„Blue Beetle” lepszy od „Flasha”? Pierwsze recenzje zapowiadają całkiem udany powrót do DCEU

Choć analitycy nie wróżą widowisku o Błękitnym Skarabeuszu sukcesu w globalnych kasach, wygląda na to, że projekt zaskoczy nas od strony jakości. Wbrew przeciętnym zwiastunom, film zbiera bardzo przyzwoite recenzje ze strony zagranicznych krytyków.

Nowy film DC zbiera dobre recenzje. „Blue Beetle” lepszy od „Flasha”?

Blue Beetle”, czyli przedostatnie widowisko obecnej iteracji DCEU, trafi do kin już jutro. Zaledwie dzień wcześniej – co można poczytywać jako sygnał, że Warner Bros. nie wierzył w dobre przyjęcie filmu – zeszło embargo na krytyczne publikacje poświęcone produkcji. Wygląda na to, że – przynamniej w ujęciu recenzentów – wytwórnia nie miała się czego obawiać. Pierwsze teksty o „Blue Beetle” wskazują na udane superbohaterskie widowisko, utrzymane w lżejszym tonie od wielu ubiegłych odsłon DCEU i wprowadzające na ekrany ciekawego i dobrze zagranego bohatera

„To skrojone pod seanse z udziałem wielkiej widowni komiksowe widowisko z dużym sercem. Mniej poważne i bardziej kolorowe od ponurych odsłon współczesnego kina superbohaterskiego” – napisano o filmie na łamach RobertEbert.com. „Nie doświadczymy tu żadnej rewizji gatunku, ale film dysponuje sercem, emocjami i żywiołowością zaczerpniętą z latynoskiej kultury” – dodano z kolei w serwisie QiiBO. W brytyjskim magazynie Independent podsumowano natomiast, że „Blue Beetle” to widowisko przede wszystkim dla dzieci, ale zaprojektowane tak, by w pełni podkreślić nieobecną do tej pory w takiej sile w DCEU kulturę Meksyku. Na łamach swojego serwisu amerykański krytyk Zach Pope wyróżnił zaś przede wszystkim odtwórcę głównej roli Xolo Maridueña, znanego widzom „Cobra Kai”. „Przygotujcie się na to, że się zakochacie – i w nim i w całej rodzinie Reyes (...) To wielkie odniesienie do filmów z początku lat dwutysięcznych, wmiksowane w przepiękną kulturę latynoską”. „Filmowe uniwersum DC długo czekało na swojego prawdziwego superherosa i wygląda na to, że ostatecznie stanie się nim 22-letni meksykański absolwent college'u z zarąbistą rodziną” – napisano z uznaniem dla filmu w USA Today.

Koniecznie sprawdź też:

Choć produkcja cieszy się przede wszystkim przychylnymi recenzjami (serwis Punch Drunk Critics opisał ją jako najlepszy film DC od lat), znalazło się kilka głosów wskazujących na nierówny bądź rozczarowujący seans. Przykładowo dziennikarka New York Times stwierdziła, że film dysponuje przeciętną historią i jeszcze słabszymi efektami specjalnymi, co w połączeniu z „bezbarwną reżyserią prowadzi do wprowadzenia widowni w stan bezmyślnej ospałości”. Z kolei Nicholas Barber z BBC zakwestionował, czy film rzeczywiście robi krok we właściwym kierunku w kwestii ekranowej reprezentacji mniejszości: „Motywy jakimi operuje ten film nie są zbyt wprawnie zintegrowane – jak chociażby w Czarnej Panterze. Na każdą scenę skłaniającą do podjęcia rewolucyjnych działań odnajduje się jakiś stereotypowy trop. Nie jestem przekonany, czy to właściwy kierunek”. „To dobroduszna historia geneza ze sprzecznym przekazem na temat przemocy. Całościowo gra tak, jakby próbowała ze słabym skutkiem naśladować Ant-Mana (...) z domieszką Venoma i kilku wersji Spider-Mana” – dodano z kolei na łamach Scotsman.

Na chwilę obecną, w serwisie Rotten Tomatoes, najnowszy i zarazem przedostatni film DCEU (ostatnim będzie długo zapowiadany sequel „Aquamana”) zebrał już 82 recenzje, z których 68 oznaczono jako „świeże”, czyli pozytywne. Negatywną opinię o produkcji wyraziło natomiast 14 krytyków, co oznacza, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi 83%. Punktowa nota filmu wynosi obecnie przyzwoite 6,70 w dziesięciostopniowej skali.

28 z wystawionych recenzji pochodzi od tak zwanych „topowych krytyków” serwisu Rotten Tomatoes. Wśród nich znalazło się 20 recenzji oceniających film pozytywnie i 8 recenzji, które zapowiadają, że na seansie się rozczarujemy, co utrzymuje na chwilę obecną wynik na niższym poziomie 71%. Średnia ocena „Blue Beetle” na podstawie not od „topowych krytyków” wypada nieco słabiej, niż w przypadku tej od wszystkich recenzentów i wynosi 6,10. Dla porównania: poprzedni film DC Comics, czyli przeciętnie przyjęty „Flash” z Ezrą Millerem, oceniono na Rotten Tomatoes znacznie surowiej – na podstawie 370 recenzji produkcja uzyskała w tym serwisie 64%

Na Metacriticu „Blue Beetle” oceniło jak na razie 33 krytyków i dokładnie 19 z nich stwierdził, że ich odczucia po seansie były pozytywne. Mieszane uczucia po seansie miało 13 oceniających, a jednoznacznie negatywnie film ocenił zaledwie jeden krytyk. Średnia nota filmu wynosi 60 punktów w stupunktowej skali.

Sprawdź też: Specjaliści od efektów specjalnych Marvela będą walczyć o swoje prawa. Chcą założyć związek zawodowy

„Blue Beetle” – obsada i opis fabuły przedostatniego filmu DCEU

Film przeniesie na ekrany historię Jaimiego, nastolatka z El Paso, który pewnego dnia natyka się na wybuch w laboratoriach Star Labs. Wydarzenie powoduje, że chłopak staje się nosicielem Skarabeusza, w związku z czym zyskuje supermoce

Obok Maridueñy w obsadzie filmu o Błękitnym Skarabeuszu znaleźli się również George Lopez, Bruna Marquezine, Adrianna Barraza, Harvey Guillen oraz Susan Sarandon. Jako reżyser nad projektem czuwał Angel Manuel Soto („Królowie Charm City”). Scenariusz napisał Gareth Dunnet-Alocer („Wystrzałowa miss”). 

Przypomnijmy, że premiera „Blue Beetle” odbędzie się już w najbliższy piątek, dokładnie 18 sierpnia.

Zdj. Warner Bros.