Mamy nowe ARCYDZIEŁO science fiction? Opinie o „Twórcy” robią wrażenie

Wygląda na to, że w końcówce tego miesiąca miłośników science fiction czeka obowiązkowa wizyta w kinie. A przynajmniej na to wskazują pierwsze opinie o zapowiadanym od dłuższego czasu widowisku „Twórca” w reżyserii Garetha Edwardsa, autora „Łotra 1”. Zerknijcie na najciekawsze wpisy w mediach społecznościowych.

Twórca” hitem na miarę „Terminatora 2” i „Obcego”? Krytycy obiecują widzom niezapomniany spektakl

Choć krytyków obowiązuje jeszcze embargo na pełnowymiarowe publikacje poświęcone „Twórcy”, po poniedziałkowym pokazie dla przedstawicieli branży na Twitterze pojawiło się sporo krótkich wpisów poświęconych nowego projektowi Edwardsa. Z krótkich tekstów wyłania się obraz wizjonerskiego przedsięwzięcia sci-fi, które – obok ciekawej historii, wyrazistej kreacji i wizualnego wysmakowania – znakomicie odbija istotne problemy współczesnego świata, zwłaszcza temat sztucznej inteligencji. Znakomite sceny akcji mają zarazem popychać film w stronę – nieosiągniętej ostatecznie, przez kilka drobnych bolączek – perfekcji. W jednym z tweetów znalazło się stwierdzenie, że „Twórca” to najlepszy film Edwardsa. W innym recenzent jeszcze dalej i określił produkcję mianem „najlepszego sci-fi od wieków”.

 „Twórca” jest olśniewająco dobry. Myślę, że to najlepszy film roku i najlepsze sci-fi od wieków. To moja opinia. Gareth Edwards znakomicie wywraca oczekiwania, snując tu dosadną, kreatywną i poruszającą opowieść o człowieczeństwie. Szczerze ten film uwielbiam. Musicie go zobaczyć.

@BrandonDavisBD

Twórcą” Gareth Edwards trafił w dziesiątkę. Film zajmuje miejsce obok „Terminatora 2”, „Obcego” i „Gwiezdnych wojen”, jako sztandarowy przykład na zdolność sci-fi do odzwierciedlenia problemów rzeczywistego świata. To bez żadnych wątpliwości jeden z najlepszych filmów tego roku.

@HunterBVideo

„Twórca” to MISTRZOWSKIE oryginalne widowisko sci-fi. Gareth Edwards jest jednym z naszych WIELKICH filmowców. To natchniona, pełna niuansów i utrzymana w duchu Lucasa eksploracja ludzkich wierzeń, uprzedzeń i niepewności w obliczu czegoś większego od nas. Spektakl i serce najwyższej próby. To prawdziwe kino.

@griffschiller

Choć czerpie inspirację z łatwych do wskazania źródeł, „Twórca” to jeden z najlepszych eposów sci-fi ostatnich lat. Świetna rozrywka: ekscytująca i pogłębiona na każdym poziomie. Gareth Edwards skonstruował immerysjny świat, zamieszkany przez ciekawe postacie. Prawdziwy odlot.

@Lulamaybelle

Wizualnie „Twórca” jest FENOMENALNY. Oren Soffer to wschodząca gwiazda operatorstwa. Ten film to jedno przepiękne ujęcie po drugim.

@PNemiroff

„Twórca” to odważna i wciągająca perełka sci-fi. Zachwyca na poziomie historii, wspaniałej oprawy wizualnej, epickiej akcji i aktualnych motywów. Mój jedyny problem jest taki: nie wzruszył mnie. Próbował. Bardzo mocno. Ale ten drobny brak sprawia, że nie jest to dla mnie perfekcyjny pakiet. Choć jest tego bliski.

@GermainLussier

„Twórca” to arcydzieło i jeden z najlepszych filmów tego roku. Rezonuje na wielu płaszczyznach – wszak sztuczna inteligencja to obecnie jeden z najgorętszych tematów. Gareth Edwards po mistrzowsku wywiązuje się z zadania utrzymania widowni w pełnym zaangażowaniu. A Madeleine Yuna Voyles powinna zostać uwzględniona w dyskusjach o kandydatach do następnych Oscarów.

@joedeckelmeier

Wizja i skala „Twórcy” zapiera dech w piersiach. Bardzo emocjonalna historia, znacznie bardziej niż sie spodziewałem. To niezmiernie ambitny film, który najczęściej trafia w zamierzone cele. John David Washington stworzył znakomitą kreację. Taką, która nosi w sobie wiele siły i empatii. Trzeba to obejrzeć na wielkim ekranie.

@ShowbizSimon

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co Garethowi Edwardsowi udało się osiągnąć w „Twórcy”. Stworzył oryginale kino sci-fi w czasach, w których tworzenie oryginalnych filmów o takiej skali graniczy z niemożliwym. Film osiąga sukces na bardzo wielu poziomach.

@colliderfrosty

„Twórca” pochwycił ducha anime lat 80. i przetłumaczył go na porywające kino live-action. Wyobraźcie sobie „Akirę” połączoną z „A.I. Sztuczną inteligencją” Spielberga. Podczas gdy mitologia świata może wydawać się dość gęsta, zachwycająca strona wizualna i angażująca atmosfera robią apetyt na więcej opowieści z tego wizjonerskiego uniwersum.

@AJGaliardi

„Twórca” – opis fabuły i obsada nowego filmu twórcy „Łotra 1” i „Godzilli”. Kiedy premiera?

tworca-film-2023-john-david-washington-najlepszy-film-science-fiction.jpg

Podczas wojny toczącej się pomiędzy ludźmi a siłami AI, były agend służb specjalnych zostaje zrekrutowany do zlikwidowania nieuchwytnego architekta technologii. Twórca wynalazł broń, która może przyczynić się do zakończenia wojny, ale też niesie niebezpieczeństwo dla całej ludzkości. Joshua wraz z zespołem docierają do miejsca, gdzie odkrywają, że bronią będącą zagrożeniem dla świata, którą mieli zniszczyć, jest sztuczna inteligencja w postaci małego dziecka.

W filmie oprócz Washingtona i wychwalanej we wczesnych recenzjach Madeleine Yuny Voyles zagrali także: Gemma Chan („Eternals”), Allison Janney („Mamuśka”), Ken Watanabe (który zastąpił przymierzanego wcześniej do tej samej roli Benedicta Wonga), Ralph Ineson („Czarownica”) i Sturgill Simpson („Truposze nie umierają”).

Do polskich kin „Twórca” wejdzie dokładnie 29 września.

Koniecznie sprawdź też:

Źródło: THR / zdj. 20th Century Studios