Wszystkie wpisy
Filmy

„Czas krwawego księżyca” – recenzja filmu. Aż poleje się krew

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Już ponad tydzień temu odbyła się polska premiera filmu „Czas krwawego księżyca” reżyserii Martina Scorsese. Geniusz amerykańskiego kina, twórca filmów takich jak „Wściekły byk” lub „Infiltracja” ponownie zawitał na salonach produkcji aktywnie uczestniczących w trwającym obecnie sezonie nagród branżowych. Czy jego nowe dzieło zasługuje na wyróżnienie? Czy też może znajduje swoje miejsce wyłącznie z powodu renomy nazwiska? Wszystkich tych, którzy są jeszcze przed seansem lub po nim – zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją najnowszego dzieła autora „Chłopców z ferajny”.

Czytaj więcej
Filmy

MISSION ACCOMPLISHED: Ewolucja serii „Mission: Impossible” – Część III

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

W ostatnich tygodniach na łamach portalu Filmożercy.com omawialiśmy przebieg realizacji serii „Mission: Impossible”… Szpiegowska przygoda z agentami IMF dobiega jednak końca – przynajmniej do czasu zapowiadanej na przyszły rok kontynuacji filmu „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” autorstwa Christophera McQuarrie’ego (zapraszam do zapoznania się z recenzją najnowszej odsłony serii pióra Mateusza Zaczyka). Cykl, który imponuje popisami kaskaderskimi oraz budzi zmartwienie o dobry stan emocjonalny Toma Cruise’a jest unikatem na współczesnym rynku filmowym – z jednej strony dba o novum kinowego doświadczenia, ale do uzyskania tego efektu nie posługuje się wyłącznie współczesnymi technikami. Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem – oto ostatnia część analizy historii i ewolucji misji niemożliwych do wykonania!

Czytaj więcej
Filmy

MISSION ACCOMPLISHED: Ewolucja serii „Mission: Impossible” – Część II

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Pod koniec lipca na łamach portalu Filmożercy.com zaprezentowaliśmy artykuł poświęcony historii oraz ewolucji serii „Mission: Impossible (wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury). Tekst poświęconym był serialowemu rodowodowi tytułu, a także trzem pierwszym odsłonom kinowego cyklu, więc wiadomo było, że ciąg dalszy musi nastąpić. Siódma część franczyzy, czyli „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”, już po tygodniu od zawitania do polskiego repertuaru kinowego musiała mierzyć się z silną konkurencją w postaci „BarbieGrety Gerwig lub „OppenheimeraChristophera Nolana. Mimo fenomenu Barbenheimer film McQuarrie’ego jest wciąż wyświetlany i wciąż jest doskonałym pretekstem do dyskusji na temat rozwijanej od dwudziestu siedmiu lat marki. Zanurzmy się zatem w dalsze przygody agentów IMF – ekipy od zadań niewykonalnych.

Czytaj więcej
Filmy

MISSION ACCOMPLISHED: Ewolucja serii „Mission: Impossible” – Część I

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Filmowy cykl „Mission: Impossible” konsekwentnie rozwijany jest od niemal trzech dekad. Na przestrzeni lat produkcje te prezentowały swoje najróżniejsze oblicza – wyrafinowanego thrillera szpiegowskiego, przerysowanego kina sensacyjnego, a nawet komedii kumpelskiej. To, co stanowi znak jakości tego tytułu to przede wszystkim sceny akcji, wokół których projektowana jest fabuła poszczególnych części. Zainscenizowane z rozmachem, niezwykle niebezpieczne popisy kaskaderskie z minimalnym wsparciem technologii cyfrowych. Tom Cruise pielęgnuje analogową wiarę w bardziej efektywne efekty specjalne, które powodują przyspieszone tętno publiczności, gdy można je wykonać bezpośrednio na planie zdjęciowym. W zeszłym tygodniu na srebrnym ekranie zadebiutowało „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” w reżyserii Christophera McQuarrie’ego, czyli już siódma odsłona kinowej franczyzy. W związku z tym – zapraszam do zapoznania się z historią oraz ewolucją serii filmów o misjach niemożliwych do wykonania.

Czytaj więcej
Filmy

„Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” – recenzja filmu. Helena, mam zawał!

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

W zeszły piątek, czyli 30 czerwca, do repertuaru polskich kin zawitała produkcja „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” z Harrisonem Fordem, Phoebe Waller-Bridge oraz Madsem Mikkelsenem w rolach głównych. Steven Spielberg pozostał na pokładzie jako jeden z producentów cyklu, ale ster oddał twórcy „Spaceru po linie” – Jamesowi Mangoldowi. Czy nieprzychylne recenzje po premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes okazały się zbyt surowe? Czy kolejna historia o najsłynniejszym, filmowym archeologu pozwoli zapomnieć o porażce w „Królestwie Kryształowej Czaszki”? Wszystkich miłośników przygód Indy’ego – i nie tylko ich – zapraszam do lektury poniższej recenzji!

Czytaj więcej
Filmy

„Asteroid City” – recenzja filmu. Pustynne życie z Wesem Andersonem

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Cztery dni temu na ekranach polskich kin pojawił się nowy film Wesa Andersona, czyli „Asteroid City”. Tytuł ten został zaprezentowany światu podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie brał udział w konkursie głównym. Reżyser „Wyspy psów” opowiada o niecodziennym wydarzeniu w tytułowym miasteczku oraz równie niecodziennych osobowościach, które zostają zmuszone do dłuższego pobytu na jego terenie. Czy gwiazdorska obsada lśni niewymuszonym blaskiem? Czy autor urokliwych i stylowych opowieści jest w dobrej kondycji twórczej? Portal Filmożercy.com zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z naszą recenzją!

Czytaj więcej
Filmy

„Spider-Man: Poprzez multiwersum” – recenzja filmu. Wszystko wszędzie naraz

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Od ponad tygodnia do kin w całej Polsce można wybrać się na projekcję filmu animowanego „Spider-Man: Poprzez multiwersum”. Dotychczas na portalu Filmożercy.com nie pojawiła się nasza recenzja, a jest to tytuł, o którym warto porozmawiać. Czy niedorzecznie wysokie oceny krytyków oraz zachwyt publiczności są uzasadnione? Czy ta kontynuacja zaspokoi potrzeby miłośników historii ze spider-manowego lore? Bez przydługiego wstępu – zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem!

Czytaj więcej
Filmy

„Transformers: Przebudzenie bestii” – recenzja filmu. Usypianie widza

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

W sezonie gorących premier 2023 roku, pomiędzy kinowym debiutem ostatniej części „Strażników Galaktyki”, a długo wyczekiwanym „Flashem” lub finałowym rozdziałem historii Indiany Jonesa, pojawia się tytuł, który nie robi medialnego szumu, mimo iż kosztował około dwustu milionów dolarów. „Transformers: Przebudzenie bestii” to kolejna odsłona w kinowym uniwersum Autobotów, zainspirowana zabawkami firmy Hasbro oraz serialem animowanym. Czy zmiana na stołku reżyserskim wtłoczy nowe życie w opowieść o imigrantach z Cybertronu? Co ma do zaoferowania obecnie prequel zapoczątkowanego przez Michaela Baya w 2007 roku cyklu? Wszystkich zainteresowanych – zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją!

Czytaj więcej
Filmy

PRZED NAPISAMI KOŃCOWYMI: Lista najlepszych filmowych finałowych kadrów

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

O wadze zakończenia filmowej opowieści nie trzeba nikogo przekonywać – wszak rozwiązanie konfliktu i wyrazista pointa ekranowej historii jest tym, na co czekamy przez cały seans. Jednakże dzieła takie jak „Thelma i Louise” bądź „Butch Cassidy i Sundance Kid” udowadniają, że magia finałowych sekwencji potrafi być zaklęta w jednym, charakterystycznym kadrze. Warto zatem przyjrzeć się, w których produkcjach pojawiały się jeszcze tak wyraziste obrazy, idealnie podsumowujące drogę bohaterów, a także nasze doznania podczas projekcji.

Czytaj więcej
Filmy

FILM W FILMIE W RAMACH FILMU: Produkcje z kinem w roli głównej

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Proces powstawania filmu jako element fabularny prezentowany w kinie nie jest niczym nowym. Choć w ostatnim czasie znani reżyserzy wybierają się na nostalgiczne wycieczki do czasów młodości, opisując swoje relacje ze sztuką ruchomych obrazów, to wykorzystanie branży filmowej jako tła akcji zrodziło na przestrzeni dekad wiele wybitnych dzieł. Przeglądając obszerne zbiory produkcji, w których kino zostało obrane jako jeden z bohaterów, chciałbym wyróżnić pozycje odznaczające się niespotykaną innowacyjnością lub intymnością relacji z tą formą wyrazu. Niezależnie od tego, czy jest to historia ujęta w wyraźny filmowy cudzysłów, czy jest to pokłon dla sztuki bądź opowieść związana z procesem twórczym... Nawiązując do cytatu z niesławnej polemiki Barbary Białowąsporozmawiajmy o filmie w filmie w ramach filmu!

Czytaj więcej
Filmy

MAY THE 4TH BE WITH YOU: Ranking najlepszych starć na miecze świetlne

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

W kalendarzu większości miłośników kina science fiction i fantasy dzisiejsza data jest szczególna, bowiem 4 maja obchodzimy nieoficjalne święto fanów „Gwiezdnych wojen”, czyli Star Wars Day. To doskonała okazja, by odświeżyć sobie nasze ulubione części zapoczątkowanej i rozwijanej przez George’a Lucasa sagi, a także na refleksję na temat elementów świata przedstawionego, które przyczyniły się do tego globalnego fenomenu popkulturowego. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zanurzenia się w fascynującym świecie pojedynków na miecze świetlne... May the 4th be with you!

Czytaj więcej
Filmy

„Piotruś Pan i Wendy” – recenzja filmu. Panie Piotrze, dorośnij Pan!

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Już od dzisiaj na platformie streamingowej Disney+ zobaczyć można film „Piotruś Pan i Wendy”, który stanowi kolejną adaptację sztuki oraz późniejszej powieści J.M. Barriego. Czy jest to kolejna produkcja na zlecenie, zrealizowana z finansowych potrzeb wykorzystania potencjału znanej marki? A może to jednak dzieło, które powstało z potrzeby serca? W rolach głównych zobaczymy Alexandra Molony’ego, Ever Anderson, a także Jude’a Lawa. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z naszą recenzją.

Czytaj więcej
Filmy

„Bo się boi” – recenzja filmu. Najlepszym przyjacielem chłopca jest jego matka

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Na ekranach kin na całym świecie zobaczyć już można nowy film z Joaquinem Phoenixem w roli głównej, czyli „Bo się boi”. Reżyser i scenarzysta, Ari Aster, swoimi dwoma dotychczasowymi dziełami skutecznie dzielił publiczność, prezentując niestandardowe podejście do tematyki kina grozy. Artysta zabiera nas tym razem w niepokojącą podróż w głąb własnych lęków, ubraną w szaty trzygodzinnego, psychologicznego komediodramatu. Czy jest to najbardziej polaryzujący film w jego karierze? Gorąco zachęcam do zapoznania się z recenzją, a także do podzielenia się własnymi wrażeniami po seansie w sekcji komentarzy.

Czytaj więcej
Filmy

„Renfield” – recenzja filmu. Szefowie wrogowie

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

W zeszły piątek, czyli 14 kwietnia 2023 roku, w repertuarze polskich kin pojawiła się nowa pozycja – film „Renfield” w reżyserii Chrisa McKaya. Twórca odpowiedzialny za „Wojnę o jutro” zrealizował, osadzoną we współczesnym Nowym Orleanie, niekanoniczną kontynuację historii o najsłynniejszym wampirze wszech czasów i jego słudze. W rolach głównych Nicholas Hoult, Awkwafina oraz Nicolas Cage w roli hrabiego Draculi. Portal Filmożercy.com zaprasza do zapoznania się z naszą recenzją!

Czytaj więcej
Filmy

„Air” – recenzja filmu. Magic Mike

  • Marcin Pietrzakowski
  • 0

Początek kwietnia tego roku nie obfituje w polskich kinach zatrważającą ilością premier. Jedynym osamotnionym tytułem, który dwutaktem wdarł się do repertuaru jest nowy film w reżyserii Bena Afflecka, czyli „Air”. Czy produkcja opowiadająca o podpisaniu przez Michaela Jordana kontraktu z firmą Nike porwie kinową publiczność? Od 5 kwietnia – prócz samego reżysera – na ekranie zobaczyć można Matta Damona, Chrisa Tuckera, Violę Davis i Jasona Batemana. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czytaj więcej