Nie żyje Piper Laurie. Legendarna aktorka znana z „Bilardzisty” i „Miasteczka Twin Peaks”

Nie żyje Piper Laurie, trzykrotnie nominowana do Oscara aktorka znana z wielu znakomitych ról w takich produkcja jak „Bilardzista” czy „Carrie”. Widzowie zapamiętają ją także z roli w serialu „Miasteczko Twin Peaks” stworzonym przez Davida Lyncha. Zmarła w sobotę w swoim domu w Los Angeles. Miała 91 lat.

Nie żyje Piper Laurie. Gwiazda „Bilardzisty”,  „Carrie” i „Miasteczka Twin Peaks”

Piper Laurie, a właściwie to Rosetta Jacobs przyszła na świat w 1932 w Detroit. Jej ojciec był emigrantem z Polski, a matka pochodziła z Rosji. Już w wieku siedemnastu lat przeprowadziła się do Hollywood, gdzie szybko otrzymała kontrakt od studia Universal. To właśnie przedstawiciele tej wytworni wymyślili jej pseudonim artystyczny, którym posługiwała się przez kolejne lata. Występowała w filmach między innymi u boku Ronalda Reagana, Rocka Hudsona i Tony’ego Curtisa. W 1955 roku zniechęcona brakiem poważnych ról zrezygnowała ze swojego lukratywnego kontraktu, przysięgając, że nie będzie pracować, dopóki nie dostanie porządnej roli. Przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie przez pewien okres pracowała w teatrze.

W swojej karierze otrzymała trzy nominacje do Oscara. Pierwszą szansę na statuetkę miała już w 1962 roku za rolę w filmie „Bilardzista”, w którym zagrała u boku Paula Newmana. Kolejne nominacje odebrała za rolę w horrorze „Carrie” bazującym na popularnej książce Stephena Kinga i występ w romantycznym dramacie „Dzieci gorszego boga” z 1986 roku. Stworzyła także wiele znakomitych ról w telewizji i na scenie teatralnej. Widzowie z lat 90. ubiegłego wieku zapamiętają ją z roli nikczemnej Cathrerine Martell w serialu „Miasteczko Twin Peaks” od Davida Lyncha. Z innych ról małego ekran, warto wspomnieć też o jej występie w „Ptakach ciernistych krzewów”, który przyniósł jej nominacje do nagrody Emmy i Złotego Globu.

Koniecznie sprawdź też:

zdj. Ryan Born / depositphotos