Nowe kompozycje Johna Williamsa zachwycają. Album ze ścieżką „Indiany Jonesa 5” już dostępny

Dzisiejsza premiera „Indiany Jonesa i Artefaktu przeznaczenia” oznacza nie tylko ponowne spotkanie z kultowym archeologiem granym przez Harrisona Forda, a kolejną muzyczną ucztę serwowaną przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina. Najnowsza praca Johna Williamsa trafiła już do muzycznego streamingu i – jak można było przypuszczać – zachwyca. 

Podczas, gdy wynik najnowszy „Indy” powoli pnie się w górę, w miarę jak do agregatorów ocen wpływają nowe recenzje i fanowskie opinie (na Rotten Tomatoes „krytyczny” score wynosi obecnie przyzwoite 66%), film można już zobaczyć na rodzimym wielkim ekranie. Niezależnie, czy do kina dopiero się wybierzecie, czy możecie już z niego wracacie bo złapaliście jeden z porannych seansów – emocje związane z „Artefaktem przeznaczenia” wzmocni odsłuch soundtracku skomponowanego przez Johna Williamsa. Poniżej odnajdziecie kilka kluczowych utworów ze ścieżki dźwiękowej, w tym kompozycję wykonaną przez Anne-Sophie Mutter, światowej skrzypaczkę, często współpracującą ze słynnym twórcą oprawy do „Szczęk” i „Gwiezdnych wojen”.

„Nie traktuję Johna jako geniusza tylko w odniesieniu do melodii i motywów. On oczywiście tym geniuszem jest, ale mnie zachwycają zwłaszcza jego prace związane z oprawianiem poszczególnych momentów w scenie” – opowiedział o współpracy z Williamsam reżyser James Mangold. „Tworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu jest jak śpiew w duecie: kompozytora i reżysera. Wyczucie, które John ma do takiego partnerstwa definiuje dla mnie jego dorobek”.  

Sprawdź też: Joe Hisaishi „A Symphonic Celebration” – kompilacyjny album z muzyką do filmów ze Studia Ghibli już w sprzedaży [CD]

Sam kompozytor omówił swoją finałową partyturę do przygód archeologa w fedorze stwierdzając krótko: „Pomyślałem sobie, że jeśli Harrison Ford jest w stanie tego dokonać to i ja tego dokonam”. Dodał też, że szczególną radość sprawiło mu tworzenie motywu muzycznego opisującego postać Heleny, chrześnicy Indiany Jonesa zagranej przez Phoebe Waller-Bridge

Pełną ścieżkę dźwiękową z „Indiany Jonesa i Artefaktu przeznaczenia” odnajdziecie już w muzycznym streamingu, w tym na Spotify.

Obok Waller-Bridge i Forda, w filmie pojawiają się również między innymi Mads Mikkelsen, Antonio Banderas, Boyd Holdbrook oraz Shaunette Renee Wilson.

Zdj. Disney