„Strażnicy Galaktyki: Volume 3” – soundtrack z piosenkami już w sprzedaży [CD i VINYL]. Score dostępny tylko w wersji cyfrowej

5 maja 2023 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafił soundtrack z filmu „Strażnicy Galaktyki: Volume 3” (w naszych kinach także od 5 maja). Edycje CD i LP (w dwóch wariantach kolorystycznych) ukazały się nakładem Universal Music Polska. Poniżej szczegóły muzycznej składanki na nośnikach fizycznych oraz cyfrowego wydania score'u z produkcji Marvela w reżyserii Jamesa Gunna.

O filmie

Sielankowe życie Strażników na Knowhere zostaje wywrócone do góry nogami przez burzliwą przeszłość Rocketa. Peter Quill, wciąż wstrząśnięty po stracie Gamory, musi ponownie zebrać swoich przyjaciół, aby podjąć się niebezpiecznego zadania. Tym razem stawką jest życie Rocketa. Oto misja, od której powodzenia zależeć będą dalsze losy Strażników, jakich znamy.

W filmie „Strażnicy Galaktyki 3” tytułową ekipę tworzą: Chris Pratt jako Star-Lord, Zoe Saldana jako Gamora, Dave Bautista jako Drax, Bradley Cooper jako Rocket, Vin Diesel jako Groot, Karen Gillan jako Nebula, Pom Klementieff jako Mantis, Sean Gunn jako Kraglin oraz Maria Bakalova jako Cosmo. W rolach antagonistów występują: Will Poulter (Adam Warlock) oraz Chukwudi Iwuji (High Evolutionary).

O soundtrackach

Wytwórnie fonograficzne Hollywood Records, Marvel Music i Universal Music Polska zapraszają do wysłuchania albumów: „Guardians of the Galaxy Vol. 3” (Awesome Mix Vol. 3 – Original Motion Picture Soundtrack) oraz „Guardians of the Galaxy Vol. 3” (Original Score).

Ścieżka dźwiękowa typu Various Artists zawiera 17 utworów m.in. następujących wykonawców: Radiohead, Bruce Springsteen, Florence and the Machine, Beastie Boys i Alice Cooper. Soundtrack z piosenkami pojawi się w sprzedaży również na kasecie magnetofonowej (premiera: 7 lipca).

James Gunn kocha muzykę tak samo jak film – dlatego o piosenkach do swoich filmów myśli już na etapie pierwszych draftów scenariusza. Twórca do perfekcji opanował sterowanie dramaturgią za pomocą piosenek. W przypadku zestawu utworów do „Strażników Galaktyki: Volume 3” nie mogło być inaczej.

Jak mówi James Gunn, wybór utworów do trzeciej części „Strażników” był bardzo trudny:

Nie byłem pewien, czy dokonałem właściwej selekcji, aż do pierwszych pokazów i entuzjastycznych reakcji widowni. Zmieniałem ciągle muzykę w scenariuszu. Miałem do dyspozycji cały katalog lat 70. i mogłem iść w tę stronę, jak przy pierwszych dwóch filmach. Była też opcja, by iść w lata 80. albo 90., bo z lat 90. jest sporo dobrego przestrzenno-kosmicznego brit popu. Ostatecznie postawiłem na miks wszystkich tych dekad i mam nadzieję, że to nie będzie się wzajemnie wykluczało.

Zdaniem Chrisa Pratta, wybory Gunna doprowadziły do powstania kolejnego „Awesome Mixtape”: 

Muzyka była zawsze bardzo ważną częścią „Strażników Galaktyki”. Pierwszy „Awesome Mix” to składanka, którą mama dała Peterowi Quillowi i to właśnie tę płytę bohater zabiera w kosmos. Tamta muzyka go ukształtowała. W drugiej części „Awesome Mix” było nieodpakowaną płytą, bo Peter bał się, że gdy ją w końcu otworzy, będzie to ostatnia rzecz związana z matką, jaką kiedykolwiek dostanie. Ostatecznie pokonał ten lęk i dzięki temu dostaliśmy soundtrack drugiej części. Wreszcie trzecia część, w której Peter dostaje mix od Yondu. Wciąż mamy tam lata 70., ale pojawiają się też nowsze rzeczy: Beastie Boys, Radiohead, Faith No More. Muzyka pozwoliła franczyzie na rozwój. Soundtrack będzie fantastycznym towarzyszem tej szalonej przejażdżki.

Gunn ma w zwyczaju dawanie tytułów piosenek w scenariuszu, a następnie odtwarzania ich w trakcie kręcenia scen. Ten styl pracy bardzo odpowiada aktorom na planie. Karen Gillan przyznaje:

Wszystkie jest ustalone z góry, a tytuły piosenek lądują w scenariuszu. Dostajemy też playlistę ze wszystkimi utworami, aby nastroić się przed zdjęciami. Za każdym razem, gdy w danej scenie jest zaplanowana piosenka, słyszymy ją na planie. Dlatego dzięki temu czujemy się, jakbyśmy już byli w filmie. Muzyka łączy wszystkich w scenie i nadaje ton całości. To świetny sposób, każdy się cieszy, gdy słyszy dany utwór. Myślę, że to dla nas dodatkowy zastrzyk energii.

Sean Gunn dodaje:

Bardzo doceniam, że możemy poczuć, jak będzie brzmiała dana scena już na etapie zdjęć. To bardzo ważne. Dlatego właśnie praca na planie „Strażników” jest taka super. Piosenki są wbudowane w DNA scen. To bardzo ważna część całego procesu, jak kostiumy czy scenografia. Dźwięk jest kolejną warstwą tego wszystkiego, co robimy.

Natomiast muzyka ilustracyjna (score) autorstwa Johna Murphy'ego [„Miami Vice" (2006), „Kick-Ass" (2010), „Legion samobójców: The Suicide Squad" (2021, reż. J. Gunn), „Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta" (2022, reż. J. Gunn)] ukazała się jedynie w wersji cyfrowej i jest dostępna w muzycznych serwisach streamingowych (np. Spotify).

John Murphy, brytyjski kompozytor:

James jest jednym z najbardziej obeznanych muzycznie reżyserów, z którymi miałem okazję pracować. Jestem bardzo dumny ze ścieżki dźwiękowej, którą udało nam się stworzyć. Byłem już wcześniej fanem „Strażników”, więc praca na tym planie była zaszczytem i czystą radością.

Sprawdź też: Guardians of the Galaxy Vol.2 – Awesome Mix Vol.2 – Various artists – recenzja soundtracku [CD].

Wydanie CD – piosenki

Strażnicy Galaktyki 3 - okładka soundtracku CD (front)

Strażnicy Galaktyki 3 - soundtrack CD

Strażnicy Galaktyki 3 - okładka soundtracku CD (tył)

Tracklista:

1. Creep (Acoustic Version) – Radiohead (4:19)
2. Crazy On You – Heart (4:53)
3. Since You Been Gone – Rainbow (3:17)
4. In the Meantime – Spacehog (5:00)
5. Reasons – Earth, Wind and Fire (4:59)
6. Do You Realize?? – The Flaming Lips (3:33)
7. We Care a Lot – Faith No More (4:04)
8. Koinu no Carnival (from „Minute Waltz”) – EHAMIC (3:10)
9. I'm Always Chasing Rainbows – Alice Cooper (2:08)
10. San Francisco – The Mowgli's (2:53)
11. Poor Girl – X (2:54)
12. This Is the Day – The The (4:57)
13. No Sleep Till Brooklyn – Beastie Boys (4:07)
14. Dog Days Are Over – Florence + The Machine (4:12)
15. Badlands – Bruce Springsteen (4:02)
16. I Will Dare – The Replacements (3:17)
17. Come and Get Your Love – Redbone (3:28)

Czas trwania płyty: 65:13

Gdzie kupić?

Czarne wydanie LP — piosenki

Strażnicy Galaktyki 3 - soundtrack LP (wyd. czarne)

 Strażnicy Galaktyki 3 - soundtrack LP (wyd. czarne; tył)

Gdzie kupić?

Kolorowe wydanie LP — piosenki

Strażnicy Galaktyki 3 - soundtrack LP (wyd. kolorowe)

 Gdzie kupić?

Tracklista wydań LP:

LP 1 – Side A

1. Creep (Acoustic Version) – Radiohead
2. Crazy On You – Heart
3. Since You Been Gone – Rainbow
4. In the Meantime – Spacehog

LP 1 – Side B

1. Reasons – Earth, Wind and Fire
2. Do You Realize?? – The Flaming Lips
3. We Care a Lot – Faith No More
4. Koinu no Carnival (from „Minute Waltz”) – EHAMIC
5. I'm Always Chasing Rainbows – Alice Cooper

LP 2 – Side A

1. San Francisco – The Mowgli's
2. Poor Girl – X
3. This Is the Day – The The
4. No Sleep Till Brooklyn – Beastie Boys

LP 2 – Side B

1. Dog Days Are Over – Florence + The Machine
2. Badlands – Bruce Springsteen
3. I Will Dare – The Replacements
4. Come and Get Your Love – Redbone

Soundtrack „Guardians of the Galaxy Vol. 3” (17 piosenek) do posłuchania na YouTube.

 

Wydanie cyfrowe — score

Strażnicy Galaktyki 3 - score

Tracklista:

1. Kits (1:36)
2. Warlock vs. Guardians (3:47)
3. That Hurts (1:36)
4. Batch 89 (1:47)
5. Orgoscope (1:43)
6. Mo Ergaste Forn (2:31)
7. Orgoscope Elevator (1:26)
8. Naming (2:25)
9. Dido's Lament (3:57)
10. Hooray Time Forever! (2:22)
11. It Really Is Good to Have Friends (2:27)
12. Exploding Planet (1:23)
13. Face Off (2:39)
14. Into the Light (4:30)
15. Guardians vs. Hell Spawn (3:38)
16. Mantis and the Abelisk (1:11)
17. Use Your Heart Boy (0:54)
18. The High Evolutionary (2:56)
19. Domo! Domo! (3:48)
20. Who We Are (2:21)
21. Stampede (1:54)
22. Did That Look Cool? (2:44)
23. On the Spaceport (1:47)
24. I Love You Guys (2:15)
25. Mo Ergaste Forn (Full Version) (3:23)
26. All Life Has Meaning (2:02)

Czas trwania albumu: 63:02

Score „Guardians of the Galaxy Vol. 3” (26 utworów) do posłuchania na YouTube i na Spotify:

 
źródło zdj. i mat. prasowych (w tym audio i video): Marvel Studios / Disney / Hollywood Records / Marvel Music / Universal Music Polska