Zero CGI w „Oppenheimerze”? Na pewno nie w Indiach. Przeszkodą okazała się... nagość

Christopher Nolan może szczycić się minimalnym użyciem efektów wygenerowanych komputerowo, ale do czasu. Do czasu, kiedy jego „Oppenheimer” trafi do kin w różnych — nazwijmy to mniej liberalnych — miejscach na świecie. Największą kontrowersją obrazu twórcy „Incepcji” wcale nie okazała się bowiem sporna kwestia polityki nuklearnej, lecz... nagość. Przynajmniej w Indiach i na Bliskim Wschodzie.

Uwaga! Artykuł zawiera spoiler filmu „Oppenheimer”

Naga kontrowersja „Oppenheimera” w Indiach i na Bliskim Wschodzie

W kilku krajach cenzorom do gustu nie przypadła naga sylwetka Florence Pugh (ekranowej Jean Tatlock, czyli kochanki protagonisty), którą widzowie w Stanach Zjednoczonych czy Polsce widzieć mogli w kilku scenach. Choć film bynajmniej nie epatuje nagością, jedna ze scen, w której widoczne są piersi aktorki, wywołała niemałe poruszenie. Mowa tu o fragmencie intymnej rozmowy hotelowej między granym przez Cilliana Murphy'ego Oppenheimera a Tatlock właśnie. 

W wersji filmu dedykowanej polskim kinom postać grana przez Pugh jest topless. Tymczasem w wersji, którą zobaczyli widzowie w Indiach i na Bliskim Wschodzie ekranowa Jean Tatlock ma na sobie czarną — wygenerowaną komputerowo — sukienkę. Praktyka cenzurowania nagości czy scen seksu w tej części świata jest powszechna, więc bynajmniej nie jest to bezprecedensowa sytuacja

Sprawdź też: TA SCENA z „Barbie” wymusiła na twórcach aż 50 DUBLI!

Bliskowschodnia cenzura filmowa. Oppenheimer a „Bhagawadgita”

W kontekście relacji filmowego Oppenheimera z Indiami wcześniej pojawiła się jeszcze jedna kontrowersja. Indyjskiemu rządowi szczególnie nie spodobało się wykorzystanie słynnego cytatu fizyka zapożyczonego z „Bhagawadgity” (jedna ze świętych ksiąg hinduizmu), w scenie seksu ze wspomnianą już Tatlock. Kwestia spotkała się w Indiach z protestami, co ostatecznie doprowadziło do jej usunięcia

Dodajmy, że cenzura amerykańskich filmów na Bliskim Wschodzie skutkowała ostatnimi czasy wycofaniem z tamtejszych kin takich projektów jak superbohaterskie widowisko „Eternals” czy remake „West Side Story” w reżyserii Stevena Spielberga. W krajach takich jak m.in. Arabia Saudyjska, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie widzowie nie mogli obejrzeć produkcji z powodu obecności postaci transpłciowej („West Side Story”) i gejowskiej pary („Eternals”). 

Może zainteresuje Cię: Marzenie fanów się spełni? Tobey Maguire może wrócić jako Spider-Man

Źródło: Variety / Zdj. Universal