunastu) miesięcy.

Sprawdź też: Ten weekend to filmowe szaleństwo na platformach streamingowych!

Wiemy, że Jessica zachodzi w ciążę najprawdopodobniej jeszcze na Kaladanie, przed przeprowadzką na Arrakis lub na chwilę po przybyciu na nową planetę, a w finale drugiego filmu Alia cały czas się jeszcze nie urodziła. Tymczasem w książce bohaterka była jedną z kluczowych postaci jeśli chodzi o jedną z finałowych scen z udziałem Imperatora i Barona po ich przybyciu na Arrakis – to właśnie ona zadała śmiertelny cios swojemu dziadkowi, a w filmie zrobił to Paul.

Chani i Jessica, czyli zmiana charakterów o 180 stopni względem książki

Diuna czesc druga Zendaya i Rebbeca Ferguson

Film zmienia jednak najwięcej w wątkach Jessiki (Rebecca Ferguson) i Chani. W filmie widzimy, jak matka Paula spiskuje przeciwko synowi, który nie chce stanąć na czele Fremenów w religijnej krucjacie przeciwko Harkonnenom. To właśnie Jessica stała się współodpowiedzialna za to, że Paul zdecydował się na wypicie fremeńskiej trucizny zwanej Wodą życia – Jessica sama musiała poddać się próbie polegającej na przemienieniu tej substancji podczas rytuału wstąpienia na stanowisko Matki Wielebnej.

Woda życia to śmiertelna trucizna, którą gotowe przyjmować są jedynie Bene Gesserit szkolone do neutralizowania szkodliwych substancji. Woda życia znacznie zwiększa zdolności prorocze i w przypadku Paula miała dać mu możliwość pełnego korzystania ze swojego „daru” widzenia tego, co było i będzie. Tymczasem w książce wypicie trucizny było w pełni samodzielną decyzją Paula, który chciał raz na zawsze przekonać się, czy naprawdę jest Kwisatz Haderach. Jessica nie miała żadnego bezpośredniego wpływu na to, jaką decyzję podejmuje jej syn i nie spiskowała przeciwko niemu.

Jak kończy się „Diuna 2 – co zmieniono względem książki

Diuna 2 zakonczenie wyjasnienie

Z kolei Chani (Zendaya) w książce jest wielką miłością Paula, która akceptuje jego przywództwo w środowisku Fremenów i wiernie trwa u boku swojego ukochanego do ostatnich kart pierwszej powieści. Paul decyduje się co prawda na poślubienie córki Imperatora, ale robi to wyłącznie z pobudek politycznych i jednocześnie zapewnia Chani o tym, że Księżniczka Irulana nigdy nie otrzyma od niego nawet czułego spojrzenia.

„Przysięgam ci w tej chwili wyszeptał – że nie będziesz potrzebowała żadnego tytułu. Kobieta, którą tam widzisz, będzie moją żoną, ty zaś tylko konkubiną, ponieważ to jest sprawa polityki i musimy przekuć ten moment w pokój, przyciągnąć wysokie rody Landsraadu. Musimy przestrzegać form. Jednak ta księżniczka nie dostanie ode mnie nic prócz nazwiska. Ani dziecka, ani pieszczoty, ani czułego spojrzenia, ani momentu pożądania”.

Tymczasem w filmie Chani nie akceptuje drogi Paula, który obiera drogę religijnego przywódcy i widzimy, jak po zakończeniu pojedynku pomiędzy Muad'Dibem i Feydem-Rauthą, zdruzgotana bohaterka porzuca zarówno Paula, jak i jego wiernych wyznawców, którzy ruszają z dżihadem na podbój wszechświata. Chani natomiast odchodzi na pustynię i przywołuje Czerwia. W obliczu tak istotnej zmiany możemy się na ten moment jedynie zastanawiać, jak Denis Villeneuve będzie chciał poprowadzić historię Paula i Chani w „Mesjaszu Diuny”.

Mesjasz Diuny” streszczenie – co wydarzyło się w książce?

W książce dwójka Pual i Chani pozostali razem i starali się o kolejne potomstwo (ich pierwszy syn został zamordowany podczas ataku Harkonnenów na jedną z siczy Fremenów jeszcze w pierwszym tomie), czemu usilnie próbowała zapobiec Irulana (Florence Pugh). Książkowa wersja „Mesjasza Diuny” rozgrywa się na 12 lat po tym, jak Paul przejmuje tytuł Imperatora. Religijna wojna w imię nowego władcy pochłonęła ponad 60 mld istnień, ale Paul zdaje sobie sprawę, że nie jest to wcale koniec spirali przemocy i nad ludzkością ciąży teraz widmo całkowitej zagłady.

To Cię zainteresuje: Czy „Diuna 3” powstanie? Hans Zimmer pracuje już nad muzyką. Sceny po napisach w „Diunie”?

Diuna 2 ksiezniczka Irulana Florence Pugh

Główną osią fabuły są przede wszystkim działania spiskowców, którzy chcą doprowadzić do obalenia Muad'Diba i powstrzymania tyranii wprowadzonej pod sztandarem Atrydów w niemal całym wszechświecie. Główne role w drugim tomie sagi oprócz Paula odgrywają Chani, nastoletnia Alija, księżna Irulana, a także Stilgar, Duncan Idaho, przedstawiciele Gildii oraz zakonu Bene Gesserit.

zdj. Warner Bros.