Marvel cały czas traci na jakości. Drugi sezon „Lokiego” rozczarował krytyków!

Debiutancka odsłona „Lokiego” do dziś cieszy się opinią jednego z najlepszych seriali Marvela w obrębie platformy Disney+. Niestety, wygląda na to, że drugi sezon, który zadebiutuje w streamingu jeszcze w tym tygodniu, wpasuje się w słabnącą kondycję odcinkowych produkcji superbohaterskiego uniwersum – a przynajmniej na to wskazują pierwsze recenzje.

Mamy recenzje 2. sezonu „Lokiego”. Nie będzie sukcesu na miarę pierwszej serii

Drugi sezon „podejmuje postać łotrzykowatego boga zagranego przez Toma Hiddlesona i odbiera mu cały jego podstępny urok. Bohater zostaje zredukowany do bezkrwistego wariantu antybohatera, w którym zakochały się widownie” – ocenił najnowszą odsłonę „Lokiego” Ed Power z brytyjskiego serwisu Daily Telegraph.

Surowa recenzja stanowi jedną z kilku skrajnie negatywnych publikacji poświęconych kolejnym odcinkom serii MCU – na koncie produkcji wciąż znajduje się wprawdzie wiele bardzo pozytywnych opinii, lecz trudno mówić już o niemal jednogłośnych zachwytach na miarę sezonu z roku 2021. „Obsada wciąż się sprawdza, ale jej udział został ograniczony. Opowieść nigdy nie przestaje się poruszać, ale można powiedzieć, że wędruje w kółko” – napisano o produkcji na IndieWire. Podobną opinię wyrażono na łamach Mashable: „Zamiast wgryźć się w to, co sprawiło, że Loki był tak wciągający, sezon drugi podejmuje najgorsze tendencje pierwszej serii. Jest rozwleczony, gdy powinien angażować. Jest przeładowany ekspozycją, gdy powinien ekscytować”. 

W recenzji magazynu IGN zwrócono uwagę na nieobecność w drugim sezonie reżyserki Kate Herron, która stanęła za kamerą wszystkich odcinków debiutanckiej odsłony serialu: „Loki powraca w kolejnej odsłonie multiwersalnych przygód, ale nieobecność Herron odebrała spin-offowi Disney+ jego przebiegłą lekkość”.

Szczęśliwie, obok negatywnych tekstów „Loki” zdołał zdobyć serca wielu krytyków, również tych publikujących w najważniejszych serwisach internetowych. Collider wskazuje, że przy okazji drugiego sezonu „twórcy utrzymali poziom” zaś serial obronił pozycję „jednego z najtrwalszych fundamentów MCU”.  „To najlepsza oryginalna seria Marvela na Disney+ od czasu... pierwszego Lokiego” – dodano na Washington Post. Dziennik USA Today wskazuje z kolei, że „czasem można odnieść wrażenie, że przydałby się licencjat z fizyki teoretycznej, by zrozumieć, co się dzieje na ekranie, ale serial nadbrabia dobrymi postaciami i samoświadomym poczuciem humoru”. Drugi sezon „rozwija świat wprowadzony w pierwszej odsłonie. Zabiera widzów na jeszcze bardziej szaloną jazdę przez multiwersum i nie rozczarowuje. Przez większość czasu” – dodaje Neil Soans na The Times of India.

Na chwilę obecną, w serwisie Rotten Tomatoes drugi sezon „Lokiego” zebrał już 32 recenzje, z których 25 oznaczono jako „świeże”, czyli pozytywne. Negatywną opinię o produkcji wyraziło natomiast siedmiu krytyków, co oznacza, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi dobre 78%. Punktowa nota serialu wynosi obecnie 6,90 w dziesięciostopniowej skali.

11 z wystawionych recenzji pochodzi od tak zwanych „topowych krytyków” Rotten Tomatoes. Wśród nich znalazło się tylko sześć recenzji oceniających serial pozytywnie i aż pięć, które zapowiadają nieudany powrót do MCU, co utrzymuje na chwilę obecną wynik na znacznie niższym poziomie 55%. Dla porównania: pierwszy sezon „topowi krytycy” oceniali znakomicie, na 91%.

Loki sezon 2 opinie o serialu.png 

W drugim sezonie Loki stoczy walkę o istotę Time Variance Authority. Wraz z Mobiusem, Hunterem B-15 oraz zespołem nowych i powracających postaci, Loki przemierza stale rozwijające się i coraz bardziej niebezpieczne multiwersum w poszukiwaniu Sylvie, Judge Renslayer, Miss Minutes i prawdy o tym, co tak naprawdę znaczy posiadać wolną wolę i szczytny cel.

Do swoich ról z pierwszego sezonu wracają też: Sofia di Martino, Owen Wilson, Gugu Mbatha-Raw, Wunmi Mosaku, Tara Strong i Eugene Cordero. Pomimo zarzutów skierowanych w jego stronę przed paroma miesiącami, w obsadzie znalazł się Jonathan Majors. W Polsce drugi sezon „Lokiego” będzie miał swoją premierę na platformie Disney+ już 6 października o godzinie 03:00.

Koniecznie sprawdź też:

źródło: Rotten Tomatoes / zdj. Disney