„Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes” – album z nowym koncertem Johna Williamsa już w sprzedaży [CD i VINYL]

3 czerwca 2022 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafiły edycje CD i LP koncertowego albumu „Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes” Johna Williamsa i Anne-Sophie Mutter. Ukazały się one nakładem wytwórni fonograficznych Deutsche GrammophonUniversal Music Polska. Poniżej szczegóły wydawnictw na nośnikach fizycznych.

O albumie Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes

W ramach trwających obchodów 90-tych urodzin Johna Williamsa na rynku ukazuje się płyta będąca owocem współpracy kompozytora z gwiazdą światowej wiolinistyki, Anne-Sophie Mutter. Artyści – wspólnie z Boston Symphony Orchestra – dokonali nagrania II koncertu skrzypcowego autorstwa pięciokrotnego laureata Oscara.

Po wielkim sukcesie albumu „The Berlin Concert”, który dotarł na szczyt niemieckiej listy bestsellerów natychmiast po premierze 4 lutego 2022 roku i uzyskał tam niedługo później status złotej płyty, Deutsche Grammophon z dumą prezentuje światową premierę fonograficzną nagrania drugiego koncertu skrzypcowego, napisanego przez Johna Williamsa dla Anne-Sophie Mutter. Artystka dokonała tego nagrania z Boston Symphony Orchestra pod batutą kompozytora.

John Williams:

Mogę myśleć o tym wydawnictwie wyłącznie jako opowiadającym o Anne-Sophie. Zaczerpnąłem bezpośrednio od tej wielkiej artystki inspirację i energię.

Anne-Sophie Mutter:

John Williams komponujący koncert dla mnie to spełnienie życiowego marzenia.

Na albumie w wersji CD znalazły się także utwory (w nowych aranżacjach na skrzypce i orkiestrę) z następujących filmów: „Długie pożegnanie” (1973), „Imperium kontratakuje” (1980) i „Poszukiwacze zaginionej Arki” (1981). Natomiast na edycji winylowej dostępne jest tylko nagranie koncertu skrzypcowego.

 

Utwór „II. Rounds" (z albumu „Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes")

Współpraca tych dwojga artystów rozpoczęła się w lipcu 2017 roku na festiwalu w Tanglewood, od wykonania utworu „Markings” – na skrzypce solo, harfę i orkiestrę smyczkową – dedykowanego Anne-Sophie Mutter przez Johna Williamsa i była kontynuowana poprzez wspólne występy oraz nagrania, wydane na dwóch albumach Deutsche Grammophon: „Across the Stars” (2019) oraz „John Williams in Vienna” (2020).

Drugi koncert skrzypcowy stworzony przez Johna Williamsa dla Anne-Sophie Mutter jest wyrazem admiracji i głębokiego szacunku dla znakomitej sztuki wykonawczej oraz osobowości tej wybitnej artystki.

Utwór „Han Solo and the Princess" (z filmu „Imperium kontratakuje")

Utwór „Marion's Theme" (z filmu „Poszukiwacze zaginionej Arki")

John Williams wspomina:

Gdy Anne-Sophie zaprosiła mnie do skomponowania koncertu skrzypcowego dla Niej, pomyślałem, że jest to znakomita okazja, by napisać utwór dla jednej z największych światowych artystów, ale jest to także duże wyzwanie kompozytorskie, gdyż w literaturze muzycznej na skrzypce mamy wiele wybitnych dzieł…

Rozmowa Anne-Sophie Mutter i Johna Williamsa

Zaplanowana na 19 sierpnia 2022 roku edycja albumu w wersji Blu-ray będzie zawierać wszystkie nagrania z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos, film z premiery estradowej drugiego koncertu skrzypcowego na festiwalu w Tanglewood w 2021 roku, zapis trzech tematów filmowych z koncertu w Bostonie oraz 25-minutową rozmowę Anne-Sophie Mutter i Johna Williamsa zarejestrowaną w Tanglewood. Tego samego dnia ukaże się 10-calowa wersja winylowa, zawierająca nagranie trzech tematów filmowych z albumu (będzie dostępna do kupienia wyłącznie na stronie Deutsche Grammophon). Także tego dnia będzie miała miejsce premiera e-singla video z tematem z filmu „Długie pożegnanie”.

Wydanie CD – digipack

Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes - wydanie CD (front)

Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes - wydanie CD (tył)

Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes - wydanie CD (digipack)
 

Tracklista:

Concerto for Violin and Orchestra No. 2
for Anne-Sophie Mutter

  1. I. Prologue (11:12)
  2. II. Rounds (9:29)
  3. III. Dactyls (6:00)
  4. IV. Epilogue (8:23)

World premiere recording

Selected Film Themes
New Arrangements for Anne-Sophie Mutter

5. Theme from „The Long Goodbye” (5:58)

6. Han Solo and the Princess from „Star Wars: The Empire Strikes Back” (5:31)

7. Marion's Theme from „Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark” (4:24)

Czas trwania płyty: 50:59

Gdzie kupić?

Wydanie LP

Violin Concerto No. 2 - wydanie LP

Violin Concerto No. 2 - wydanie LP (tył)

Tracklista:

Concerto for Violin and Orchestra No. 2
for Anne-Sophie Mutter

LP 1 – Side A

  1. I. Prologue (11:12)
  2. II. Rounds (9:29)

LP 1 – Side B

  1. III. Dactyls (6:00)
  2. IV. Epilogue (8:17)

World premiere recording

Czas trwania płyty: 34:57

Gdzie kupić?

Album „Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes” do posłuchania tutaj i na Spotify.

źródło: zdjęcia i materiały prasowe Deutsche Grammophon / Universal Music Polska