Martin Scorsese wraca do korzeni. Twórca „Ostaniego kuszenia Chrystusa” znów nakręci film o Jezusie

Westernowy „Czas krwawego księżyca” w reżyserii Martina Scorsese wciąż czeka na premierę kinową, ale wiele wskazuje na to, że legendarny reżyser wcale nie zamierza zwalniać tempa. Twórca takich klasyków jak „Wściekły byk” czy „Taksówkarz” ogłosił, że planuje nakręcić kolejny film. Tym razem ma być to opowieść poświęcona Jezusowi Chrystusowi.

Martin Scorsese nakręci film o Jezusie. Zainspirowała go wizyta u Papieża?

80-letni Amerykanin znajduje się obecnie we Włoszech, gdzie jego harmonogram wypełniają takie eventy jak: występ w bolońskim archiwum filmowym, seria pokazów, masterclass dla studentów rzymskiej szkoły filmowej czy... spotkanie z Papieżem Franciszkiem. To właśnie po audiencji u duchownego reżyser podzielił się wieściami na specjalnej watykańskiej konferencji.

Odpowiedziałem na apel Papieża do artystów w jedyny znany mi sposób: poprzez wyobrażenie sobie i napisanie scenariusza filmu o Jezusie. Wkrótce zacznę go kręcić.

Watykańskie wydarzenie noszące tytuł „The Global Aesthetics of the Catholic Imagination” odbyło się w miniony weekend z inicjatywy jezuickiego czasopisma La Civiltà Cattolica oraz Uniwersytetu Georgetown. Oprócz Scorsesego udział w konferencji wzięło gremium różnych artystów z całego świata. 

Zapowiedziany projekt będzie — jak wyznał sam reżyser — „trzecim z kolei krokiem w badaniach nad postacią Jezusa”. Przypomnijmy, że w 1988 roku światło dzienne ujrzało docenione przez krytykę „Ostanie kuszenie Chrystusa”, w którym w tytułowej roli oglądaliśmy Willema Dafoe. Przed siedmioma laty kinowy debiut zaliczyło natomiast „Milczenie”, gdzie w rolach przybyłych do Japonii jezuickich księży wystąpili Andrew Garfield oraz Adam Driver

Sprawdź też: W czerwcu nie opędzicie się od hitów – Oto lista premier Netfliksa

Co po „Czasie krwawego księżyca”? Jakie projekty zapowiedział Scorsese?

leonardo-dicaprio-i-martin-scorsese-szykuja-kolejny-film-tym-razem-duet-trafi-na-wzburzone-wody-oceanu-29de7.jpg

Sugestia, że film o Jezusie będzie następnym projektem, któremu poświęci się Scorsese, wcale nie jest daleka od prawdy. Choć manager artysty Rick Yorn nie potwierdził jeszcze najbliższych planów, to z medialnego punktu widzenia, można założyć, że przedsięwzięcie jest w stanie wziąć górę nad innymi. Telewizyjna adaptacja „Diabła w Białym Mieście” została przecież anulowana przez Hulu w marcu, zaś o zapowiedzianej filmowej biografii zespołu Grateful Dead nie usłyszeliśmy nic od listopada 2021 roku.

Na koniec dodajmy, że innymi teasowanymi przez Scorsesego projektami są: film pt. „The Wager” (historia załogi brytyjskiego okrętu wojennego osadzona w latach 40. XVIII wieku powstająca na zlecenie platformy Apple TV+) oraz serialowa wersja „Gangów Nowego Jorku, z którą autor związał się jako producent oraz reżyser dwóch pierwszych epizodów.

Rzuć okiem na: Tego polskiego filmu Netfliksa nie możecie przegapić! Recenzujemy „Dzień matki” z Agnieszką Grochowską

Źródło: Variety / Zdj. Paramount Pictures