„Gwiezdne wojny” wracają w WIELKIM stylu. Co oznacza ostatnia lekcja Anakina i nowy wygląd Ahsoki?

W ofercie platformy Disney+ zadebiutował już nowy odcinek „Ahsoki”, serialu opowiadającego o nowych przygodach byłej padawanki Anakina Skywalkera. Czego dowiedzieliśmy się z piątego rozdziału? Jak rozwiązano cliffhanger z ubiegłego tygodnia? Poniżej omawiamy najważniejsze momenty i największe zaskoczenia odcinka. Przestrzegamy oczywiście przed SPOILERAMI.

Ahsoka” – piąty odcinek serialu. Omawiamy najważniejsze wydarzenia

Nie ma się co dziwić, że za oceanem piąty odcinek „Ahsoki” zdecydowano się pokazać widzom na ekranach kin. Rozdział zatytułowany „Shadow Warrior” to bowiem „Gwiezdne wojny” o randze prawdziwego spektaklu: mistyczne, fantazyjne, znakomite wizualnie i sprawnie reżyserowane (Dave Filoni powrócił za kamerę ze znacznie lepszym efektem niż przy okazji odcinka premierowego). W ciągu nieco ponad trzech kwadransów czasu trwania odcinka widzowie odbyli z tytułową bohaterką prawdziwą podróż, prowadzącą przez wątki filmowych prequeli i animowanej serii „Wojny Klonów”. Co dokładnie zobaczyła w swojej wizji Ahsoka? Nasza interpretacja poniżej.

Ostatnia lekcja Anakina Skywalkera. Kto zagrał młodą Ahsokę? Znacie ją z „Barbie” i Marvela

Ahsoka Hayden Christensen Ariana Greenblatt.JPG

Udział Anakina Skywalkera – w niewątpliwie najlepszej aktorskiej kreacji Haydena Christensena – umożliwił domknięcie najważniejszej relacji z „Wojen Klonów”. Choć piąty odcinek odnosi się do zdarzeń znanych przede wszystkim tym fanom „Gwiezdnych wojen”, którzy w pełni orientują się w pozafilmowym kanonie, lekcja płynąca z ostatniej (na ten moment) sceny byłej padawanki i jej mistrza nie została podana widzom bezpośrednio. Zamiast tego otrzymaliśmy serię retrospekcji (w których zgodnie z przeciekami, rolę Ahsoki przejęła nastoletnia Ariana Greenblatt), złączonych przesłaniem o konieczności godzenia się z przeszłością i wyciągania lekcji z sukcesów, ale i porażek swoich nauczycieli (nie na darmo w odcinku znalazły się ujęcia-odniesienia do skłaniającego do bardzo podobnych przemyśleń „Ostatniego Jedi”).

W wizji wprawionej w ruch dzięki duchowi Anakina (bo najwyraźniej właśnie tak należy interpretować tę wersję byłego Dartha Vadera) widzowie wpierw trafili na planetę Ryloth, przedstawioną w trakcie pierwszego roku Wojen Klonów (wypatrzyliście Rexa w głębokim tle?), a następnie dołączyli do bohaterki na Mandalore, gdy ta brała udział w oblężeniu z finałowego sezonu kultowej animacji. Oba wspomnienia zarysowały obawę Ahsoki przed objęciem roli wojownika – żołnierza – zapominając o prawdziwym powołaniu zakonu, do którego dołączyła i w konsekwencji trafieniem na tę samą ścieżkę, co jej dawny mistrz.

Koniecznie sprawdź też:

Ahsoka s01e05.JPG

Scena w Świecie Między Światami sugeruje, że bojąc się podzielenia najgorszych skłonności Anakina bohaterka zagrana przez Dawson stała się sugerowanym przez tytuł odcinka cieniem samej siebie: pozbawionym przekonania i pełnym niepokoju oraz wyrzutów sumienia zagubionym Jedi. A jednak, rezygnując z zadania ostatecznego ciosu duchowi Anakina, Ahsoka postanawia „żyć”, odzyskuje dawną pewność siebie, spostrzega, że błędy jej mistrza są równie cenną nauczką, co jego osiągnięcia i ani od jednego, ani drugiego nie powinna uciekać. Jej przyszłość, „odblokowanie” lekcji nabytych w dzieciństwie, będzie zatem wymagało zaakceptowania i ducha Anakina i przestrogi Vadera. Ta ostateczna mądrość kończy konfrontację w mistycznym wymiarze znanym z „Rebeliantów”.

Koniecznie sprawdź też:

Ahsoka The White – co oznacza nowy wygląd bohaterki serialu?

Ahsoka Rebelianci.JPG

W finale piątego odcinka Ahsoka odnajduje sposób na podążenie śladami Baylana, Sabine i Morgan i – nieprzypadkowo: w ramach decyzji równie nieprawdopodobnej, co najlepsze improwizacje jej dawnego mistrza – postanawia nawiązać kontakt z płynącym między chmurami nad Seatos purrgilem. Osiągając porozumienie poprzez Moc, Ahsoka skłania gigantycznego kosmicznego stwora do zabrania jej i droida Huyanga do innej galaktyki. W ostatnich scenach odcinka „Shadow Warrior” uwagę zwraca kostium Ahsoki: biała szata przywodząca na myśl jej ostatnią scenę w animowanej serii „Rebelianci”.

Decyzja o zmienieniu wyglądu bohaterki jest oczywiście poparta jej wewnętrzną podróżą w tym odcinku i potwierdza wiele wcześniejszych spekulacji. Przypomnijmy, że w premierowych odcinkach serialu, Dave Filoni zdecydował się zawrzeć scenę wyjętą wprost z finału „Rebeliantów”. Jedyną różnicą między animacją a przetworzeniem sceny w live-action była nieobecność wspomnianej białej szaty, sugerującej osiągnięcie przez Ahsokę statusu mędrca w stylu Gandalfa Białego z „Władcy Pierścieni”. W dyskusjach poświęconych serialowi trafnie zasugerowano, że Filoni będzie chciał przedstawić na ekranie rozwój, który bohaterka musiała przejść, by „zasłużyć” na symboliczne białe odzienie, a nie pozbawić się możliwości pokazania tego wątku – tego natomiast wymagałoby wierne odzwierciedlenie zakończenia „Rebeliantów”.

Co czeka nas w kolejnych odcinkach? Wraz z debiutem nowej, choć zarazem „dawnej” Ahsoki, która będzie miała zapewne znacznie więcej wspólnego z postacią znaną z „Wojen Klonów” niż z jej mroczniejszym wydaniem w „Rebeliantach”, widzowie odbędą z dawna wyczekiwaną podróż do odległej części kosmosu, gdzie czeka na nas pierwsze spotkanie z aktorskimi wersjami Ezry Bridgera i Wielkiego Admirała Thrawna. Niestety, choć piątym odcinkiem „Ahsoka” wręczyła widzom swoją najmocniejszą odsłonę, do końca produkcji pozostały już tylko trzy odcinki. Coraz wyraźniej widać więc, że szersza historia zaplanowana przez Dave'a Filoniego rozegra się dopiero w potencjalnym sezonie drugim.

Pełny harmonogram bieżącego sezonu „Ahsoki” odnajdziecie w tym miejscu

Zdj. Disney