Nowa „Piła” wielkim zaskoczeniem! To najlepsza odsłona horrorowej serii

Mówiąc delikatnie, horrorowa seria o psychopatycznym mordercy Johnie Krammerze, granym przez Tobina Bella nigdy nie należała do ulubionych franczyz krytyków. Mimo fatalnych ocen seria przetrwała jednak prawie 20 lat i właśnie powróciła do kin za sprawą dziesiątej odsłony. Kiedy większość widzów nastawiała się na kolejną kiepską produkcję, ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że „Piła X” zbiera najlepsze oceny ze wszystkich dotychczasowych części.

 „Piła X” kończy ze złą passą serii. Film zbiera wyjątkowo dobre recenzje

Zapoczątkowana w 2004 roku seria „Piła” to jedna z najbardziej znanych franczyz w historii kina grozy. Na przestrzeni ostatnich dziewiętnastu lat widzowie mogli oglądać dziewięć produkcji wchodzących w skład tego uniwersum, a od piątku na ekranach kin gości dziesiąta odsłona będąca zarówno prequelem kilku ostatnich odsłon, jak i kontynuacją pierwszych filmów opowiadających o makabrycznych grach i pułapkach wymyślanych przez psychopatycznego mordercę znanego jako Jigsaw. Filmy wzbudzały przez lata wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych – wśród widzów nie brakuje fanów ekstremalnie brutalnych scen pokazujących, jak przestępcy lub inni degeneraci „dostają za swoje”, ale krytycy od początku nie byli pochlebni dla twórców odpowiadających za wszystkie dziewięć części. Do tej pory najlepiej oceniana była pierwsza część, która i tak mogła liczyć na zaledwie 50% pozytywnych recenzji. Wszystko zmieniło się jednak za sprawa najnowszej części, która ku zaskoczeniu wszystkich zaczęła zbierać nadwyraz – jak na standardy tej serii – pozytywne opinie.

Koniecznie sprawdź też:

W serwisie Rotten Tomatoes „Piła X” zebrała już 83 recenzje i aż 87% z nich ocenia ją pozytywnie. To wyjątkowo wysoki wynik, który wyraźnie odstaje od wszystkich poprzednich odsłon. Ostatnia część franczyzy, czyli spin-off o tytule „Spirala: Nowy rozdział serii Piła” mógł liczyć dwa lata temu na zaledwie 37% pozytywnych recenzji od krytyków. Nie tylko krytykom spodobał się najnowszy rozdział z historii Jigsawa. Widzowie także dobrze oceniają dziesiątą część i aż 90% ich głosów jest pozytywnych – jest to także najlepszy wynik w historii franczyzy, ale w przypadku szerokiej widowni rozstrzał w ocenach na tle poprzednich części jest jednak znacznie mniejszy. Produkcja o włos wyprzedza część z 2017 roku zatytułowaną „Piła: Dziedzictwo”, którą dobrze odebrało 89% głosujących widzów.

pila-x-opinie-o-filmie-recenzje-min.jpg

Jak krytycy i widzowie oceniają filmy z serii „Piła”?

  • „Piła” – 50% pozytywnych recenzji i 84% pozytywnych głosów
  • „Piła II” – 37% pozytywnych recenzji i 59% pozytywnych głosów
  • „Piła III” – 30% pozytywnych recenzji i 71% pozytywnych głosów
  • „Piła IV” – 18% pozytywnych recenzji i 62% pozytywnych głosów
  • „Piła V” – 13% pozytywnych recenzji i 52% pozytywnych głosów
  • „Piła VI” – 39% pozytywnych recenzji i 48% pozytywnych głosów
  • „Piła 3D” – 9% pozytywnych recenzji i 41% pozytywnych głosów
  • „Piła: Dziedzictwo” – 32% pozytywnych recenzji i 89% pozytywnych głosów
  • „Spirala: Nowy rozdział serii Piła” – 37% pozytywnych recenzji i 75% pozytywnych głosów
  • „Piła X” – 87% pozytywnych recenzji i 90% pozytywnych głosów

zdj. Lionsgate