Co się dzieje z „Gladiatorem 2”? Miliony dolarów wyrzucane do kosza i widmo opóźnienia premiery

Filmowa kontynuacja „Gladiatora” w reżyserii Ridleya Scotta jest bez wątpienia jedną z najbardziej oczekiwanych kontynuacji w historii kina. Produkcja mająca być bezpośrednią kontynuacją kultowej produkcji z 2000 roku, która zdobyła pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora dla Russella Crowe’a utknął jednak w miejscu po ogłoszeniu strajku aktorów, co kosztuje studio ponad pół miliona dolarów tygodniowo. Ile filmu już nakręcono i kiedy możemy spodziewać się wznowienie prac?

Wstrzymanie prac nad „Gladiatorem 2” generuje gigantyczne koszty

Gladiator 2” jest jedną z wielu produkcji, które musiały wstrzymać prace na planie, po tym jak aktorzy ogłosili strajk i przyłączyli się do protestujących scenarzystów. W ostatnich dniach strajk hollywoodzkich pisarzy został zakończony i w najbliższych dniach, a może tygodniach dojdzie najprawdopodobniej także do zawarcia porozumienia pomiędzy aktorami i wytwórniami. Aktualnie do pracy wrócili na razie scenarzyści, ale w Hollywood zaczyna panować przekonanie, że niedługo uda się przywrócić do pracy także samych aktorów i w branży znowu zapanuje normalność. Do tego czasu studio Universal Pictures będzie musiało jednak cały czas wydawać gigantyczne pieniądze na utrzymanie scenografii do kontynuacji „Gladiatora”.

Produkcja „Gladiatora 2” została wstrzymana na kilka godzin przed oficjalnym rozpoczęciem strajku aktorów 13 lipca. Film kręcono na Malcie, gdzie wynajęto specjalne studia nagraniowe. Koszt utrzymania całej infrastruktury wynosi około 600 tysięcy dolarów tygodniowo. Z najnowszych wyliczeń wynika, że studio straciło już około 8 mln dolarów z powodu wstrzymania produkcji. Ekipa filmowa w momencie zawieszenia zdjęć miała być dopiero w połowie realizacji całego filmu. Dodatkowo kręcono wówczas wielką scenę akcji, która miała się odbywać w rzymskim Koloseum, co wymagało wielu dni przygotowań i pracy wielu członków ekipy.

Aktualnie w harmonogramie wytwórni Universal Pictures premiera filmu „Gladiatora 2” wyznaczona jest na 22 listopada 2024 roku, ale data ta ulegnie najprawdopodobniej przesunięciu. Jeśli strajk aktorów nie zostanie zakończony w najbliższych dniach, to twórcy nie będą raczej w stanie ukończyć wszystkich prac nad filmem przed listopadem przyszłego roku. 

W obsadzie „Gladiatora 2” znaleźli się: Paul Mescal („Aftersun”), Pedro Pascal („The Last of Us”) i May Calamawy („Moon Knight”), Joseph Quinn, Denzel Washington, Connie Nielsen oraz Fred Hechinger. Scenariusz napisał Peter Craig, twórca „Miasta złodziei”, „Dziedzictwa krwi” i „Dwunastu odważnych”.

Koniecznie sprawdź też:

źródło: variety.com / zdj. Universal Pictures