Minął rok od premiery „Rodu Smoka”. Co z 2. sezonem spin-offu „Gry o Tron”?

Od premiery jednego z najpopularniejszych tytułów w ofercie HBO dzieli nas już dokładnie rok. „Ród Smoka”, czyli serial wyczekiwany przez wielu fanów sagi George'a R. R. Martina debiutował na HBO Max, 22 sierpnia 2022 roku z miejsca stając się streamingowym hitem. Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć na jakim etapie znajduje się realizacja następnej odsłony serii. Czy zdjęcia do drugiego sezonu jeszcze trwają? Kto powróci w obsadzie?

Produkcja trwa. „Ród Smoka” nie zatrzyma się mimo strajku

Pomimo toczącego się w Hollywood strajku scenarzystów i aktorów, który – nawet w obliczu podjętych niedawno negocjacji – nie znajduje się na drodze do rychłego zakończenia, HBO znalazło sposób, by kontynuować prace na planie „Rodu Smoka”. Zdjęcia do drugiego sezonu rozpoczęły się dokładnie 11 kwietnia tego roku na terenie studia Warner Bros. w brytyjskim mieście Watford. Miesiąc później ekipa przeniosła się do Hiszpanii, a następnie trafiła do Walii.

Wkrótce po rozpoczęciu strajku scenarzystów przedstawiciele wytwórni poinformowali, że wszystkie scenariusze do serialu zostały ukończone i nie wymagają poprawek, które uniemożliwiłyby obecne poczynienia organizacji WGA. Z kolei, gdy w lipcu do protestu dołączyli aktorzy, HBO ogłosiło, że w obsadzie „Rodu Smoka” znajdują się przede wszystkim brytyjscy aktorzy, których nie dotyczą strajkowe ograniczenia (na tej samej zasadzie doszło też do kontynuowania zdjęć do serialowego spin-offuDiuny”, więcej informacji w tym miejscu).

Choć na chwilę obecną są to jedynie spekulacje, mówi się, że prace na planie najbliższych odcinków mają zakończyć się na przełomie września i października (o ile nie dojdzie do konieczności przeprowadzenia dodatkowego okresu zdjęciowego – tym razem z udziałem amerykańskich aktorów, których zabrakło w głównej fazie produkcyjnej). Ostatnie wieści z planu spin-offu „Gry o Tron” otrzymaliśmy na samym początku sierpnia – informowano wówczas, że ekipa znalazła się w brytyjskim Leavesden Studios i szykuje się do filmowania masywnej sceny bitewnej, w której ma pojawić się kilka smoków. Te same przecieki wskazywały też, że drugi sezon serialu ma dalece przewyższać debiutanckie odcinki pod względem rozmachu i skali realizacyjnej – tylko na terenie Leavesden powstało podobno aż dziesięć rozległych scenografii.

Koniecznie sprawdź też:

Kiedy drugi sezon „Rodu Smoka”? Na nowe odcinki trzeba będzie długo poczekać

Nad produkcją nowych odcinków czuwa Ryan Condal, współtwórca, showrunner i producent wykonawczy serialowego prequela „Gry o Tron” – jeszcze we wrześniu 2022 roku z produkcją pożegnał się drugi współautor serii, Miguel Sapochnik. Przyczynę jego odejścia poznaliśmy dopiero w styczniu.

O ile na drodze realizatorów nie pojawią się żadne dalsze utrudnienia, premiery drugiego sezonu możemy spodziewać się latem przyszłego roku. Wskazywała na to niedawna wypowiedź szefa HBO Max, Caseya Bloysa, który jeszcze w lutym wskazał, że „Rok Smoka” najpewniej nie zakwalifikuje się do przyszłorocznych nagród Emmy, co sugeruje datę premiery po 31 maja (tylko produkcje debiutujące przed tym terminem mogą zakwalifikować się do telewizyjnych statuetek w danym roku). 

W głównych rolach w drugim sezonie pojawią się ponownie: Matt Smith, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Eve Best, Steve Toussaint, Fabien Frankel, Ewan Mitchell, Tom Glynn-Carney, Sonoya Mizuno i Rhys Ifans. Do swoich ról powrócą też: Harry Collett, Bethany Antonia, Phoebe Campbell, Phia Saban, Jefferson Hall i Matthew Needham.

Warto dodać, że drugi sezon będzie nieco krótszy od debiutanckiej odsłony „Rodu Smoka”. Na łamach serwisu Deadline ujawniono, że produkcja ma składać się z ośmiu odcinków, a nie – tak jak w przypadku sezonu pierwszego – z dziesięciu

zdj. HBO